REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Kryzys migracyjny: rekord uchodźców na Węgrzech, PE za propozycjami KE

Kryzys migracyjny: rekord uchodźców na Węgrzech, PE za propozycjami KE

-

Uchodźcy maszerują w Austrii fot.Helmut Fohringer/EPA
Uchodźcy maszerują w Austrii fot.Helmut Fohringer/EPA

Rekordowa liczba uchodźców, ok. 5 tysięcy, dotarła na granicę serbsko-węgierską w ciągu ostatniej doby – podały w czwartek media. Z kolejnych krajów UE płyną głosy na temat propozycji Komisji Europejskiej ws. kwot uchodźców; w czwartek poparł je europarlament.

REKLAMA

2147483647 clicks

O rekordowej fali uchodźców na granicy serbsko-węgierskiej powiadomiły media serbskie. Zasieki z drutu kolczastego wzdłuż 175-kilometrowej granicy nie zdołały powstrzymać napływu imigrantów. Uchodźcy chcą zdążyć przed wejściem w życie na Węgrzech w przyszłym tygodniu zaostrzonych przepisów dotyczących imigracji. Przewidują one m.in. kary za nielegalne przekroczenie granicy.

MSW w Budapeszcie zaproponowało wprowadzenie stanu kryzysowego w związku z masowym napływem imigrantów; decyzja zapadnie we wtorek. Armia przygotowuje się na wejście w życie nowych przepisów. W środę wieczorem zaczęły się manewry, na których żołnierze ćwiczą wspieranie policji w ochronie granic.

Wzorem Węgier Macedonia rozważa budowę ogrodzenia na granicy, by zmniejszyć napływ imigrantów z południa – powiedział macedoński minister spraw zagranicznych Nikoła Poposki w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

Austriackie koleje OeBB poinformowały, że z powodu ogromnego przeciążenia pociągów przyjeżdżających z Węgier muszą tymczasowo wstrzymać komunikację kolejową z tym krajem. Węgry wprowadziły komunikację zastępczą, która dociera tylko do granicy. Większość imigrantów, którzy przybywają przez Serbię i Węgry do Austrii, zamierza udać się dalej, do Niemiec.

W Strasburgu Parlament Europejski poparł w niewiążącej prawnie rezolucji propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rozdzielenia między państwa UE 160 tysięcy uchodźców według ustalonych kwot. PE opowiedział się też za przyjęciem w UE stałego mechanizmu relokacji. Teraz o propozycjach Komisji będą rozmawiali w poniedziałek szefowie MSW krajów unijnych i to oni w pierwszej kolejności zadecydują o ewentualnym przyjęciu ustalonych kwot.

Rząd Litwy już w czwartek zaakceptował plan rozlokowania uchodźców w UE, przyjmując uchwałę zapowiadającą przyjęcie 1105 uchodźców z Syrii do końca 2017 roku. Teraz w tej sprawie musi wypowiedzieć się litewski Sejm.

Irlandia ogłosiła w czwartek, że przyjmie więcej uchodźców – łącznie ponad 4 tysiące. Jednak niespełna 5-milionowa wyspa nie musi uczestniczyć w programie przyjęcia uchodźców w Unii, gdyż jest wyłączona ze współpracy UE w dziedzinie azylu.

W Rumunii prezydent Klaus Iohannis oznajmił, że kraj ten odrzuci proponowane przez KE obowiązkowe dla krajów unijnych kwoty uchodźców.

W Holandii podczas debaty w parlamencie szef antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders oświadczył, że Europie i Holandii grozi “islamska inwazja”.

W Szwecji rząd zapowiedział zwiększenie wydatków na integrację uchodźców oraz subwencji, jakie za każdego uchodźcę otrzymują gminy. “Potrzebujemy imigrantów, gdyż nasze społeczeństwo starzeje się, a w wielu sektorach zabraknie specjalistów. Wśród uchodźców są wykształceni lekarze, pielęgniarki czy nauczyciele” – powiedział premier Stefan Loefven.

Natomiast wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel ocenił podczas debaty w Bundestagu, że propozycje KE są “kroplą w morzu potrzeb” i konieczne są dalsze kroki.

W Polsce premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek, że problem uchodźców to “test na przyzwoitość” i że tej kwestii Europa nie rozwiąże w ciągu tygodni czy miesięcy. Szefowa rządu powtórzyła wcześniejszą ocenę, że Polski nie stać obecnie na przyjmowanie imigrantów ekonomicznych. Jednak – dodała – chcemy przyjmować uchodźców, którzy nie mogą czuć się bezpiecznie w swoim kraju.

