REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Nowe informacje o zamachowcach z Paryża

Nowe informacje o zamachowcach z Paryża

-

Policja odholowuje podejrzany samochód z Bulwaru Ornanon w Paryżu fot.Yoan Valat/EPA
Policja odholowuje podejrzany samochód z Bulwaru Ornanon w Paryżu fot.Yoan Valat/EPA

Według austriackiego MSW brat jednego z zamachowców z Paryża był we wrześniu w Niemczech i Austrii. Z kolei “Wall Street Journal” informuje, że służby państw zachodnich już kilka tygodni temu zamierzały zlikwidować domniemanego organizatora tych zamachów.

REKLAMA

26-letni Belg Salah Abdelslam, brat jednego z zamachowców samobójców z Paryża, jest poszukiwany, ponieważ to on wynajął samochód Volkswagen Polo, którym w piątek zamachowcy podjechali do sali koncertowej Bataclan. Jego brat Brahim Abdelslam wysadził się w powietrze w jednej z paryskich kawiarni.

Około dwóch miesięcy temu Salah Abdelslam był w Niemczech i Austrii – powiedział rzecznik austriackiego MSW. 9 września wjechał z Niemiec do Górnej Austrii w towarzystwie dwóch osób.

Do Austrii wjechał przejściem Suben na autostradzie A3. Podczas rutynowej kontroli drogowej w miejscowości Aistersheim, ok. 50 km od granicy sprawdzono dokumenty jego i towarzyszących mu osób. Powiedział wtedy, że zamierza spędzić w Austrii kilka dni urlopu.

Rzecznik austriackiego MSW podkreślił, że nic nie wskazywało wówczas na jego powiązania z terroryzmem. Nie ma informacji o osobach, które jechały z Abdelslamem. Służby austriackie starają się teraz ustalić, gdzie w Austrii Abdelslam się zatrzymywał i kiedy opuścił ten kraj.

Dziennik “Wall Street Journal” poinformował z kolei, że służby państw zachodnich monitorowały w Syrii domniemanego organizatora terrorystycznych zamachów w Paryżu, Belga marokańskiego pochodzenia Abdelhamida Abaaouda i już na kilka tygodni przed tymi zamachami planowały zabicie go za pomocą drona.

Według dwóch źródeł, na które powołuje się gazeta, służbom tym nie udało się jednak ustalić wtedy dokładnego miejsca pobytu Abaaouda.

“Wall Street Journal” odnotowuje, że Abaaoud został w tym roku zaocznie skazany w Belgii za rekrutowanie dżihadystów. Pojawił się w zamieszczonym przez Państwo Islamskie w internecie nagraniu wideo, w którym kpił ze służb państw europejskich, które nie potrafiły go schwytać. Rok temu w Syrii pojawiło się też nagranie wideo, przedstawiające go, kiedy prowadził ciężarówkę, za którą ciągnięte były przywiązane do zderzaka zwłoki przeciwników Państwa Islamskiego.

Służby państw zachodnich nie wiedziały wtedy o przygotowaniach do zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nie sposób też powiedzieć, czy gdyby Abaaoud został zabity, nie doszłoby do tych zamachów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks