REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco Kraków i Polska cieszy się na Światowe Dni Młodzieży

Kraków i Polska cieszy się na Światowe Dni Młodzieży

-

„Kraków i Polska radują się, że na nowo stają się miastem i państwem młodości” – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz po ogłoszeniu przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie. 

Zgromadzeni na mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża fot. Stanisław Rozpędzik/PAP
Zgromadzeni na mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża fot. Stanisław Rozpędzik/PAP

REKLAMA

2147483647 clicks

Oświadczenie kard. Dziwisza, odczytał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach biskup Damian Muskus.

„Z ogromną radością przyjąłem ogłoszoną dzisiaj przez papieża Franciszka wiadomość, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce w 2016 roku. To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050 rocznicę Chrztu Polski” – napisał kardynał.

“Razem z całym Kościołem w Polsce cieszę się, że Ojciec Święty przyjął propozycję i zaproszenie, skierowane do Niego przez najwyższe władze Rzeczpospolitej Polski oraz Episkopat Polski. W ten sposób pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły. On właśnie z Krakowa wyruszył do Wiecznego Miasta w październiku 1978 roku i już jako Biskup Rzymu – jako Jan Paweł II – zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży” – dodał.

Zaznaczył, że Polska i Kraków “otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele”.

W niedzielę błyskawicznie uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza, który podkreślił, że radość z przyznania organizacji wydarzenia jest tym większa, że „mamy zapewnienie, że z młodzieżą przybędzie również Ojciec Święty Franciszek”.

„Cieszymy się, że Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, iż kolejny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Oczywiście, cała Polska będzie w tym uczestniczyć, wszystkie diecezje i wszyscy ludzie. Młodzież na pewno, jak zawsze, wniesie entuzjazm!” – mówi na nagraniu kard. Dziwisz.

Podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży łączą się z postacią bł. Jana Pawła II, który był inicjatorem tych spotkań. „Mamy nadzieję, że będziemy mogli go uczcić w Polsce, na jego ziemi, już jako świętego”.

Dodaje, że Światowe Dni Młodzieży będą także dziękczynieniem za Jana Pawła II, „jego miłość do młodych ludzi” i za pozostawione przez niego dziedzictwo. „On nadal inspiruje młodych ludzi, i nie tylko młodych, do życia uczciwego, w bliskości Chrystusa, w bliskości Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny” – podkreślił kardynał.

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Kard. Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Specjalną stronę internetową, na której można było wyrazić swoje poparcie uruchomił Zakon Rycerzy Jana Pawła II – organizacja świeckich katolików – mężczyzn.

Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II. Jesienią 2011 r. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała list do Benedykta XVI z prośbą, by rozważył organizację wydarzenia w naszym kraju.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

To ważna wiadomość zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym; prezydent Komorowski z radością przyjmuje fakt, że w 2016 r. dojdzie do wizyty papieża Franciszka w Polsce – powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Przypomniała, że prezydent Bronisław Komorowski osobiście zaprosił papieża Franciszka – w dniu mszy inaugurującej jego pontyfikat – do złożenia wizyty w Polsce. „I z radością przyjmuje fakt, że ma dojść do niej w 2016 roku” – podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

(PAP)

REKLAMA

2131817127 views

REKLAMA

REKLAMA

2131817142 views

REKLAMA

REKLAMA

2133613462 views

REKLAMA

2131817152 views

REKLAMA

2131817155 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

REKLAMA

2131817159 views