0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaSub-kompaktowe crossovery

Sub-kompaktowe crossovery

-

Na rynku amerykańskim mimo pozornie nienasyconego apetytu na duże crossovery i SUV-y, jest mnóstwo miejsca dla ich odpowiedników w rozmiarze mini. Hyundai Venue będzie ostatnim, który przyłączy się do rosnącej liczby crossoverów z klasy sub-kompakt, kiedy pojawi się w salonach tej jesieni. Hyundai reklamuje go jako tanią alternatywę, która wyróżnia się z tłumu i być może przekona kupujących używane samochody do nabycia pojazdu nowego.
Venue stanie jednak w obliczu ostrej konkurencji w segmencie, który jeszcze kilka lat temu nie istniał.
Oferując większą praktyczność niż mały sedan i ekonomiczną alternatywę dla większych crossoverów, segment zdobył niewielką, ale rosnącą część rynku USA w swojej krótkiej historii. Pierwszymi w tej klasie były 2010 Mitsubishi Outlander Sport i Nissan Juke. W 2010 roku sprzedano ich łącznie 10 329 a w 2011 nastąpił pięciokrotny wzrost do 52 329.
W 2013 roku Subaru Crosstrek i Buick Encore narobiły sporo hałasu. Crosstrek sprzedał ponad 53 tys. pojazdów w drugim roku i od tego czasu dominuje w tym segmencie. Encore, debiutant w tym roku, sprzedał prawie 32 tys. egzemplarzy i jest dziś numerem dwa w tym segmencie. W 2015 r. w Stanach Zjednoczonych istniało 10 modeli określanych jako sub-kompaktowe, których sprzedano łącznie 411 774 sztuk lub inaczej – reprezentowały one 2,4 proc. rynku samochodowego. W następnym roku Jeep Renegade jako pierwszy przekroczył próg 100 tys. sprzedanych crossoverów.
W ubiegłym roku segment crossover sub-kompakt obejmował 16 modeli i z wynikiem 784 073 sprzedanych samochodów zdobył 12 procent amerykańskiego rynku crossoverów i 4,5 procent całego rynku samochodowego w USA.
Sub-kompaktowy crossover może być tym, czego szuka bardzo wielu użytkowników. Cenowo znajdują się poniżej kompaktowych crossoverów, a wszystkie są oparte na używanych codziennie małych platformach samochodowych. Niektóre z nich nawet nie oferują napędu na wszystkie koła, a wiele nie oferuje dużo przestrzeni wewnętrznej lub ładunkowej. Ale mają wygląd, z solidnym, zwykle zdobionym okładzinami nadwoziem, a także muszą mieć wysoką pozycję siedzącą kierowcy.
Które z nich są najlepsze?

1. Hyundai Kona
Ekscentryczna stylistyka jest wspierana przez dobrze dopracowane wnętrze z doskonałą jakością wykonania i dobrze dostrojonym zawieszeniem. Modele podstawowe są wyposażone w odpowiedni czterocylindrowy silnik o pojemności 147 KM i napęd na przednie lub wszystkie koła. Turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra i mocy 175 KM zapewnia bardzo potrzebną moc i udowadnia, że lepiej pasuje do podwozia z napędem Kona. Dodatkowo 7-calowy ekran dotykowy z Apple CarPlay i Android Auto jest standardem, a Hyundai oferuje również Konę całkowicie elektryczną.

REKLAMA

2. Kia Soul
Mimo, że będzie właśnie wymieniona przez zupełnie nową Soul w roku 2020, obecna wersja pozostaje moim ulubionym “młodzieżowym” modelem dzięki niskiej cenie podstawowej, zgrabnym wyglądzie i właściwie opracowanym wnętrzu, które pozwala na wygodne przewożenie przedmiotów potrzebnych aktywnemu młodemu człowiekowi. Model 2020 zachowuje wszystkie te cechy, a następnie nieznacznie rośnie i zyskuje jeszcze ostrzejszą stylizację, rezygnując z trochę słabego silnika o pojemności 1,6 litra. Wszystkie nowe Soul są napędzane przez czterocylindrowy silnik o pojemności 2,0 litra, dopasowany do manualnej skrzyni biegów lub całkowicie nowej bezstopniowej typu CVT automatycznej skrzyni biegów. Soul GT jest dostępny z turbodoładowanym silnikiem o mocy 201 KM. Tak jak poprzednio, Kia Soul ma napęd na przednie koła.

3. Subaru Crosstrek
Crossover z definicji jest pojazdem typu kombi, ale zaprojektowanym tak, aby wyglądał jak SUV. Crosstrek to samochód z zawieszeniem dostosowanym do większego prześwitu; dodatkowymi nakładkami na nadwoziu. Jak na ironię, Crosstrek oparty na zwykłym nadwoziu samochodu osobowego prawdopodobnie mógłby pojechać dużo dalej w terenie niż większość innych pojazdów w tej grupie, dzięki standardowemu napędowi na wszystkie koła i znaczącemu prześwitowi 8,7 cala. Układ napędowy obejmuje silnik 2.0-litrowy o mocy 152 koni mechanicznych, który można wybrać z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub bezstopniową automatyczną skrzynią biegów (CVT) lub – nowość w 2019 roku – hybrydową wtyczką.

4. Mazda CX-3
Najmniejsza w tej klasie i z dość ciasnym wnętrzem, Mazda CX-3 plasuje się tak wysoko z jednego powodu – bardzo przyjemnie się ją prowadzi. Jest również dość atrakcyjna wewnątrz ze swoim wykończeniem z wyższej półki. Jeśli styl i doskonałe prowadzenie nie przemawia do ciebie, to Mazda prawdopodobnie nie będzie najlepszym wyborem, a premiowe wykończenie może zwiększyć cenę bliską 30 tys. dol. Każda CX-3 napędzana jest czterocylindrowym silnikiem o pojemności 2.0 litra i mocy 146 KM; sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów jest standardem, podobnie jak przedni napęd. Napęd na wszystkie koła jest opcjonalny.

5. Buick Encore
Buick jest ekspertem od dużych samochodów, ale chce, aby wszyscy wiedzieli, że równie dobrze może zrobić i mały wygodny samochód. Wytworny Encore w kształcie przypominającym popularnego Buicka Enclave posiada wiele cech dużego SUV-a, w tym stylową kabinę, która jest cicha i bogata w różne dodatkowe funkcje. Wnętrze jest przestronne, ale przydałoby się więcej przestrzeni ładunkowej, tak aby z łatwością zmieściło się w nim cztery dorosłe osoby, a nie tylko ich bagaże. Cena najdroższych modeli jest niestety dość wysoka. Standardowym wyposażeniem jest czterocylindrowy silnik o pojemności 1,4 litra z turbodoładowaniem, który zapewnia przyzwoitą oszczędność paliwa, ale wydaje się zbyt słaby pod dużym obciążeniem. Mocniejsza wersja silnika o mocy 153 KM jest opcjonalna. Samochód prowadzi się znakomicie – jedwabiście i gładko.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

 

Na zdjęciu: Hyundai Venue fot.Wikipedia

REKLAMA

2091218348 views

REKLAMA

2091218648 views

REKLAMA

2093015107 views

REKLAMA

2091218929 views

REKLAMA

2091219075 views

REKLAMA

2091219219 views