REKLAMA

2119700287 views

REKLAMA

2119700286 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoNowe prawo zabrania okłamywania nieletnich w czasie przesłuchań

Nowe prawo zabrania okłamywania nieletnich w czasie przesłuchań

-

Gubernator Illinois J.B. Pritzker podpisał ustawę , która zabrania stosowania zwodniczych praktyk w czasie przesłuchania nieletnich.

Gubernator J.B. Pritzker podpisał w czwartek 15 lipca cztery ustawy wprowadzające reformy w systemie sądownictwa karnego. Jedna z nich zakazuje policji okłamywania nieletnich podejrzanych i stosowania zwodniczych praktyk, które prowadzą do przyznania się do winy przesłuchiwanego.

REKLAMA

„Fałszywe zeznania odegrały rolę w zbyt wielu niesłusznych skazaniach, co prowadzi do bolesnych i często zmieniających życie konsekwencji” – powiedział Pritzker w czasie wydarzenia zorganizowanego w Northwestern University Center on Wrongful Convictions, które ujawniło aż 31 przypadków skazania nieletnich na podstawie fałszywego przyznania się do winy.

„Wiele dzieci, które fałszywie przyznają się do winy, robi to, ponieważ podczas przesłuchania mówi się im nieprawdę. Stwierdzenia takie jak: ‘Twoje DNA zostało znalezione na miejscu zdarzenia’ lub ‘jeśli się przyznasz, będziesz mógł wrócić do domu’” – mówiła Laura Nirider z Center on Wrongful Convictions na Northwestern University.

W wydarzeniu uczestniczył Terril Swift, oczyszczony z zarzutów po przyznaniu się do winy wymuszonym przez policjantów. „Wierzę, że taka ustawa mogła mi uratować życie” – mówił. Swift, jeden z tak zwanej „Czwórki z Englewood”, jako 17-latek w 1994 roku został aresztowany za gwałt i morderstwo kobiety, prawdopodobnie prostytutki. Na podstawie wymuszonych zeznań spędził w więzieniu ponad 15 lat. Został zwolniony i uniewinniony na podstawie badań DNA. „Patrząc w przyszłość, chciałbym pomóc innym i mieć pewność, że to się nie powtórzy” – powiedział Swift.

Gubernator podpisał również ustawę, która pozwala prokuratorom na składanie petycji do sądów o ponowne rozpatrzenie surowych wyroków w imię sprawiedliwości. „Ta ustawa pozwala prokuratorom na rozważenie czynników, w tym rejestrów dyscypliny więziennej, dowodów rehabilitacji i bycia zmniejszonym ryzykiem dla społeczeństwa z powodu wieku lub stanu zdrowia” – powiedział Pritzker.

Gubernator powiedział, że prawo Illinois zakazujące policji stosowania oszukańczych praktyk podczas przesłuchiwania nieletnich jest pierwszym tego rodzaju w kraju i ma nadzieję, że stanie się ono wzorem. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia.

(kk)

REKLAMA

2118287472 views

REKLAMA

2118287595 views

REKLAMA

REKLAMA

2120083954 views

REKLAMA

2118287675 views

REKLAMA

2118287746 views

REKLAMA

2118287812 views