0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoMisja ONZ: epidemia eboli w Afryce Zachodniej zakończy się przed jesienią

Misja ONZ: epidemia eboli w Afryce Zachodniej zakończy się przed jesienią

-

fot.Ahmed Jallanzo/EPA
fot.Ahmed Jallanzo/EPA

Epidemia eboli, od roku utrzymująca się w kilku krajach Afryki Zachodniej, zakończy się do końca sierpnia – ocenił w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z BBC szef misji ONZ ds. walki z epidemią (UNMEER) Ismail uld Szejk Ahmed.

REKLAMA

“Dotychczas unikaliśmy podawania konkretnych dat, ale jestem przekonany, że (epidemia) zakończy się przed końcem lata” – powiedział Ahmed.

Przyznał, że ONZ początkowo zlekceważyła zagrożenie związane z epidemią i za późno na nią zareagowała. Na początku “mieliśmy prawdopodobnie do czynienia z brakiem wiedzy i pewnym stopniem lekceważenia” – powiedział dodając, że jego zdaniem wyciągnięto już wnioski.

Organizacja Lekarze Bez Granic (MSF) podkreśla w swojej analizie przebiegu epidemii, że jej wczesne apele o pomoc w walce z rosnącą lawinowo liczbą zarażeń zostały zignorowane zarówno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jak i rządy dotkniętych ebolą krajów. Henry Gray z MSF ocenia, że początkowa bezczynność władz i ich spóźniona reakcja “prawdopodobnie przyczyniły się do obserwowanej dzisiaj skali epidemii”.

MsF przyznaje też, że sama powinna była na wcześniejszym etapie kryzysu użyć więcej własnych środków.

Pierwszą śmiertelną ofiarą najprawdopodobniej był chłopiec w Gwinei, który zmarł w grudniu 2013 roku, a dopiero w marcu 2014 roku WHO oficjalnie ogłosiła epidemię. Pięć miesięcy później, gdy liczba osób zmarłych po zarażeniu się ebolą wzrosła do ponad 1000, WHO ogłosiła, że epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę międzynarodową.

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii – według stanu na 21 marca – wynosi 10 314, w tym 4 296 w Liberii, 3 742 w Sierra Leone, 2 261 w Gwinei, osiem w Nigerii, sześć w Mali i jedna w USA – podaje WHO. Liczba nowych przypadków spada, ale MSF ostrzega, że od stycznia nie odnotowano znaczącego spadku liczby zachorowań i nie można jeszcze mówić o końcu epidemii.

W piątek w Liberii ogłoszono pierwszy od ponad dwóch tygodni nowy przypadek eboli. W Gwinei, po spadku liczby zachorowań na początku roku, ponownie obserwuje się ich wzrost. W Sierra Leone niektórych pacjentów nie ma na listach ustalonych kontaktów zakaźnych, co może oznaczać, że wirus jest przekazywany dalej bez nadzoru odpowiednich służb.

Oficjalny koniec epidemii zostanie ogłoszony, gdy we wszystkich trzech najbardziej dotkniętych nią krajach – Liberii, Sierra Leone i Gwinei – przez co najmniej sześć tygodni nie zostanie odnotowany ani jeden nowy przypadek eboli. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121759971 views

REKLAMA

REKLAMA

2121759991 views

REKLAMA

REKLAMA

2123556311 views

REKLAMA

2121760002 views

REKLAMA

2121760011 views

REKLAMA

2121760015 views