0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoEllsberg: Ameryka staje się państwem policyjnym

Ellsberg: Ameryka staje się państwem policyjnym

-

Bezprecedensowe sprawdzanie poczty elektronicznej i telefonów przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego, poszukiwania Edwarda Snowdena za ujawnienie tych działań, skazanie Bradleya Manninga na 35 lat więzienia za przekazanie portalowi WikiLeaks tajnych informacji, wszystko to zdaniem Daniela Ellsberga świadczy o tym, że Stany Zjednoczone stają się państwem policyjnym.

fot. Christopher Ebdon/Flickr
fot. Christopher Ebdon/Flickr

Podobnie jak Snowden i Manning Ellsberg ujawnił tajne dokumenty, które nazwano Pentagon Papers.  W 1971 roku opublikował je New York Times.

REKLAMA

„Nie tylko mamy możliwość zostania państwem policyjnym, lecz już weszliśmy w pierwszą fazę. Zgadzam się absolutnie z Edwardem Snowdenem. Warto jest poświęcić życie osobiste, na każdym kroku liczyć się ze śmiercią, spędzić całe lata w więzieniu lub na wygnaniu. Warto podejmować próby przywrócenia swobód i demokracji w naszym kraju” − powiedział Ellsberg.

W 1967 roku, jako wojskowy analityk w RAND Corporation, Ellsberg zaczął kopiować tysiące tajnych dokumentów dotyczących decyzji podejmowanych w czasie wojny wietnamskiej. Trafił na dowody, że od początku wojny wysoko postawieni przedstawiciele rządu amerykańskiego uważali, że wojny tej nie wygrają. Równocześnie, z powodu politycznych kalkulacji, wmawiali społeczeństwu, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Żaden z polityków, których usiłował zainteresować dokumentami nie chciał z nim rozmawiać, ponieważ kradzież tajnego dokumentu było przestępstwem. Po daremnych próbach, przekazał dokument New York Times. Gazeta zaczęła drukować dokumenty w czerwcu 1971 roku. Rewelacje raportu poruszyły amerykańską opinię publiczną. Poparcie dla niepopularnej wojny jeszcze bardziej spadło.

W tym czasie senator Mike Gravel przedstawił część raportu podczas sesji Senatu i dodał go do sprawozdania z obrad, dzięki czemu raport stał się całkowicie legalną publikacją. Administracja Nixona usiłowała powstrzymać druk Pentagon Papers. Sprawa trafiła do  Sądu Najwyższego, który stanął po stronie New York Times.

Ellsberga oskarżono o szpiegostwo. Groziła mu kara 115 lat więzienia. Oskarżenie odwołano w 1973 roku, uzasadniając tę decyzję wyjątkowo niewłaściwym postępowaniem rządu.

Ellsberg ma nadzieję, że Snowden i Manning zostaną potraktowani podobnie. Tym bardziej, że jako kandydat na prezydenta w 2008 roku Barack Obama z uznaniem mówił o ludziach, którzy mieli odwagę ujawnić niegodziwości rządu.  Określał je jako „akty patriotyzmu”. Jednak od objęcia urzędu, administracja Obamy oskarżyła o szpiegostwo więcej ludzi niż wszyscy inni prezydenci razem.

(eg)

REKLAMA

2091283760 views

REKLAMA

2091284059 views

REKLAMA

2093080518 views

REKLAMA

2091284340 views

REKLAMA

2091284486 views

REKLAMA

2091284630 views