REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Polsko-amerykańska deklaracja to kompleksowy dokument

Polsko-amerykańska deklaracja to kompleksowy dokument

-

Podpisana we wtorek polsko-amerykańska deklaracja o partnerstwie strategicznym, przesuwa kontekst dokumentu z 2008 r. ze współpracy głównie w sferze obrony przeciwrakietowej na kompleksową ochronę naszego terytorium. To bardzo dobra i kompleksowa deklaracja – oceniła ekspertka ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, dr Beata Górka-Winter.

We wtorek w Waszyngtonie prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym obu państw. Dokument głosi m.in., iż Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce oraz będą koordynować działania przeciw projektom energetycznym zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2.

REKLAMA

„Bardzo ważna wizyta, podpisana ważna, wielowymiarowa deklaracja. Przypomnę, że poprzednia tego typu deklaracja o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a USA, została zawarta w 2008 r. Po 10 latach mamy ponowną deklarację, czyli w dużej mierze potwierdzenie strategicznego sojuszu i parterstwa z USA – jakie zawarto ponad 10 lat temu” – oceniła w rozmowie z PAP dr Górka-Winter.
Ekspertka zwróciła uwagę, na nieco inny kontekst powstania obu dokumentów. Jak opisywała dr Górka Winter, deklaracja z 2008 r. zakładała umieszczenie w Polsce baterii rakiet Patriot. W planach była również budowa amerykańskiej bazy GBI. „Ta baza miała jednak przede wszystkim chronić bezpieczeństwa terytorium Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj ten akcent się przesunął – na ochronę naszego terytorium. Dzisiaj mówimy o potencjalnej możliwości rozmieszenia amerykańskich baz wojskowych w Polsce na stałe” – zauważyła.
„Oczywiście nie jest to przesądzone, bo pamiętajmy że jeszcze w tej chwili Pentagon przygotowuje studium wykonalności, które będzie określać szczegóły, koszty itp. Decyzję podejmie amerykański Kongres. Nie ulega wątpliwości, że główny nacisk z naszej strony jest położony na to, by te bazy powstały. Wydaje się, że główne zabiegi dyplomacji – w tym dyplomacji wojskowej, MON, MSZ, BBN i samego prezydenta najbardziej poszły w tym kierunku” – oceniła dr Górka-Winter. Jak zaznaczyła, ogromną rolę w promowaniu polsko-amerykańskiego partnerstwa odegrały również polskie think-tanki.

„Nawet jeżeli ostatecznie nie uzyskamy stałej amerykańskiej obecności w Polsce, to niewątpliwie już obecność rotacyjna, zintensyfikowane ćwiczenia, rosnącą liczba żołnierzy, która bierze w nich udział – nie tylko z USA, ale z wielu państw NATO – to pozwala sądzić, że w razie potencjalnego konfliktu: po pierwsze nie zostaniemy osamotnieni, po drugie – będziemy rzeczywiście umieli w sposób niejako automatyczny bronić własnego terytorium (…)” – dodała ekspertka.

Jak zaznaczyła dr Górka-Winter, kontekst polsko-amerykańskiej współpracy jest dziś dużo szerszy. „Nie chodzi tylko o prostą relokację wojsk, tak jak za czasów zimnej wojny, ale o całe spektrum obszarów współpracy, gdzie jest naprawdę duży, jeszcze niewykorzystany potencjał” – mówiła, wskazując m. in. na kwestię współpracy polsko–amerykańskiej w przemyśle zbrojeniowym.

Zdaniem rozmówczyni PAP, w kontekście współpracy Polski i USA w Sojuszu Północnoatlantyckim, bardzo ważne są polskie deklaracje o osiągnięciu stopniowo pułapu 2,5 proc. PKB wydawanych na obronę, a także deklaracje wydatkowania środków finansowych na konkretne programy zbrojeniowe.

W opinii dr Górki-Winter, deklaracja polskiego i amerykańskiego prezydenta potwierdza także faktyczne zainteresowanie Stanów Zjednoczonych Europą Środkowo-Wschodnią.

Ekspertka przypomniała, że po lipcowym spotkaniu Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach, pojawiły się komentarze o końcu ery dobrych stosunków USA i Europy Środkowej. „Biorąc pod uwagę to, co Stany Zjednoczone robią w tym regionie, środki jakie idą na ćwiczenia, na rozbudowywanie infrastruktury logistycznej, składy broni, dyslokację wojsk (…) tutaj widzimy konkrety, i naprawdę nie ma powodu do kwestionowania realnego zaangażowania amerykańskiego w regionie. A jeśli będziemy nadal to robić, to sami możemy narazić się na krytykę” – wskazała dr Górka-Winter.

„Odbieram tę wizytę pozytywnie, widać, że nastroje obydwu prezydentów były dobre” – podsumowała ekspertka spotkanie Dudy i Trumpa. „Tu także duży ukłon w stronę polskiej dyplomacji wojskowej, osób które przygotowały te wizytę – obyło się bez wpadek czy niekontrolowanych deklaracji, które budziłyby kontrowersje” – dodała dr Górka-Winter. (PAP)

Na zdjęciu:

Podpisanie deklaracji polsko-amerykańskiej w Białym Domu fot.Donald J. Trump/Twitter

16 KOMENTARZE

  1. Trump to gbur, a że miał pieniądze- to nikt uwagi nie śmiał zwrócić. Zachowuje się jak rozpuszczonych bachor. Duda zachowuje się przy nim jak ucieszony kelner, który dostanie napiwek. Mniejsza o dwóch pajaców. Duda podpisał niekorzystny dla Polski kontrakt. Zaoferował więcej miliardów niż chcieli Amerykanie.

