REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoMuzeum Auschwitz złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Muzeum Auschwitz złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

-

Muzeum Auschwitz wystosuje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, związanego z organizacją nielegalnej manifestacji na terenie Pomnika Zagłady bez wymaganego zezwolenia, oraz ze znieważeniem go – poinformował we wtorek PAP rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

W przekazanym PAP oświadczeniu Bartyzel odniósł się do niedzielnego zgromadzenia narodowców z udziałem Piotra Rybaka, zorganizowanego w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.

REKLAMA

Jak czytamy, tego dnia na teren Miejsca Pamięci weszła grupa uczestników „rzekomo rozwiązanej demonstracji, aby – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – upamiętnić ofiary niemieckiego obozu Auschwitz pod Ścianą Śmierci”.

Osoby te miały małymi grupami – po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa – udać się na dziedziniec bloku 11. Jednak – jak poinformował Bartyzel – „z publicznie dostępnej dokumentacji wynika, iż oficjalnie rozwiązanie manifestacji służyło wyłącznie wprowadzeniu w błąd przedstawicieli Muzeum”. „Grupa bowiem nie miała zgody wojewody małopolskiego oraz dyrekcji Muzeum na demonstrację na chronionym terenie Pomnika Zagłady” – wyjaśnił.

Z oświadczenia wynika, że na terenie Muzeum „grupa podjęła kontynuację manifestacji bez wymaganych pozwoleń”. „Nie spotkało się to z reakcją obecnych na terenie Muzeum funkcjonariuszy policji” – podkreślono.

Ze względu na zaistniałą sytuację – czytamy – „Muzeum samodzielnie podjęło decyzję o czasowym zamknięciu wejścia na teren, jednak – aby nie dopuścić do eskalacji napięcia, które mogło stanowić potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa osób na terenie Miejsca Pamięci, grupa pod eskortą Straży Muzealnej została przeprowadzona na dziedziniec bloku 11”.

„W związku z zaistniałą sytuacją Muzeum wystosuje do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z organizacją nielegalnej manifestacji na terenie Pomnika Zagłady bez wymaganego zezwolenia, a także ze znieważeniem Pomnika Zagłady” – poinformowano.

W niedzielę odbyły się uroczyści w 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Główne obchody, na które przybyło ponad 50 byłych więźniów tego i innych obozów, odbyły się w budynku tzw. Centralnej Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie od grudnia 1943 r. Niemcy przyjmowali więźniów do obozu. W uroczystości uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, duchowni różnych religii, dyplomaci m.in. z Rosji i Izraela. Patronował im prezydent Andrzej Duda. 27 stycznia na świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przed oficjalnymi uroczystościami około dwustu narodowców przemaszerowało od oświęcimskiego dworca kolejowego do byłego obozu Auschwitz I. Przeciwko nim protestowało kilka osób z transparentem „Faszyzm stop!” i flagą Izraela. Przedstawiciel jednego ze środowisk narodowych Piotr Rybak, będący inicjatorem marszu, mówił, że „patrioci polscy, narodowcy, nacjonaliści” upomnieli się o najwyższe wartości: Boga, Honor, Ojczyznę.

Według krakowskiej „Gazety Wyborczej” Rybak miał pytać uczestników marszu: „Czy my jesteśmy krajem niepodległym?”; „Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić” – miał wykrzykiwać Rybak.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Krakowie, w związku ze zgromadzeniem podjęto decyzję o wszczęciu postępowania przygotowawczego „w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych”.

Z kolei miejski urząd oświęcimski – w przekazanym PAP oświadczeniu – podkreślił, że „w ocenie przedstawiciela miasta i policji nie było podstaw do rozwiązania zgromadzenia”; całość miała przebieg zgodny ze zgłoszonym planem, i zakończyła się ok. 260 m od Miejsca Pamięci KL Auschwitz.(PAP)

Na zdjęciu: Nielegalna demonstracja narodowców przed obozem Auschwitz
fot.LUKASZ GAGULSKI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2103075627 views

REKLAMA

2103075860 views

REKLAMA

2104872252 views

REKLAMA

2103076003 views

REKLAMA

2103076103 views

REKLAMA

2103076212 views