REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoKraków i Polska cieszy się na Światowe Dni Młodzieży

Kraków i Polska cieszy się na Światowe Dni Młodzieży

-

„Kraków i Polska radują się, że na nowo stają się miastem i państwem młodości” – powiedział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz po ogłoszeniu przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 r. w Krakowie. 

Zgromadzeni na mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża fot. Stanisław Rozpędzik/PAP
Zgromadzeni na mszy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach cieszą się z decyzji papieża fot. Stanisław Rozpędzik/PAP

Oświadczenie kard. Dziwisza, odczytał w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach biskup Damian Muskus.

REKLAMA

„Z ogromną radością przyjąłem ogłoszoną dzisiaj przez papieża Franciszka wiadomość, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce w 2016 roku. To dla nas radość, wyróżnienie i zobowiązanie. W tym samym roku obchodzić będziemy także 1050 rocznicę Chrztu Polski” – napisał kardynał.

“Razem z całym Kościołem w Polsce cieszę się, że Ojciec Święty przyjął propozycję i zaproszenie, skierowane do Niego przez najwyższe władze Rzeczpospolitej Polski oraz Episkopat Polski. W ten sposób pragnienie tak wielu młodych ludzi, którzy od dawna chcieli świętować swoją wiarę w ojczyźnie i mieście Karola Wojtyły. On właśnie z Krakowa wyruszył do Wiecznego Miasta w październiku 1978 roku i już jako Biskup Rzymu – jako Jan Paweł II – zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży” – dodał.

Zaznaczył, że Polska i Kraków “otwierają na oścież serca, by za trzy lata przyjąć młodych pielgrzymów z Papieżem Franciszkiem na czele”.

W niedzielę błyskawicznie uruchomiono stronę internetową Światowych Dni Młodzieży w Krakowie www.krakow2016.com. Zostało na niej umieszczone wystąpienie kard. Dziwisza, który podkreślił, że radość z przyznania organizacji wydarzenia jest tym większa, że „mamy zapewnienie, że z młodzieżą przybędzie również Ojciec Święty Franciszek”.

„Cieszymy się, że Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, iż kolejny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce, w Krakowie. Oczywiście, cała Polska będzie w tym uczestniczyć, wszystkie diecezje i wszyscy ludzie. Młodzież na pewno, jak zawsze, wniesie entuzjazm!” – mówi na nagraniu kard. Dziwisz.

Podkreśla, że Światowe Dni Młodzieży łączą się z postacią bł. Jana Pawła II, który był inicjatorem tych spotkań. „Mamy nadzieję, że będziemy mogli go uczcić w Polsce, na jego ziemi, już jako świętego”.

Dodaje, że Światowe Dni Młodzieży będą także dziękczynieniem za Jana Pawła II, „jego miłość do młodych ludzi” i za pozostawione przez niego dziedzictwo. „On nadal inspiruje młodych ludzi, i nie tylko młodych, do życia uczciwego, w bliskości Chrystusa, w bliskości Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny” – podkreślił kardynał.

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Kard. Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Specjalną stronę internetową, na której można było wyrazić swoje poparcie uruchomił Zakon Rycerzy Jana Pawła II – organizacja świeckich katolików – mężczyzn.

Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II. Jesienią 2011 r. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała list do Benedykta XVI z prośbą, by rozważył organizację wydarzenia w naszym kraju.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Wkrótce potem zaproszenie potwierdził prezydent Bronisław Komorowski, który rozmawiał z papieżem Franciszkiem w dniu inauguracji jego pontyfikatu 19 marca.

To ważna wiadomość zarówno w wymiarze religijnym, jak i politycznym; prezydent Komorowski z radością przyjmuje fakt, że w 2016 r. dojdzie do wizyty papieża Franciszka w Polsce – powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Przypomniała, że prezydent Bronisław Komorowski osobiście zaprosił papieża Franciszka – w dniu mszy inaugurującej jego pontyfikat – do złożenia wizyty w Polsce. „I z radością przyjmuje fakt, że ma dojść do niej w 2016 roku” – podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

(PAP)

REKLAMA

2100016150 views

REKLAMA

REKLAMA

2100016383 views

REKLAMA

REKLAMA

2101812775 views

REKLAMA

2100016526 views

REKLAMA

2100016627 views

REKLAMA

2100016737 views