REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Fotonews PiS wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego, również w Chicago

PiS wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego, również w Chicago

-

Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyło największe procentowe poparcie w historii ogólnopolskich wyborów partyjnych po roku 1989. W przypadku wyborów do PE to także największe poparcie w ujęciu liczbowym.

W ujęciu procentowym Prawo i Sprawiedliwość – z poparciem 45,38 proc. – uzyskał najlepszy wynik we wszystkich niedzielnych wyborach ogólnopolskich po roku 1989. Jest to wyższy procentowo wynik, niż zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych z roku 2015 (wtedy było to 37,58 proc. głosów).

REKLAMA

Do tej pory największe procentowe poparcie uzyskała Platforma Obywatelska w wyborach do Parlamentu Europejskiego w roku 2009 – 44,43 proc., a także ta sama PO w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 r. – 41,51 proc. Trzecie pod względem poziomu poparcie miał komitet SLD-UP w wyborach parlamentarnych w 2001 r – 41,04 proc.

Z kolei najniższe poparcie dla zwycięskiej partii uzyskała Unia Demokratyczna w 1991 r. – 12,32 proc. (wtedy nie obowiązywał jeszcze 5-proc. próg wyborczy), SLD w 1993 r. – 20,41 proc., a także PiS w 2005 r. – 26,99 proc. głosów.

W porównaniu do innych wyborów do Parlamentu Europejskiego niedzielny wynik PiS jest rekordowy także liczbowo, z uwagi na niespotykanie wysoką jak na te wybory frekwencję – 45,68 proc. W wyborach do PE w 2009 r., gdy Platformę poparło 44 proc. głosujących, frekwencja wyniosła 24,53 proc.

W sobotę głosowała Polonia. Zgodnie ze wstępnymi rezultatami wyborów w okręgu chicagowskim, nowojorskim i waszyngtońskim na PiS głosowało około 5960 osób, na Koalicję Europejską 2000 i na Konfederacja 1280. Inne ugrupowania otrzymały nieznaczną ilość głosów.

W Chicago PiS zwyciężył Koalicję stosunkiem głosów 3713:650, a w Nowym Jorku 2114:700. Koalicja górowała nad PiS w Waszyngtonie – 272:134. W Chicago Koalicja została pokonana nie tylko przez PiS, ale również Konfederację, na którą głosowały 272 osoby. (PAP, inf.wł.)

 

Zdjęcia: Peter Serocki

 • PSV_8475
 • PSV_8473
 • PSV_8470
 • PSV_8474
 • PSV_8466
 • PSV_8468
 • PSV_8461

9 KOMENTARZE

 1. Jak się teraz czują zwolennicy KE w redakcji DZ? Wiadomo, że część zespołu DZ “łasiła” się swego czasu do pewnego pan z Polski, który miał odegrać rolę “zbawiciela”, a który poza długimi włosami niczym się szczególnie nie wyróżniał. Obecnie zapadł się pod ziemię jest osobą bez znaczenia. KE nie miała żadnego, sensownego programu. Straszenie PiS to trochę za mało na wygranie wyborów. Mniejsze miejscowości i wieś KE oddała PiS praktycznie bez walki. “Dobry” wynik konfederacji w Chicago nie dziwi. Oglądając zdjęcia z wielu imprez w Chicago praktycznie zawsze występują faceci z opaskami NSZ. Ilość publikacji w sklepach polonijnych na temat kontrowersyjnych żołnierzy wyklętych także o czymś świadczy. W Chicago AK już się nie liczy, tylko żołnierze wyklęci są najważniejsi.

  • G. Orwell powiedział kiedyś, cyt: “Tylko inteligent może w coś takiego uwierzyć – żaden zwykły człowiek nie mógłby być takim durniem.” Koniec cytatu.

 2. Wklejam link z wynikiem badania IPSOS w sprawie wykształcenia wyborców ale zawsze znajdzie się jeden z drugim co i tak wszystko wiedzą lepiej . Dla nich nie liczą się fakty czy wyniki badań bo ich mądrość jest mądrością nad mądrościami . Oczywiście jeden z drugim zapewne jest wyborcą jedynej dziś słuszniej partii bolszewickiej która zmienia Polskę na styl putinowskiej Rosji ale skąd oni mogą to wiedzieć w końcu z badania IPSOS wynika że w szole oni raczej orłami nie byli …….

  • “Normals”, jeśli otworzyłbyś troszkę swój umysł i zdał sobie sprawę z faktu, że w Polsce wyższe wykształcenie ma ok. 21-22% społeczeństwa. to naturalnym jest, że partia która wygrywa wybory z poparciem ponad 45% musi mieć w swoim elektoracie większość ludzi bez wyższego wykształcenia. Tak, że przestań pokazywać statystyki, bo w/g nich jeśli idziesz na spacer z psem, to statystycznie macie po trzy nogi. To po pierwsze. Po drugie: jeśli twierdzisz, że obywatele którzy nie mają wyższego wykształcenia, to są “ciemniaki”, to będąc konsekwentny, pewnie również naśmiewasz się z wyniku wyborów w latach 1989 i 1991. no bo przecież wtedy jeszcze więcej ludzi, bez ukończonych studiów głosowało za “obaleniem komuny”…

  • Takilos chrzanisz kolego , PIS wygral z KE raptem kilkoma procentami a wystarczy spojrzeć na zestawienie i gigantyczne dysproporcje w poparciu elektoratu w zależności od wykształcenia. Gdybyś zainteresował się jak wyglądały wybory w 1989 to byś nie porównywał tych dwóch sytuacji . Ja doskonale pamiętam te wybory i atmosferę zmęczenia komuną , pustych pułek sklepowych , kolejek czy kartek . Porównywanie ich do tych wyborów które odbywają się w kompletnie innej sytuacji politycznej i ekonomicznej to jest tak jakby stwierdzić że krzesło i krzesło elektryczne to jest to samo .

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks