REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Rok 2015 był najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary

Rok 2015 był najcieplejszy, odkąd prowadzone są pomiary

-

46 stopni Celsiusa na termometrze w Cordobie w Hiszpanii fot.Rafa Alcaide/EPA
46 stopni Celsiusa na termometrze w Cordobie w Hiszpanii fot.Rafa Alcaide/EPA

Średnie temperatury w 2015 roku były w skali całej Ziemi najwyższe w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów – podały w środę amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz NASA.

REKLAMA

Dane opublikowane przez te agencje dowodzą, że temperatura na lądzie, jak i na morzach była w minionym roku wyższa o 0,90 stopnia Celsjusza od średniej z XX wieku; pobiła też rekord z 2014 roku, kiedy to różnica ta wynosiła 0,16 stopnia.

Już pod koniec października NOAA podała, że dziewięć pierwszych miesięcy 2015 roku było w skali całej Ziemi najbardziej gorących w historii prowadzonych przez człowieka pomiarów, a cały rok z pewnością również okaże się wyjątkowo ciepły.

To kolejny rekord po roku 2014, który był najgorętszy od 1880 r., czyli od kiedy prowadzi się takie statystyki.

Jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska może być ponowne pojawienie się w marcu na Pacyfiku ciepłego równikowego prądu El Nino, który zdaniem NOAA jest wyjątkowo intensywny. Na półkuli północnej ma on utrzymać się do marca 2016 roku. Naukowcy winią jednak za taki stan rzeczy przede wszystkim emisje gazów cieplarnianych – przypomina Reuters.

W 2014 roku koncentracja gazów odpowiedzialnych zdaniem większości naukowców za globalne zmiany klimatyczne była największa w historii.

“Rok 2015 jest niezwykły nawet w świetle większych, długofalowych trendów” – powiedział Gavin Schmidt dyrektor należącego do NASA Instytutu Goddarda ds. Badań nad Przestrzenią Kosmiczną. Dodał jednak, że bez takich “długoterminowych trendów nie doszłoby do tak rekordowego ocieplenia”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks