REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoLitwa. Zakończyły się ćwiczenia z udziałem żołnierzy z 11 państw NATO

Litwa. Zakończyły się ćwiczenia z udziałem żołnierzy z 11 państw NATO

-

Ok. 4 tys. żołnierzy z 11 państw NATO, w tym z Polski, wzięło udział w zakończonych w piątek ćwiczeniach Żelazny Miecz na Litwie. Wojskowi twierdzą, że możliwość szkolenia na zagranicznych, nieznanych poligonach pozwala lepiej sprawdzić umiejętności żołnierzy.

Ćwiczenia Żelazny Miecz (ang. Iron Sword) trwały od 20 listopada na dwóch litewskich poligonach. W piątek, tuż przed ceremonią zakończenia, pokaz walki w terenie zabudowanym na poligonie koło Podbrodzia (lit. Pabrade) obserwowała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Na zakończenie spotkała się z żołnierzami ze wszystkich uczestniczących państw. Z Polakami zamieniła kilka zdań po polsku.

REKLAMA

W ćwiczeniach uczestniczyło prawie 140 żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza wyposażonych m.in. w 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bojowej i jeden w wersji ewakuacji medycznej. Była to kompania zmotoryzowana wzmocniona plutonem zabezpieczenia.
Inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski, który w piątek odwiedził litewski poligon, powiedział PAP, że w tego typu manewrach najważniejsza jest możliwość międzynarodowej współpracy już na poziomie najmniejszych pododdziałów.

Dowódca polskiego pododdziału, 10. kompanii piechoty zmotoryzowanej z 15. batalionu ułanów poznańskich kpt. Damian Ćwierkiewicz powiedział PAP, że choć wszystkie poligony w naszym regionie wyglądają podobnie, to ćwiczenia w nowym miejscu są prowadzone bardziej „na bojowo”. ”
Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń dwie batalionowe grupy bojowe – Titanas i Baltija – na przemian prowadziły działania obronne i zaczepne. Polacy odegrali tu specyficzną rolę, bowiem najpierw byli przydzieleni do jednego batalionu, a potem do drugiego.

W ćwiczeniach Żelazny Miecz wzięli udział żołnierze z 11 państw NATO: Litwy, Polski, Estonii, Kanady, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dla litewskich wojskowych manewry były okazją do oceny obu istniejących brygad piechoty – zmechanizowanej „Żelazny Wilk” i utworzonej w tym roku zmotoryzowanej „Żmudź”. Na ćwiczenia powołano także batalion złożony z rezerwistów. Litwa, podobnie jak pozostałe państwa bałtyckie, zwiększa wydatki na obronność. W 2017 roku ma przeznaczyć na ten cel 1,8 proc. PKB, a rok później osiągnąć zalecany przez NATO poziom 2 proc. PKB.
To nie pierwszy raz, gdy żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięli udział w szkoleniu w państwach bałtyckich. Od czerwca do sierpnia inna kompania z tej samej brygady ćwiczyła na Litwie, Łotwie i Estonii, spędzając w każdym z tych państw miesiąc.

Z Wilna Rafał Lesiecki (PAP)

Na zdj. litewski żołnierz podczas ćwiczeń NATO Iron Sword 16 fot.Olivier

REKLAMA

2097924133 views

REKLAMA

REKLAMA

2097924366 views

REKLAMA

2099720758 views

REKLAMA

2097924509 views

REKLAMA

2097924610 views

REKLAMA

2097924720 views