REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoAkty terroru w Europie od początku 2016 roku

Akty terroru w Europie od początku 2016 roku

-

Wojsko na Polach Elizejskich w Paryżu fot.Christophe Petit Tesson/EPA
Wojsko na Polach Elizejskich w Paryżu fot.Christophe Petit Tesson/EPA

Przedstawiamy zestawienie aktów terroru w Europie od początku 2016 roku, w tym ataków o podłożu politycznym.

W berlińskim szpitalu doszło we wtorek do strzelaniny, w wyniku której zmarł raniony przez byłego pacjenta lekarz; sprawca popełnił samobójstwo. Tego samego dnia w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray we francuskiej Normandii dwaj uzbrojeni w noże napastnicy wzięli pięciu zakładników, a następnie zabili proboszcza i ciężko ranili jedną osobę. Napastników zastrzeliła policja. Związana z dżihadystami agencja Amak podała, że zamachowcy byli żołnierzami Państwa Islamskiego (IS). Według agencji atak był odpowiedzią na wezwania IS do uderzania w cele w państwach należących do kierowanej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z IS w Syrii i Iraku.

REKLAMA

24 lipca – W Ansbach w Bawarii 27-letni Syryjczyk zdetonował ładunek wybuchowy, raniąc 12 osób. Sam zginął na miejscu. Sprawca składał w Niemczech wniosek o azyl, który został odrzucony; status uchodźcy otrzymał za to w Bułgarii, dokąd w najbliższym czasie miał być deportowany. Mężczyzna dwukrotnie podejmował próby samobójcze i był leczony w klinice psychiatrycznej. Władze Bawarii potwierdziły, że Syryjczyk złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu.

22 lipca – W centrum handlowym w Monachium 18-letni uczeń mający dwa obywatelstwa – niemieckie i irańskie – najprawdopodobniej chory psychicznie, zastrzelił w piątek dziewięć osób, w większości młodych, a następnie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę. Znajomy sprawcy zeznał, że zamachowiec był wielbicielem norweskiego masowego mordercy Andersa Breivika, mówił o swojej „nienawiści do ludzi” oraz był uzależniony od brutalnych gier komputerowych. Według policji strzelanina była „klasycznym” czynem szaleńca, który nie miał żadnych związków z IS.

Kwiaty przed centrum handlowym w Monachium, gdzie doszło do strzelaniny 22 lipca fot.Sven Hoppe/EPA
Kwiaty przed centrum handlowym w Monachium, gdzie doszło do strzelaniny 22 lipca fot.Sven Hoppe/EPA

20 lipca – Na Ukrainie w Kijowie 44-letni białoruski, rosyjski i ukraiński dziennikarz Paweł Szeremet zginął w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podłożonego w samochodzie, który należał do szefowej gazety internetowej „Ukraińska Prawda” Ołeny Prytuły. Wstępne informacje uzyskane przez zespół dochodzeniowy podczas badania ciała i wraku samochodu świadczą o tym, że celem zamachu był sam Szeremet. Śledczy badają trzy podstawowe wersje motywów zabójstwa Szeremeta: działalność zawodowa, osobiste animozje i tzw. rosyjski ślad.

18 lipca – 17-letni Afgański uchodźca w pociągu pod niemieckim Wuerzburgiem zaatakował siekierą pasażerów, raniąc pięć osób. Podczas próby ucieczki został zastrzelony przez policjantów. Agencja Amak opublikowała nagranie, na którym zamachowiec deklaruje, że jest żołnierzem IS i rozpoczyna „świętą operację” w Niemczech. MSW Bawarii potwierdziło autentyczność nagrania.

14 lipca – 31-letni Tunezyjczyk, mieszkający na stałe we Francji, Mohamed Lahouaiej Bouhlel, wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastylii na nadmorskiej promenadzie w Nicei, zabijając 84 osoby. Według prokuratury zamachowiec wykazywał ostatnio „pewne zainteresowanie radykalnymi ruchami dżihadystycznymi” oraz miał wspólników. W związku ze sprawą zatrzymano pięć osób; według agencji Amak sprawca był żołnierzem IS.

16 czerwca – W miejscowości Birstall w pobliżu Leeds, w hrabstwie West Yorkshire na północy Anglii, 52-letni Thomas Mair zabił posłankę do Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox – strzelił do niej i kilkakrotnie pchnął nożem. Cox aktywnie działała na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w UE przed referendum ws. Brexitu. Śledztwo prowadzone jest pod kątem prawicowego ekstremizmu i potencjalnych zaburzeń psychicznych sprawcy, który – występując przed sądem – powiedział: „śmierć zdrajcom, wolność Wielkiej Brytanii”.

14 czerwca – W miasteczku Les Mureaux pod Paryżem domniemany dżihadysta zamordował wysokiego rangą policjanta i jego żonę, których wziął jako zakładników. Sprawca zginął podczas próby uwolnienia zakładników; trzyletni synek zabitych został uwolniony przez antyterrorystów. Do zorganizowania i przeprowadzenia zamachu przyznało się IS.

22 marca – 16 osób zginęło w podwójnym zamachu samobójczym na brukselskim lotnisku Zaventem. Krótko potem bomba eksplodowała w brukselskim metrze, zabijając kolejnych 16 osób. Ataki przeprowadziło IS.(PAP)

Ewakuacja pasażerów po zamachu na lotnisku w Brukseli, 22 marca for.Jonas Roosens/EPA
Ewakuacja pasażerów po zamachu na lotnisku w Brukseli, 22 marca for.Jonas Roosens/EPA

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2107713111 views

REKLAMA

REKLAMA

2107713343 views

REKLAMA

2109509734 views

REKLAMA

2107713484 views

REKLAMA

2107713583 views

REKLAMA

2107713691 views