0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoNowy sędzia TK zaprzysiężony; Komisja Wenecka znów w Polsce

Nowy sędzia TK zaprzysiężony; Komisja Wenecka znów w Polsce

-

Komisja Wenecka w Polsce fot.Radek Pietruszka/EPA
Komisja Wenecka w Polsce fot.Radek Pietruszka/EPA

Prezydent zaprzysiągł Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował – mówił Andrzej Duda. Opozycja krytykuje zaprzysiężenie. Tego dnia Komisja Wenecka zaczęła w Polsce rozmowy ws. ustawy o policji.

„Nie jest rolą TK wybieranie przepisów, które będzie stosował i ocenianie, które przepisy obowiązują, a które TK może pominąć” – mówił w czwartek prezydent po przyjęciu ślubowania od nowego sędziego. Zastępuje on sędziego Mirosława Granata, którego kadencja dobiegła końca.

REKLAMA

„Cieszę się, że dziś mogę od pana sędziego odebrać ślubowanie, cieszę, bo oznacza ono, że Trybunał Konstytucyjny składa się w tym momencie, tak jak przewiduje to konstytucja, znowu z 15 sędziów” – dodał Duda. Podkreślił, że w osobie Jędrzejewskiego „emanuje wola Sejmu co do wyboru sędziego TK, a poprzez wolę Sejmu, także wola suwerena”.

Przypomniał że przepis o trójpodziale i równowadze władz jest niezwykle istotny, jeśli zestawić to z przepisem konstytucji, że „wszystkie organy władzy publicznej, więc i TK, działają na podstawie i w granicach prawa”. Dodał, że każdy organ państwa ma obowiązek przestrzegania prawa, działania w granicach konstytucji i ustaw, zwłaszcza tych, które są bezpośrednio do nich skierowane. Prezydent podkreślał też konieczność pluralizmu w Trybunale.

To „czarny dzień” dla demokracji, przyjęcie ślubowania od nowego sędziego TK świadczy o ubezwłasnowolnieniu prezydenta – ocenili liderzy PO i Nowoczesnej. Według PSL prezydent nie jest arbitrem w sporze wokół TK. Według Kukiz’15 przyjęcie ślubowania odbyło się zgodnie z prawem. PiS replikuje, iż opozycja po raz kolejny bezproduktywnie krytykuje władzę.

Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału 14 kwietnia w głosowaniu nad wyborem Jędrzejewskiego – chciały doprowadzić do braku kworum. W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz’15, w tym Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za Kornela Morawieckiego (obojga już nie ma w tym klubie). Opozycja zwracała wtedy marszałkowi Sejmu uwagę, że doszło do nieprawidłowości, chcąc doprowadzić do reasumpcji głosowania – marszałek ogłosił zamknięcie obrad.

W ub. tygodniu wiceprezes TK Stanisław Biernat mówił, że gdy prezydent przyjmie od Jędrzejewskiego ślubowanie, wejdzie on do TK jako 12. sędzia orzekający.

Od spotkania z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej rozpoczęła się dwudniowa wizyta w Polsce delegacji Komisji Weneckiej, która była już w Warszawie na początku lutego; wtedy tematem rozmów była grudniowa nowela ustawy o Trybunale, a delegacja przyjechała na zaproszenie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Tematem obecnych rozmów przedstawicieli KW jest nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca zasady inwigilacji. Komisja przygotowuje opinię na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; ma ona być przyjęta 10-11 czerwca.

Sekretarz Komisji Thomas Markert przyznał, że Komisja ma już wstępne pomysły na końcową opinię, ale chce sprawdzić, jak w praktyce te przepisy funkcjonują. „Chcemy poznać punkty widzenia wszystkich stron” – zaznaczył. Przedstawiciele Komisji Weneckiej wykazali się sporą dociekliwością i bardzo dobrą znajomością stanu prawa – powiedział po spotkaniu wiceprezes NRA mec. Jacek Trela. Ocenił, że w nowelizacji są kwestie „bardzo drażliwe i ryzykowne z punktu widzenia praw człowieka”.

Następnie Komisja odbyła spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzień zakończy spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Jeśli jakakolwiek instytucja ma jakieś wątpliwości, jesteśmy otwarci na przedstawienie swych racji i uzasadnienie swych działań, które są wszystkie zgodne z prawem – zapewnił rzecznik rządu Rafał Bochenek. „Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski. My cieszymy się z tego bardzo” – dodał. Przypomniał, że ustawa „musiała zostać uchwalona, z uwagi na to, że taki był wyrok TK, który nie został wykonany przez poprzedni rząd PO-PSL”.

W czwartek stowarzyszenie sędziów SN w stanie spoczynku poparło wtorkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego SN, że nieopublikowany wyrok TK o niezgodności z konstytucją danego przepisu uchyla domniemanie jego konstytucyjności z chwilą ogłoszenia wyroku. Dodano, że zniesławianie sędziów SN jest „nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym podważaniem autorytetu organu konstytucyjnego oraz niszczeniem państwa prawa”.

Nowoczesna złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez rzeczniczkę klubu PiS Beatę Mazurek; chodzi o jej wypowiedź o Zgromadzeniu Ogólnym SN jako o „zespole kolesi”. W ocenie PiS wniosek jest bezzasadny, a Mazurek nie obawia się wniosku do prokuratury. Pytana, czy dzisiaj użyłaby innego słowa, mówiąc o sędziach SN, odparła, że może użyłaby zamiast „kolesiów” określenia „koledzy”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091195460 views

REKLAMA

2091195760 views

REKLAMA

2092992219 views

REKLAMA

2091196044 views

REKLAMA

2091196192 views

REKLAMA

2091196337 views