REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoJaponia. Tłumy ludzi pożegnały zastrzelonego b. premiera Shinzo Abego (WIDEO)

Japonia. Tłumy ludzi pożegnały zastrzelonego b. premiera Shinzo Abego (WIDEO)

-

W świątyni buddyjskiej w centrum Tokio odbyła się we wtorek uroczystość pogrzebowa byłego premiera Japonii Shinzo Abego, zastrzelonego w piątek przez zamachowca na wiecu politycznym. Na ulicach zgromadziły się tysiące ludzi, opłakujących śmierć polityka.

W uroczystości w świątyni Zojoji obok słynnej wieży Tokyo Tower wzięła udział ograniczona liczba żałobników, w tym żona byłego premiera Akie Abe. Przed uroczystością Japończycy ustawiali się w długich kolejkach, by złożyć kwiaty na stołach pod zdjęciem uśmiechniętego Abego w białej koszuli – opisuje agencja Kyodo.

REKLAMA


Z relacji mediów wynika, że tysiące ludzi zgromadziły się na ulicach na trasie, którą w procesji pogrzebowej wieziono ciało Abego. W stypie w świątyni Zozoji uczestniczyło około 2,5 tys. osób, w tym japońscy politycy, biznesmeni i zagraniczni dygnitarze – podała stacja NHK.


Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Wiele spośród osób zgromadzonych na ulicach Tokio w dniu jego pogrzebu powiedziało BBC, że jako premier dawał im poczucie bezpieczeństwa.


Były premier został w piątek zastrzelony przez zamachowca, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii. Według świadków sprawca wystrzelił dwa razy, a na nagraniach widać go z chałupniczo wykonaną bronią z drewna i metalu, z lufą owiniętą taśmą izolacyjną.


Zamach na Abego wstrząsnął społeczeństwem Japonii, gdzie do przemocy z użyciem broni palnej dochodzi bardzo rzadko. Według agencji Reutera było to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera tego kraju od lat 30. XX wieku.


Policja zatrzymała podejrzanego o zamach 41-letniego Tetsuyę Yamagamiego, który przyznał się do winy. Według policji Yamagami chciał zabić Abego, ponieważ oskarżał go o promowanie w Japonii grupy religijnej, znanej jako Kościół Zjednoczeniowy, której jego matka przekazała „olbrzymią darowiznę”, co doprowadziło ją do bankructwa.


Japoński oddział ruchu potwierdził, że matka podejrzanego należy do zgromadzenia, ale odmówił przekazania informacji o jej darowiznach. Według strony internetowej Kościoła Zjednoczeniowego Abe wystąpił we wrześniu 2021 roku na wydarzeniu zorganizowanym przez związaną z ruchem organizację, gdzie chwalił działania tej organizacji na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim – podała agencja Reutera. (PAP)

REKLAMA

2097987194 views

REKLAMA

REKLAMA

2097987427 views

REKLAMA

2099783819 views

REKLAMA

2097987569 views

REKLAMA

2097987670 views

REKLAMA

2097987780 views