REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPolski wkład finansowy może pomóc w zabiegach o bazę USA

Polski wkład finansowy może pomóc w zabiegach o bazę USA

-

Stany Zjednoczone mogą zbudować stałą bazę wojskową w Polsce, jeśli uznają, że to korzystne dla obu stron, ale gotowość polskich władz do wkładu finansowego będzie ważnym czynnikiem – uważa Corey Lewandowski, były menadżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa.

“Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie bazy musi być uznana przez Pentagon za korzystną dla obu stron. To nie może być tylko sfinansowane przez USA. Dlatego to, że Polska zaoferowała przekazanie na ten cel 2 miliardów dolarów, będzie ważnym argumentem, szczególnie w oczach prezydenta, który jest biznesmenem” – powiedział w środę w Warszawie Lewandowski podczas zorganizowanej przez Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych debaty poświęconej relacjom USA z Polską i regionem Europy Środkowo-Wschodniej “Current political dynamic in the U.S. towards Poland and the CEE region”.

REKLAMA

Lewandowski zapewniał, że Polska jest bliskim sojusznikiem i przyjacielem Stanów Zjednoczonych, a dowodem tego jest np. fakt, że to Warszawę odwiedził podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej, czy nominowanie na nową ambasador swojej bliskiej znajomej Georgette Mosbacher. Przy czym jak zaznaczył, Trump docenia Polskę nie tylko z powodu tego, że jako jeden z nielicznych członków NATO przeznacza na obronność wymagane 2 proc. PKB.

Zapytany o to, czy i w jakim czasie USA przyjdą Polsce z pomocą w przypadku hipotetycznej agresji rosyjskiej, wyraził opinię, że “NATO stało się powolną organizacją, która ze względu na biurokrację zbyt wolno podejmuje decyzję”. “Miejmy nadzieję, że nigdy nie będzie takiej sytuacji. Ale Donald Trump wie, kto jest naszym sojusznikiem, a kto nie jest i myślę, że w przypadku zagrożenia telefon od polskiego prezydenta zostanie odebrany natychmiast” – mówił Lewandowski, zastrzegając jednak, że nie jest członkiem amerykańskiej administracji, zatem wypowiada się jako osoba prywatna.

Corey Lewandowski był pierwszym menadżerem kampanii prezydenckiej Trumpa, od stycznia 2015 roku, czyli jeszcze zanim oficjalnie ogłosił on start w wyścigu do Białego Domu, do czerwca 2016 roku, gdy zakończyły się prawybory Partii Republikańskiej. Od tego czasu pracuje jako lobbysta polityczny i komentator polityczny. Jak zaznaczył, ma cały czas regularny kontakt z prezydentem. (PAP)

fot.FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2095843326 views

REKLAMA

REKLAMA

2095843559 views

REKLAMA

2097639955 views

REKLAMA

2095843708 views

REKLAMA

2095843809 views

REKLAMA

2095843920 views