  2. Zwyczajowo wiesza się w Białym Domu flagi państwa jakiego delegację się podejmuje. Zauważył ktoś na zdjęciu polską flagę? Tak właśnie Polska wstała z kolan ale dla niektórych orłów intelektu to pikuś w porównaniu ze słowami wstawionego polityka nagranymi przez rosyjskie służby u Sowa czy osmiorniczkami ….

  3. I powiesili Normals (ty ślepa mendo) polską flagę. Przyjrzyj się tępaku zdjęciu na którym podają sobie ręce. Zasłony żółte te same, a więc matołku – to w tym samym pokoju. Normals ty jesteś taki prymityw w dodatku bezmyślny, że dyskusja z tobą może tylko irytować. Jeżeli James Mattis- sekretarz obrony powiedziałby, że USA jest państwem teoretycznym a Trump rządzi teoretycznie, a tak naprawdę rządzi Moskwa i Putin, to ty niedojebany kretynie też byś napisał, że to “słowa wstawionego polityka nagranymi” potajemnie. ? Ty debilu, niedorozwoju. A polski minister mówi: nikt nie kontroluje państwa polskiego, nie mamy władzy, każdy robi co chce, rozkradają, korupcja, kolesiostwo, nepotyzm. A kretyn Normals mówi: no i fajnie. Eeee tam.

    • Yaroon, po pierwsze co się stało z nie odpisywaniem mi. Nie możesz być konsekwentnym i trzymać swój ryj zamknięty? Po drugie pokaż mi na tym zdjęciu polską flagę to cię ozłocę, i nie mów mi o innych zdjęciach, których tu nie ma. Po trzecie debili szukaj wśród swoich zryta tępa pało bo wiewiórka skacząca na drzewie pod moim domu ma więcej inteligencji od ciebie oligofreniku….

    • Gdzie siedzi Trump i stoi Duda? W gabinecie prezydenta. Teraz spójrz na drugie zdjęcie, jak podają sobie ręce? Ten sam gabinet?! Widzisz polską flagę?!

  4. …..dokladnie tak jest Marynarzu – jak piszesz….jest to problem( 80% Polskiej prasy w Niemieckich!!!! rekach ), ktory rzad p. Morawieckiego musi rozwiazac – bardzo szybko Dodalbym jeszcze – telewizje -, ktora determinuje dzisiejsze zycie intelektualne ,a w rzeczywistosci likwiduje odstep miedzy mysleniem a propaganda…to sa czasy telewizji dla idiotow Na koniec- kwestia ludzi ( Dziennikarze ) ktorzy pracuja w tych mediach – w czasach PRL-u – bylo to srodowisko bardzo mocno inwigilowane przez SB , oczywiscie z ogromnymi ” sukcesami” , bo kasa i przywileje lala sie ogromnym strumieniem Dzisiaj tym bardziej wszystko jest na sprzedaz ( i jest sprzedawane)- czesto dzieci, tych wielkich gwiazd dziennikarskich PRL-u, ” obrabiaja” kolejne pokolenia…. Ps polecam ( YT )…Witek Muzyk Ulicy – Muzyczna KASTRACJA!!!….chyba urodzil sie nowy Polski Bard

  5. To są tzw. resortowe dzieci, np. Monika Olejnik ps. Stokrotka która nie przeprowadza wywiadu tylko “przesłuchuje”. Ostatnio Kwachu przetrzeźwiał i też “oburzony” pieprzy farmazony. Z jednej strony mamy TVN i Polsat, a z drugiej Kurwizję czyli telewizję Kurskiego -totalną szmirę z “nową gwizadą” Sławomirem budowlańcem z Chicago (chyba)…tępym wałem do bólu (w rodzaju Normalsa 🙂 . Co mnie irytuje, że TVN jest antypisowski a pisiory promują TVN i nie wyłażą ze studia TVN-u. Jak jest jakaś niejasna sprawa to od razu pojawiają się poprzebierani za dziennikarzy i naukowców sprzedajne mendy, które wyjaśniają nam Polakom, co mamy myśleć o danej sprawie, a jak sprawa jest “grubsza, to Stokrotka zaprasza swoich mocodawców, czyli generałów spec-służb. Druga sprawa to walka o sądy, jest to walka między kliką sędziowską, tchórzliwą (Gersdorf) – a posłusznymi Ziobrze karierowiczami-zasrańcami. Jednym słowem. PO i Schetyna safanduła (niedojda) jest nie do przyjęcia. KOD to dygnitarze wszelkiego rodzaju i stare hałaśliwe baby, które z nadmiaru wolnego czasu drą mordy gdzie się da. Nowoczesna to pyzata Lubnauer, którą Petru nie wydymał (a jebał, jak leci 🙂 i tłumów te kwoki nie porwą za sobą. Prezes Kaczyński ma Unię w dupie, Unia go też i jest wesoło. Dla niego najważniejsze to stawiać pomniki bratu śp. I co jest smutne, że PiS krzyczy na użytek wewnętrzny, a nic nie robi… nikogo za nic nie rozlicza. A od krzyku dupa nie boli tylko uszy. Ot co.

  6. Ludzie nie klocice sie bo to wina I samego Trumpa alez tez protokolu Dyplomatycznego I ludzi zato odpowiedzialnych tak po jednej jak I po drugiej stronie , dokumnet zostal podpisany w gabinecie “oval office” Prezydenta gdzie poprostu niema miejsca na dostawienie dodatkowego “krzesla” I biorko jest zbyt male a flagi wewnatrz White House zawsze sa te same . Przed “Bialym Domem” wtedy kiedy Prezydent USA wita zagraniczna delegacje wystawione sa flagi USA I krajow z ktorego pochodzi delegacja ale w srodku nigdy zadnych “innych” flag sie nie wystawia .

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks