REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Na bieżąco IPN podejmie działania prawne w sprawie serialu “Iwan Groźny z Treblinki”

IPN podejmie działania prawne w sprawie serialu “Iwan Groźny z Treblinki”

-

IPN podejmie wobec Netflixa działania prawne w sprawie serialu “Iwan Groźny z Treblinki”. W pierwszej kolejności – jak przekazał we wtorek PAP wiceprezes IPN Mateusz Szpytma – Instytut będzie domagał się m.in. usunięcia z serialu mapy z krzywdzącymi dla Polski informacjami.

Serial dokumentalny “Iwan Groźny z Treblinki” (oryginalny tytuł: “The Devil Next Door”) opowiada o Iwanie Demjaniuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi niemieckimi obozami koncentracyjnymi i obozami zagłady, m.in. w Auschwitz, Sobiborze, Treblince i Bełżcu.
Na amerykańską produkcję platformy Netflix w sprawie jej “nieścisłości historycznych” zareagował m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także polski MSZ.
“W pierwszej kolejności wezwiemy Netflixa do usunięcia naruszenia prawa. To wezwanie przedsądowe, taka jest procedura. W wezwaniu będziemy domagać się usunięcia mapy i zamieszczenia wyjaśnień w tym samym kanale dystrybucyjnym” – przekazał we wtorek PAP wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Zgodnie z ustawą o IPN, Instytut Pamięci Narodowej, a także organizacje pozarządowe w zakresie swoich działań statutowych, mogą – zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – wytoczyć powództwo o ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej i Narodu Polskiego.
Po liście szefa polskiego rządu w sprawie serialu “Iwan Groźny z Treblinki” do szefa Netflixa Reeda Hastingsa rzecznik tej platformy oświadczył, że temat ten jest im znany. “Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem ‘Iwan Groźny z Treblinki’ i pilnie przyglądamy się sprawie” – oświadczył rzecznik Netflixa, którego słowa z oświadczenia przesłanego mailem przywołał w poniedziałek amerykański dziennik “Washington Post”.
W liście do Netflixa premier Morawiecki podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów. “Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem” – wskazał premier.
Dodatkowo IPN planuje zareagować też na opublikowaną w poniedziałek depeszę Reutersa w tej sprawie, w której – jak wskazał Szpytma – użyto sformułowania “naziści”, zamiast “Niemcy”. “Konsekwencją tak enigmatycznych sformułowań jak ‘naziści’, których używa się nagminnie, w tym użył obecnie Reuters, są potem takie historie jak z mapą z serialu o Iwanie Demjaniuku. To taki paradoks, że piszą o tym, do czego nieświadomie się przyczyniają” – zaznaczył wiceprezes IPN.
“Holokaust był przedsięwzięciem państwowym niemieckim. Proponujemy, żeby używano ‘German’ lub ‘Nazi German’ – tak jak jest to w oficjalnej nazwie obozu, zgodnie z nazewnictwem UNESCO” – dodał.
Netflix jest jednym z największych producentów filmowych, więc jest to okazja, żeby zwrócić uwagę komuś, kto ma wpływ na kształtowanie opinii – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski pytany w money.pl o sprawę listu premiera do szefa Netfliksa.
Zdaniem Marka Zagórskiego, wnioskując tylko na podstawie pokazanej w serialu mapy, jeśli nie zna się historii, można ocenić, że “Polska jest siedliskiem faszyzmu”. “Dlatego warto na to zwracać uwagę na każdym poziomie” – podkreślił Zagórski. “To jest niestety dobra okazja do tego, żeby zwrócić uwagę komuś, kto ma wpływ na kształtowanie opinii, dlatego że Netflix jest w tej chwili jednym z największych producentów filmowych” – dodał.
“To element polityki historycznej, bardziej sprawa dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych” – powiedział, pytany, czy też będzie pisał podobny list. Dopytywany o ocenę skuteczności polskiej polityki historycznej, powiedział, że “jeśli przez 50 lat nie robiliśmy w tej sprawie za dużo (…), to oczekiwanie, że efekty będą w ciągu kilkunastu miesięcy jest nierealistyczne”. (PAP)

REKLAMA

2147483647 clicks

[spacer color=”8BC234″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

BBC: Polska reaguje złością na dokument Netflixa o nazistowskim obozie śmierci

Polska reaguje złością na dokument Netflixa o nazistowskim obozie śmierci – pisze we wtorek portal BBC w tytule publikacji poświęconej listowi wysłanemu do tej platformy streamingowej przez premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ukazanych w produkcji nieścisłości historycznych.

Portal BBC streścił list polskiego premiera do Netflixa oraz zamieścił tweeta polskiego MSZ w sprawie produkcji.
Reuters już w poniedziałek poinformował o tym, że Morawiecki “wywarł nacisk” na Netflix, by firma wprowadziła zmiany do filmu dokumentalnego.
Rzecznik Netflixa powiedział Reutersowi: “Jesteśmy świadomi zaniepokojenia dotyczącego (serialu) ‘Iwan Groźny z Treblinki’ i pilnie przyglądamy się tej sprawie”.
AFP cytuje anonimową konsultantkę Netflixa, która zapewniła francuską agencję, że firma uważa tę sprawę za “priorytetową” i że “nie chciała nikogo obrazić”. “Pracujemy nad tym” – podkreśliła rozmówczyni AFP, dodając, że najwyższe kierownictwo Netflixa powinno wkrótce sprecyzować w oficjalnej deklaracji stanowisko w sprawie filmu.
Portal Times of Israel, informując o liście, pisze, że “polski premier twierdzi, że lokalizacja obozów śmierci przedstawiona w ‘Iwan Groźny z Treblinki’ daje wrażenie, że były w pewien sposób powiązane z polskim państwem”. Wydaje się, że produkcja “wywołała w Polsce nacjonalistyczną reakcję” – dodaje.
List premiera do Netflixa odnotowują też m.in. Bloomberg, Fox News, portal The Telegraph, New York Times, Sky News, RT czy Hollywood Reporter.
Miniserial dokumentalny “Iwan Groźny z Treblinki” (oryginalny tytuł: “The Devil Next Door”) opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi niemieckimi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.(PAP)

fot.Netflix

REKLAMA

2131807163 views

REKLAMA

REKLAMA

2131807178 views

REKLAMA

REKLAMA

2133603498 views

REKLAMA

2131807188 views

REKLAMA

2131807191 views

REKLAMA

2131807195 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa