REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaNowe przepisy oparte na nauce. Szefowa CDC broni łagodzenia wytycznych dotyczących masek

Nowe przepisy oparte na nauce. Szefowa CDC broni łagodzenia wytycznych dotyczących masek

-

Nowe przepisy dotyczące noszenia masek są oparte wyłącznie na nauce – mówi szefowa CDC Rochelle Walensky, która w niedzielę broniła decyzji o złagodzeniu wytycznych dotyczących noszenia masek przez osoby w pełni zaszczepione. Illinois zastosuje się do nowych wytycznych.

Szefowa Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) broniła w niedzielę decyzji o złagodzeniu wytycznych dotyczących noszenia maski dla osób w pełni zaszczepionych, podkreślając, że rosnąca presja polityczna nie miała nic wspólnego z nagłą zmianą.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi wytycznymi wydanymi w zeszłym tygodniu, w pełni zaszczepione osoby, którzy są dwa tygodnie po ostatniej dawce szczepionki COVID-19, mogą zrezygnować z noszenia masek na zewnątrz w tłumie i w większości sytuacji we wnętrzach. Mogą również zrezygnować z dystansu społecznego.

Osoby częściowo zaszczepione lub nieszczepione nadal powinny nosić maski – zaleciła agencja. Wytyczne wzywają do noszenia masek w zatłoczonych wnętrzach, w tym – w autobusach, samolotach i szpitalach.

Nagła zmiana wywołała aprobatę ze strony tych, którzy chcą powrócić do życia sprzed pandemii i widzą w nowych wytycznych sposób na ponowne otwarcie miejsc pracy i szkół, zamkniętych podczas pandemii.

Ze względu na brak metod umożliwiających ustalenie, czy ktoś jest zaszczepiony, czy nie, nowa rekomendacja CDC jest również krytykowana.

Zdziwienie budzi również fakt, że zmiana przepisów nastąpiła zaledwie kilka dni po tym, jak Rochelle Walensky przed komisją senacką broniła ścisłych wytycznych CDC  dotyczących masek.

Walensky, pytana o szybką zmianę decyzji w sprawie masek, powiedziała, że agencja nie poddaje się presji, ale potrzebuje czasu na przeanalizowanie „rozwijającej się nauki”.

Do tej pory ponad co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 156 milionów Amerykanów, czyli ponad 47 proc. populacji. W pełni zaszczepionych jest ponad 121 milionów osób.

Walensky zastrzegła, że nawet z nowymi wytycznymi jest jeszcze za wcześnie, aby „ogłosić zwycięstwo”, ale dodała, że jest „ostrożnie optymistyczna” w kwestii pandemii.

Szefowa CDC powiedziała również, że pomimo zmiany wytycznych, „nie ma potrzeby, aby wszyscy zaczęli ściągać swoje maski”. „Nie ma żadnego nakazu, by je zdjąć. Mówimy, co jest teraz bezpieczne” – powiedziała.

W ślad za oświadczeniem CDC, poluzowanie przepisów dotyczących masek zapowiedział na twitterze gubernator Illinois J.B. Pritzker.

(kk)

REKLAMA

2123323418 views

REKLAMA

REKLAMA

2123323435 views

REKLAMA

REKLAMA

2125119755 views

REKLAMA

2123323445 views

REKLAMA

2123323451 views

REKLAMA

2123323455 views