0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoMSZ opublikował mało znane dokumenty dotyczące agresji ZSRR na Polskę

MSZ opublikował mało znane dokumenty dotyczące agresji ZSRR na Polskę

-

Instrukcja szefa MSZ Józefa Becka dla ambasadora RP w Moskwie, raport konsula RP w Czerniowcach Tadeusza Buynowskiego i paszport dyplomatyczny pracownika MSZ – to niektóre z mało znanych dokumentów dotyczących agresji ZSRR na Polskę opublikowanych na stronie MSZ.

“Wojska nasze stawiły czynny opór inwazji sowieckiej. Całkowicie aprobuję zachowanie Pana Ambasadora. Proszę zażądać paszportów i opuścić Moskwę. Miejsce postoju – województwo stanisławowskie. 17 bm. Beck” – czytamy w instrukcji ministra spraw zagranicznych Józefa Becka dla ambasadora RP w Moskwie Wacława Grzybowskiego z 17 września 1939 roku.

REKLAMA

Wśród opublikowanych we wtorek dokumentów znalazł się także fragment polsko-radzieckiego paktu o nieagresji z 25 lipca 1932 roku, deklaracja o niestosowaniu przemocy między Polską a Niemcami z 26 stycznia 1934 roku oraz raport Tadeusza Buynowskiego, konsula w Konsulacie RP w Czerniowcach (wówczas Rumunia) o wydarzeniach na terenie placówki z września 1939 roku.

Mapa-załącznik do radziecko-niemieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 r. z ostatecznym określeniem obszarów Polski zajętych przez ZSRR i Trzecią Rzeszę, niebieski kolor podpis Józefa Stalina, czerwony kolor - podpis Joachima von Ribbentropa (reprodukcja wydana przez Politische Archiv des Auswärtigen Amts) fot.msz.gov.pl
Mapa-załącznik do radziecko-niemieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 r. z ostatecznym określeniem obszarów Polski zajętych przez ZSRR i Trzecią Rzeszę, niebieski kolor podpis Józefa Stalina, czerwony kolor – podpis Joachima von Ribbentropa (reprodukcja wydana przez Politische Archiv des Auswärtigen Amts) fot.msz.gov.pl

Na stronie MSZ można również obejrzeć mapę-załącznik do radziecko-niemieckiego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 roku z określeniem obszarów Polski zajętych przez ZSRR i III Rzeszę oraz podpisami Józefa Stalina i Joachima von Ribbentropa. Opublikowano także m.in. tekst orędzia prezydenta Ignacego Mościckiego z 17 września 1939 roku oraz paszport dyplomatyczny Juliusza Dzianotta, referendarza w Departamencie Konsularnym MSZ, z wpisem przedłużającym ważność dokumentu sporządzonym 17 września 1939 r. “w miejscu postoju”.

Zaprezentowane materiały pochodzą z Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum MSZ Niemiec (Politische Archiv des Auswärtigen Amts), Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Hoover Institution Archives.

Dokumenty można znaleźć TUTAJ

(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127099551 views

REKLAMA

REKLAMA

2127099568 views

REKLAMA

REKLAMA

2128895888 views

REKLAMA

2127099578 views

REKLAMA

2127099582 views

REKLAMA

2127099586 views