REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoAmerykanie w Białymstoku monitorują rasizm

Amerykanie w Białymstoku monitorują rasizm

-

Imprezy sportowe i inne masowe, marsze, zgromadzenia a także szkoły i internet – zamierza monitorować pod kątem zachowań rasistowskich i ksenofobicznych ośrodek, który powstał w Białymstoku. Pieniądze na działalność pochodzą z ambasady USA i Fundacji Batorego.

Antyżydowskie napisy, swastyki i symbole SS na cmantarzu żydowskim w Białymstoku fot.Paweł Supernak/PAP/EPA
Antyżydowskie napisy, swastyki i symbole SS na cmantarzu żydowskim w Białymstoku fot.Paweł Supernak/PAP/EPA

Ośrodek prowadzi Stowarzyszenie Dom na Młynowej. Będzie działał do czerwca przyszłego roku, pracuje w nim ponad dwadzieścia osób, głównie wolontariusze.

REKLAMA

To kontynuacja działań podjętych przez stowarzyszenie w 2013 roku, kiedy uruchomiono portal zamalujzlo.pl, na którym umieszczano zdjęcia miejsc w Białymstoku, w których były wymalowane hasła i symbole o charakterze rasistowskich i ksenofobicznym. Zawiadomienie o każdym z nich trafiało do prokuratury, a właścicieli budynków proszono o zamalowanie haseł.

„Ośrodek ma działać na większą skalę” – powiedział Rafał Gaweł, założyciel Stowarzyszenia Dom na Młynowej. Dodał, że z dyskryminacją i propagowaniem rasistowskich haseł można spotkać się codziennie, gdy np. przechodzimy obok budynku, na którego elewacji jest swastyka czy np. w siłowni spotykając osobę, która ma na sobie koszulkę z napisem „Żydzi do gazu”.

Stąd pomysł, by powstał taki ośrodek, którego pracownicy i wolontariusze będą monitorować różne miejsca i zdarzenia, m.in. imprezy sportowe (np. mecze piłkarskie), imprezy masowe, marsze i zgromadzenia, szkoły, inne miejsca publiczne oraz internet.

Ich zadaniem będzie zgłaszanie na policję bądź do prokuratury, przypadków zachowań rasistowskich i ksenofobicznych. „Z jednej strony chcemy pokazać, że z rasizmem, neonazizmem i ksenofobią można walczyć bez lęku i pod własnym imieniem, z drugiej chcemy ujawnić prawdziwą liczbę przestępstw z nienawiści” – powiedział Gaweł.

Zgłoszenie na policję, że np. podczas meczu wykrzykiwane są hasła nacjonalistyczne, czy że ktoś propaguje faszyzm nosząc koszulkę ze swastyką, ma pokazać innym, jak łatwo można reagować na przestępstwa z nienawiści – dodał. Gaweł liczy, że akcja uwrażliwi też społeczeństwo na tego typu przestępstwa.

Ośrodek rozpoczął też działalność edukacyjną, w ramach której prowadzone będą warsztaty taneczne i teatralne. Dla szkół podstawowych z regionu zorganizowano konkurs na prace plastyczne o tematyce antyrasistowskiej. Nagrodą będzie wizyta piłkarzy klubu Jagiellonia Białystok.

W drużynie grają piłkarze pochodzący z różnych krajów, m.in. z Hiszpanii, Gruzji, Nigerii i Portugalii. Podczas spotkania opowiedzą o swoich krajach, będzie też możliwość rozegrania z nimi meczu. Gaweł powiedział, że chodzi o to, aby pokazać, iż piłka nożna to „fajny sport, gdzie każdy piłkarz bez względu na koloru skóry czy narodowość, jest częścią drużyny i każdy jest tak samo ważny”.

Sama Jagiellonia też realizuje program przeciwdziałania rasizmowi i nietolerancji. (PAP)

2 KOMENTARZE

  1. Kogo oni wybrali do współpracy? Krętacza, któremu prokuratura postawiła zarzuty ośmiu przestępstw: oszustwa, wyłudzenia itd.
    http://www.bialystok.po.gov.pl/rzecznik-prasowy/736-oszustwa-w-dzialalnosci-gospodarczej
    I taka osoba ma przywracać społeczeństwu normy moralne. Toż to paranoja. Zresztą wystarczy przyjrzeć się bliżej jego bredniom o siłowniach, w których ćwiczy się w koszulkach z napisami: „Żydzi do gazu” czy w innych jego opowiadaniach o uczniach biegających po szkołach w takich koszulkach. Czy ci Amerykanie i fundacja Batorego płacą mu za szkalowanie Białegostoku i Polski?
    Rafale Gawle! Zrób najpierw porządek wokół siebie. Zwróć wyłudzony kredyt, oddaj ludziom ich pieniądze odpokutuj winy, a na koniec weź się do uczciwej pracy.
    A kolejna sprawa: czy aby to właśnie Amerykanie są tymi, którzy mają nas uczyć poszanowania innych ras?

REKLAMA

2107437303 views

REKLAMA

2107437535 views

REKLAMA

2109233926 views

REKLAMA

2107437676 views

REKLAMA

2107437775 views

REKLAMA

2107437883 views