REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoDzień Pułaskiego pod hasłem spisu powszechnego

Dzień Pułaskiego pod hasłem spisu powszechnego

-

Oficjalne obchody Dnia Pułaskiego – stanowego święta przypadającego co roku w pierwszy poniedziałek marca – tradycyjnie wypełniły gośćmi salę główną Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago. Lokalni politycy i liderzy świętowali dziedzictwo polsko-amerykańskiego bohatera i wzywali Polonię do udziału w zbliżającym się spisie ludności.

W prestiżowym wydarzeniu, które na dobre wpisało się w polonijny kalendarz, co roku biorą udział największe osobistości stanu, miasta i powiatu. Choć już drugi rok z rzędu na uroczystości zabrakło nowego gubernatora Illinois, J. B. Pritzkera, stan Illinois reprezentowała jego zastępczyni Juliana Stratton oraz skarbnik Illinois Michael Frerichs.

REKLAMA

Wśród przemawiających był również kongresmen Dan Lipinski z 3. okręgu wyborczego, którego w najbliższych prawyborach czeka ostry wyścig. Na szczeblu miejskim zabrakło burmistrz Chicago, lecz przemawiała skarbnik miejska Melissa Conyears-Ervin. Jak co roku okolicznościowe wystąpienia zaprezentowali od lat zaprzyjaźnieni z Polonią: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, rewident stanowa Susana Mendoza, radny z 30. okręgu Ariel Reboyras i inni. Związek Narodowy Polski i Kongres Polonii Amerykańskiej reprezentował prezes Frank Spula. Nie zabrakło przedstawicieli konsulatu, organizacji polonijnych, duchowieństwa, świata biznesu i kultury.

W przemowach polityków wiele uwagi poświęcono zbliżającemu się spisowi powszechnemu. Urzędnicy publiczni przekonywali, że nie tylko samo uczestnictwo w spisie, ale wpisanie Polski w pytaniu o kraj pochodzenia może przyczynić się do wzrostu znaczenia Polonii i odpowiednio przełożyć na korzyści, w tym finansowe, dla naszej społeczności.

Dzień Pułaskiego jest świętem w stanie Illinois, zamknięte są urzędy powiatowe, ale na mocy decyzji burmistrza Chicago jest to normalny dzień szkolny.

Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston. Zmarł 11 października 1779 r. w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah.

Pierwszy Dzień Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych obchodzono 11 października 1929 r. na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta USA, Herberta Hoovera. W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Relacja z uroczystości upamiętniających Kazimierza Pułaskiego ukaże się w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”.
(jm)

REKLAMA

2097978358 views

REKLAMA

REKLAMA

2097978591 views

REKLAMA

2099774983 views

REKLAMA

2097978734 views

REKLAMA

2097978835 views

REKLAMA

2097978945 views