REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPokojowy Nobel dla Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego

Pokojowy Nobel dla Tunezyjskiego Kwartetu na rzecz Dialogu Narodowego

-

Tunezyjski kwartet. Od lewej: Wided Bouchamaoui, prezydent Tunezyjskiej Konfederacji Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA) , Houcine Abbassi, sekretarz generalny Powszechnej Tunezyjskiej Unii Pracy (UGTT), Abdessattar Ben Moussa, prezydent Tunezyjskiej Ligi Praw Człowieka oraz Mohamed Fadhel Mahmoud, prezydent Tunezyjskiej Rady Adwokackiej fot.EPA
Tunezyjski kwartet. Od lewej: Wided Bouchamaoui, prezydent Tunezyjskiej Konfederacji Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA) , Houcine Abbassi, sekretarz generalny Powszechnej Tunezyjskiej Unii Pracy (UGTT), Abdessattar Ben Moussa, prezydent Tunezyjskiej Ligi Praw Człowieka oraz Mohamed Fadhel Mahmoud, prezydent Tunezyjskiej Rady Adwokackiej
fot.EPA

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego został laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r.” – ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

Komitet wyjaśnił w oświadczeniu, że pokojowy Nobel ma być zachętą dla Tunezyjczyków, którzy „mimo wielkich wyzwań położyli podwaliny pod narodowe braterstwo”. Komitet liczy, że za tym przykładem pójdą inne kraje regionu.

REKLAMA

„Mamy nadzieję, że pokojowy Nobel zainspiruje innych i pokaże, że możliwa jest wspólna praca” – powiedziała na konferencji prasowej nowa przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five.

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Kwartet został utworzony latem 2013 roku, gdy z powodu politycznych zabójstw i rosnących niepokojów społecznych proces demokratyzacji w Tunezji był zagrożony. „Kwartet zapoczątkował alternatywny, pokojowy proces polityczny w czasie, gdy kraj był na skraju wojny domowej” – napisał Komitet. Dzięki Kwartetowi Tunezja mogła w ciągu kilku lat stworzyć konstytucyjny system rządów, gwarantujący prawa podstawowe dla wszystkich obywateli – dodano.

Organizacje wchodzące w skład Kwartetu są przedstawicielami różnych sektorów społeczeństwa i reprezentują różne wartości wyznawane przez Tunezyjczyków. Dlatego Kwartet był „mediatorem i siłą napędową pokojowych demokratycznych zmian w Tunezji”. Wskazano też na jego „wielki autorytet moralny”.

Od Tunezji rozpoczęła się arabska wiosna, która przetoczyła się w 2011 roku przez kraje regionu. W wielu z tych państw walka o demokrację i prawa podstawowe utknęła w martwym punkcie lub wręcz doprowadziła do pogorszenia się sytuacji, m.in. z powodu zwiększenia wpływów dżihadystów. „W Tunezji obserwowaliśmy jednak demokratyczną transformację opartą na aktywnym społeczeństwie obywatelskim, z towarzyszącymi jej żądaniami dotyczącymi przestrzegania podstawowych praw człowieka” – czytamy w oświadczeniu.

Kwartet wspierał pracę konstytuanty. Nowa ustawa zasadnicza została przyjęta na początku 2014 roku. „Kwartet utorował drogę do pokojowego dialogu między obywatelami, partiami politycznymi i władzami, by pomóc znaleźć rozwiązania oparte na konsensusie”, a dialog narodowy „powstrzymywał rozprzestrzenianie się przemocy w Tunezji”.

Według Norweskiego Komitetu Noblowskiego Tunezja wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami „politycznymi, gospodarczymi i dotyczącymi bezpieczeństwa”. Komitet ma nadzieję, że pokojowy Nobel „przyczyni się do ochrony demokracji w Tunezji i będzie inspiracją dla wszystkich, którzy dążą do promowania pokoju i demokracji na Bliskim Wschodzie, Afryce Północnej i w innych częściach świata”.

Według Komitetu wydarzenia, do jakich doszło w 11-milionowej Tunezji po jaśminowej rewolucji, pokazują, że polityczne ruchy islamistyczne i laickie mogą współpracować oraz osiągnąć znaczące rezultaty. „Przykład Tunezji podkreśla, jak ważny jest dialog i poczucie przynależności narodowej w regionie, naznaczonym konfliktem” – dodano.

Ponadto transformacja w Tunezji pokazuje, że instytucje społeczeństwa obywatelskiego i organizacje mogą odegrać kluczową rolę w demokratyzacji kraju, a taki postęp może doprowadzić do wolnych wyborów i pokojowego przekazania władzy. „Duże zasługi za te osiągnięcia i pewność, że korzyści wynikające z jaśminowej rezolucji nie zostały zniweczone, należy przypisać Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego” – uważa Norweski Komitet Noblowski.

Oficjalnie wiadomo, że w 2015 roku do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono 273 kandydatury – 205 osób oraz 68 organizacji. Wśród faworytów wymieniano m.in. papieża Franciszka, kanclerz Niemiec Angelę Merkel, kongijskiego ginekologa i obrońcę praw kobiet Denisa Mukwege czy Międzynarodową Kampanię na rzecz Likwidacji Broni Jądrowej (ICAN).

Pokojowy Nobel zostanie wręczony 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Nagroda warta jest 972 tys. dolarów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097849420 views

REKLAMA

REKLAMA

2097849653 views

REKLAMA

REKLAMA

2099646046 views

REKLAMA

2097849797 views

REKLAMA

2097849898 views

Szał autoportretów

Epidemia tajności

Śmierć dyktatora

Porwana na statku

REKLAMA

2097850008 views