Propozycje KE w sprawie przyjęcia 160 tys. uchodźców poparł w czwartek Komitet Stały Konferencji Biskupów Unii Europejskiej. “Pomoc uchodźcom jest chrześcijańskim obowiązkiem bez względu na ich pochodzenie czy religię. Europa musi bezzwłocznie przyjąć wspólną politykę imigracyjną i azylową” – oświadczyli biskupi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

3 KOMENTARZE

  1. Mam kompromis,przeczytajcie mysle ,ze taki wariant bylby do zaakceptowania dla lewej i prawej strony a mysle , ze nawet dla calej Europy.
    Dwustopniowa kontrola uchodzcow.Przyjac do tymczasowych osrodkow dobrze strzezonych wszystkich .Po wstepnym sprawdzeniu wyslac do osrodka numer 2 ,na wnikliwa kontrole i badanie na wykrywaczu klamstw ,wziecie odciskow i pobraniu probki DNA .Stamtad dopiero po poztywnej weryfikacji wyslac do 3 osrodka dla uchdzcow , w ktorym juz pozostana do czasu dalszych decyzji.Prowadzic werbunek wsrod uchodzcow do jednostek wojskowych szkolonych w Polsce i wysylanie ich do walki o swoj kraj .Reszte w osrodkach wziasc do pracy .Do wyboru kursy lub praca fizyczna .W Polsce wszyscy pracuja.I niech nam Europa nie wypomina teraz ,ze nam pomagala.Chcialbym przypomniec ,ze to dzieki zdradzie Francji i Angli w 1939 roku ,przegralismy najpierw kampanie wrzesniowa a potem zostawili nas na pastwe Zwiazku Zdradzieckiego ,ktory doprowadzil Polske do ruiny.A co na to Polacy?Czy to nie Polacy uratowali Anglie przed losem ,ktory spotkal Warszawe?O Dywizjonie 303 Churchil powiedzial “Nigdy tak wielu nie zawdzieczalo tak niewielu”.Polacy walczyli na wszystkich frontach swiata.Walczyli we Francji ,uratowali Anglie ,bili sie pod Monte Cassino .I takich ludzi zdradzila Europa ,ktora nawet nie zaprosila naszych lotnikow z Polskich dywizjonow loticzych na parade zwyciestwa.Potem Polska zostala sprzedana w Jalcie.Teraz zachodnia Europa smie Polsce cos wypominac?Niemcy zrownali Warszawe z ziemia.Okradli z dziel sztuki ,palili ,niszczyli czego nie mogli zrabowac .Panowie Niemcy prosze nawet nie wazyc sie porownywac waszej pomocy nam za komuny ,do tegoco teraz sie dzieje.Od was wystarczajaco znieslismy nieszcesc ,zebyscie sie moralnie poczuli do pomocy nam Polakom ,ktorym zgotowaliscie taki los.

    • Wkradl mi sie profesorski blad ,napisalem niepoprawnie tak jak profesor Pawlowicz “wziasc” zamiast “wziac” ,z tym ze ja bije sie w piers i przyznaje do bledu .Nie bede wyzywal jak pani profesor poslanka PIS ludzi ,ktorzy zwrocili uwage na moj blad od pruszkowskich szkol .

  2. Te wiadomosc powinna powziac Unia Europejska (Parlament Europejski + Komisja Europejska ) celem obiektywnego zastosowania. I my wszyscy powinnismy o tym wiedziec . Na terenie Arabii Saudyjskiej w jednym konkretnym miejscu znajduje sie 100,000 klimatyzowanych namiotow calkowicie pustych ( http://www.infowars.com/saudi-arabia-has-100,000-air-conditioned-tents ). Blisko krajow ogarnietych pozoga wojenna . To powinno sie przekazac do “sikajacych mozgiem” JUNCKERA,SCHULTZA czy TUSKA ( “sikanie mozgiem” to jednostka chorobowa, o czym innym razem). A i Komitet Staly Konferencji Biskupow Unii Europejskiej i te wiadomosc powinien podjac . Wiec zamiast niemozliwej dzisiaj “odsieczy wiedenskiej” czy tez niedopuszczalnej w zaproponowanej formie “odsieczy brukselskiej” czas na rozsadna i odpowiedzialna decyzje wobec NARODOW, wobec PANSTW,wobec HISTORII oraz wlasciwej PRZYSZLOSCI CALYCH POKOLEN.

REKLAMA

2131562521 views

REKLAMA

REKLAMA

2131562536 views

REKLAMA

REKLAMA

2133358856 views

REKLAMA

2131562546 views

REKLAMA

2131562549 views

REKLAMA

2131562553 views