REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco BŚ: Singapur najbardziej sprzyja biznesowi, Polska na 32. miejscu

BŚ: Singapur najbardziej sprzyja biznesowi, Polska na 32. miejscu

-

Bank Światowy opublikował ranking 189 krajów pod względem łatwości prowadzenia w nich prywatnych firm, czyli raport Doing Business na 2015 rok. Najlepiej wypadł Singapur, ale Polska zajęła 32. miejsce, wśród krajów z wyraźną poprawą klimatu biznesowego.

W rankingu Doing Business na 2014 rok Polska zajęła 45. miejsce, ale po korekcie danych i zmianie metodologii przez Bank Światowy uplasowała się ostatecznie – jak podał bank w środę – na miejscu 30. W rankingu na 2015 rok Polska zajęła miejsce 32., co de facto oznacza, że w porównaniu ze skorygowanym raportem zeszłorocznym spadła o dwa miejsca. To plasuje ją tuż za Francją i przed Hiszpanią.

REKLAMA

W rankingu BŚ dziesięć gospodarek najbardziej przyjaznych biznesowi to – poza Singapurem – Nowa Zelandia, Hongkong, Dania, Korea Południowa, Norwegia, a także Wielka Brytania, USA, Finlandia i Australia.

Najwięcej korzystnych reform dotyczących przepisów regulujących zakładanie i prowadzenie firm wprowadzono w krajach Afryki subsaharyjskiej.

Kraje, które najbardziej awansowały w rankingu Banku Światowego, to: Tadżykistan, Benin, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal, Trynidad i Tobago, Demokratyczna Republika Konga, Azerbejdżan, Irlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Raport na rok 2015 odnotowuje, że w Polsce łatwiejsze stało się np. przekazywanie kapitału dzięki wprowadzeniu procedur, które pozwalają wypełnić szereg formalności on-line oraz obniżeniu płatności notarialnych. Ułatwiono również handel transgraniczny. Zmniejszono koszty pozyskiwania energii elektrycznej, zweryfikowano koszty nowych podłączeń.

Raport przypomina, że w Polsce łatwiejsze stało się zakładanie nowych firm, między innymi dzięki zniesieniu takich wymogów jak rejestracja działalności gospodarczej w Państwowym Inspektoracie Pracy.

Łatwiejsze stało się też pozyskiwanie zezwoleń na budowę. Ogólnie rzecz biorąc w ostatnich latach wprowadzono wiele uproszczeń i udogodnień dla przedsiębiorców – wynika z przeglądu zmian w polskim ustawodawstwie, które Bank Światowy zamieszcza na swoich stronach.

Jak komentuje “Wall Street Journal”, z tegorocznego raportu wynika też, że trzeba “być postacią heroiczną lub szaleńcem, by rozpoczynać działalność gospodarczą w Wenezueli, Afganistanie czy Libii” – pisze dziennik finansowy, cytując koordynatora raportu Doing Business Augusto Lopeza-Clarosa.

“WSJ” przypomina, że kryteria oceny krajów, jakie stosuje Bank Światowy, to między innymi łatwość, z jaką zakłada się nowe firmy, pozyskuje inwestorów czy kredyty, płaci podatki, rejestruje aktywa oraz egzekwuje biznesowe kontrakty.

W tegorocznym raporcie Banku Światowego Singapur i Nowa Zelandia utrzymały się na miejscach, które przyznano im rok wcześniej. Erytrea, Libia i Republika Środkowoafrykańska to państwa, które znalazły się na samym dole tego rankingu. Serbia, Irak, Syria i Kamerun odnotowały największe spadki w stosunku do poprzednich notowań Banku Światowego.

Lopez-Claros zwrócił uwagę, że poprawiła się jednak ogólna ocena klimatu biznesowego w ocenianych krajach; o ile w 2005 roku zarejestrowanie nowej firmy zajmowało średnio 116 dni, o tyle teraz trwa to tylko 44 dni.

Wszelkie tego rodzaju postępy są tym ważniejsze – pisze “WSJ” – że pogarszają się prognozy dotyczące globalnej koniunktury.(PAP)

 

fot.Someformofhuman/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks