REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoMimo zabójstwa Brytyjczyka Londyn nie deklaruje nalotów na IS

Mimo zabójstwa Brytyjczyka Londyn nie deklaruje nalotów na IS

-

Wielka Brytania zapowiedziała w niedzielę, że wraz z międzynarodową koalicją zlikwiduje Państwo Islamskie (IS), ale nie zadeklarowała, czy brytyjskie lotnictwo weźmie udział w nalotach na pozycje dżihadystów. W sobotę IS pokazało nagranie z egzekucją Brytyjczyka.

fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN
fot. EPA/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

REKLAMA

“Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by dopaść tych morderców i dopilnujemy, by spotkała ich kara” – oświadczył premier David Cameron po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa. “To nie muzułmanie, to potwory” – podkreślił.

“Nie możemy ignorować (takich incydentów), jeśli mamy zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Krok po kroku musimy odeprzeć, rozmontować i ostatecznie zniszczyć Państwo Islamskie oraz wszystko, co sobą symbolizuje” – dodał.

Zastrzegł, że Wielka Brytania nie dokona tego w pojedynkę, lecz “we współpracy z sojusznikami, nie tylko z USA i krajami Europy, ale także z krajami regionu”. IS stanowi “ogromne zagrożenie” dla całego Bliskiego Wschodu i musi zostać pokonane dzięki “kompleksowej i długoterminowej strategii antyterrorystycznej” – ocenił. Zastrzegł, że nie chodzi o wysłanie na miejsce brytyjskich sił lądowych.

Jak zauważają media, Cameron nie sprecyzował też, czy brytyjskie lotnictwo przyłączy się do nalotów na pozycje IS, do czego coraz głośniej namawiają go deputowani jego Partii Konserwatywnej oraz byli wojskowi. Potrzebowałby do tego zgody parlamentu. Reuters przypomina, że w ubiegłym roku bez powodzenia ubiegał się o taką godę na naloty przeciw siłom rządowym w Syrii.

W nagraniu opublikowanym w sobotę wieczorem przez IS widać egzekucję brytyjskiego zakładnika Davida Hainesa wykonaną przez ścięcie głowy. Brytyjczyk, który w regionie konfliktu zajmował się koordynacją pomocy humanitarnej, został uprowadzony w 2013 roku w pobliżu obozu dla uchodźców w syryjskiej miejscowości Atmeh.

Według ekspertów z amerykańskiego ośrodka SITE, zajmującego się problematyką terroryzmu, w trwającym 2,5 minuty nagraniu znalazła się groźba zamordowania kolejnego brytyjskiego zakładnika. Z kolei arabska telewizja Al-Dżazira podała, że zamaskowany mężczyzna widoczny na nagraniu mówi, że Haines został zabity w odwecie za to, że rząd w Londynie obiecał pomoc wojskową dla Kurdów walczących z Państwem Islamskim w północnym Iraku. Według BBC londyński akcent zabójcy wskazuje, że może to być ten sam mężczyzna, który był na poprzednich nagraniach z egzekucji dwóch amerykańskich zakładników, dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa.

Brytyjskie MSZ potwierdziło istnienie nagrania, ale wciąż sprawdza jego autentyczność.

W poniedziałek sekretarz stanu USA John Kerry spotka się w Paryżu z szefem brytyjskiego MSZ Philipem Hammondem; oczekuje się, że egzekucja Hainesa będzie jednym z głównych omawianych tematów.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116484016 views

REKLAMA

REKLAMA

2116484218 views

REKLAMA

REKLAMA

2118280593 views

REKLAMA

2116484334 views

REKLAMA

2116484421 views

REKLAMA

2116484514 views