REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Papież: trzeba bronić biednych, a nie bronić się przed nimi

Papież: trzeba bronić biednych, a nie bronić się przed nimi

-

Podczas nieszporów za kończący się rok papież Franciszek powiedział, że w centrum uwagi i działań wszystkich powinni być biedni. “Trzeba ich bronić, a nie bronić się przed nimi”- mówił papież. Potępił też plagę korupcji w Rzymie i apelował o odnowę moralną.

W czasie nabożeństwa w środę wieczorem w bazylice Świętego Piotra Franciszek przypomniał wiernym w homilii: „Biedni, zepchnięci na margines, muszą być w centrum naszej troski, naszego codziennego działania”.

REKLAMA

Trzeba – przypomniał – “bronić biednych, a nie bronić się przed biednymi, służyć najsłabszym, a nie wykorzystywać ich”.

Następnie papież zauważył: “Boimy się wolności i, paradoksalnie, wolimy mniej lub bardziej świadomie zniewolenie”. Wolność – stwierdził – jest “bardziej ryzykowna” i przypomina o obowiązku dobrego przeżycia czasu, jaki każdy ma przed sobą.

“Zniewolenie zaś redukuje czas do momentu i w ten sposób czujemy się bezpieczniej, przeżywając momenty oderwane od przeszłości i naszej przyszłości” – mówił Franciszek.

“Jakże podobają się nam fajerwerki, pozornie piękne, ale w rzeczywistości trwają one tylko kilka chwil. To jest królestwo chwili” – dodał.

Jako biskup Rzymu odniósł się także do ujawnionego na początku grudnia gigantycznego skandalu korupcyjnego we władzach Rzymu, gdzie część urzędników i biznesmenów uwikłana była w przestępcze powiązania typu mafijnego i przywłaszczała sobie ogromne sumy z publicznej kasy. Wielkie zyski ta grupa przestępcza czerpała m.in. z funduszy przeznaczonych na pomoc dla imigrantów i na romskie obozowiska.

Nawiązując do tych wydarzeń, papież stwierdził: „Niewątpliwie ciężkie afery korupcyjne, ujawnione ostatnio, wymagają poważnego i świadomego nawrócenia serc, odnowy duchowej i moralnej, ponownego zobowiązania na rzecz budowy miasta bardziej sprawiedliwego i solidarnego”.

Papież przypomniał: „Kiedy w mieście biedni i słabi otoczeni są opieką, okazują się skarbem Kościoła i społeczeństwa. Kiedy jednak społeczeństwo lekceważy biednych, prześladuje ich, widzi w nich przestępców, wpycha w ramiona mafii, to wtedy ubożeje i wręcz popada w nędzę, traci wolność”.

Po nabożeństwie, w trakcie którego w bazylice watykańskiej odśpiewano dziękczynne Te Deum, Franciszek poszedł na plac Świętego Piotra zobaczyć ustawioną tam szopkę. Następnie długo pozdrawiał setki zgromadzonych tam ludzi, składał im noworoczne życzenia i błogosławił.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

fot.Ettore Ferrari/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks