REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaPrzeglądy okresowe i podstawowe czynności obsługowe

Przeglądy okresowe i podstawowe czynności obsługowe

-

fot.123RF Stock Photos
fot.123RF Stock Photos

Każdy samochód, niezależnie od marki i ceny, wymaga wykonywania okresowo pewnych czynności obsługowych. Częstotliwość i zakres takich przeglądów jest podana w instrukcji obsługi. Taki przegląd możemy wykonać we własnym zakresie, nie korzystając z warsztatu serwisowego.

Wymiana oleju i filtrów powietrza

REKLAMA

Najważniejsza czynność obsługowa to oczywiście wymiana oleju. Myślę, że jej znaczenie dla trwałości silnika trudno przecenić. Producenci podają często plan przeglądów okresowych oparty na tzw. „normalnej eksploatacji”, która de facto w dużych miastach jest raczej niespotykana. W praktyce używanie samochodu w mieście lub jego okolicach należy określić jako eksploatację w warunkach ciężkich. Z drugiej strony, nie wpadajmy w przesadę i nie wymieniajmy oleju co 3 tys. mil lub co 3 miesiące! Olej wymieniamy w samochodzie na ogół co 5 – 7,5 tysięcy (sprawdź instrukcję obsługi) przejechanych mil lub raz na 6 miesięcy.

Filtr powietrza należy sprawdzać podczas wymiany oleju, a wymieniać zwykle po przejechaniu 30 do 40 tys. mil. Drugim filtrem, na który należy zwrócić uwagę, jest filtr kabinowy. Prawie każdy nowoczesny samochód jest wyposażony obecnie w filtr kabinowy, który również należy okresowo wymieniać. W przybliżeniu w tym samym momencie, co filtr silnika.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Obecnie poza manualną skrzynią biegów spotykamy kilka rodzajów automatycznych skrzyń biegów. Ciągle jeszcze najpopularniejszą jest tradycyjna skrzynia – tzw. hydrauliczna, która dzięki nowym rozwiązaniom przechodzi, zwłaszcza w większych samochodach – swój renesans. Natomiast w samochodach mniejszych i praktycznie we wszystkich samochodach o napędzie elektrycznym i hybrydowym zaczyna królować dużo prostsza w produkcji i obsłudze bezstopniowa skrzynia biegów CVT, zwana wariatorem.
W przeciętnie eksploatowanym samochodzie w warunkach miejskich olej w automatycznej skrzyni biegów wymieniamy przynajmniej raz na każde przejechane 60 tys. mil. W samochodach eksploatowanych w cięższych warunkach terenowych lub używanych do transportu ludzi i ciężarów olej wymieniamy znacznie częściej – nawet raz na 15 tys. mil. Ta reguła dotyczy również samochodów, które ciągną np. przyczepy campingowe.

Czynnikiem decydującym o częstotliwości wymiany oleju jest jego temperatura pracy. Chłodzenie oleju transmisyjnego zwykle odbywa się wewnątrz chłodnicy, a niektóre samochody są wyposażone w osobno mocowaną przed chłodnicą zasadniczą chłodniczkę oleju transmisyjnego. W wielu współczesnych samochodach częstotliwość wymiany oleju jest kontrolowana przez komputer pokładowy. Można również próbować ustalić konieczność wymiany oleju na podstawie jego wyglądu. Czerwony kolor oleju – nie wymieniamy, lekko brązowy – na pograniczu wymiany, a ciemnobrązowy wymaga natychmiastowej wymiany (ostrzegam jednak przed korzystaniem w takim przypadku z maszyny do tzw. power flush). Kolor czarny i zapach spalenizny świadczy o uszkodzeniu skrzyni biegów.

Wymiana oleju w mechanicznej skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni mechanicznej jest znacznie mniej istotna. W samochodach eksploatowanych w cięższych warunkach można go wymieniać raz na każde 100 tys. przejechanych mil, czyli w praktyce raz w przeciągu okresu żywotności samochodu. Obsługa okresowa polega na sprawdzeniu jego poziomu i ewentualnych wycieków oraz uzupełnieniu. Do sprawdzenia poziomu służy zwykle kurek wlewowy. Olej uzupełniamy do momentu osiągnięcia poziomu kurka wlewowego.

Rotacja i balansowanie kół

Dla równego zużycia opon w samochodzie powinniśmy średnio co 15 tys. mil dokonywać ich rotacji.

Wymiana opon

Opony powinny być wymienione na nowe, kiedy głębokość bieżnika w samochodzie jest mniejsza niż 1,5 milimetra. W razie nierównego ich zużycia należy sprawdzić stan zawieszenia i wymienić opony na nowe. Ogumienie powinno być zawsze wymieniane zgodnie z wymaganym wymiarem, chyba że wymiana na inny wymiar jest zgodna z wymogami technicznymi podanymi przez producenta.

Układ chłodzenia

Ze względu na obecność specjalnych dodatków do płynu w chłodnicy, tzw. inhibitorów, które rozkładają się chemicznie mniej więcej po pięciu latach, płyn ten powinien być wymieniany przynajmniej raz na pięć lat. W czasie wymiany wskazane jest przeczyszczenie układu, które najlepiej jest wykonać przy pomocy specjalistycznego urządzenia pozwalającego na tzw. płukanie wsteczne (ang. reverse flush).

Hamulce
Częstotliwość wymiany hamulców jest uzależniona przede wszystkim od stylu jazdy, jak również rodzaju ładunku lub liczby przewożonych osób. Stan hamulców należy sprawdzić po 15 tys. mil, a następnie po każdych przejechanych 7,5 tys. mil. W samochodach z przednim napędem zużycie przednich hamulców występuje na ogół szybciej niż w samochodach z tylnym napędem. W praktyce przy przeciętnym użytkowaniu samochodu osobowego hamulce powinny być wymieniane raz na 35 do 40 tys. mil. W wielu samochodach (zwłaszcza niemieckich) należy również pamiętać o wymianie płynu hamulcowego, przynajmniej raz na dwa lata.

Wymiana świec zapłonowych

Współczesne samochody wymagają zwykle wymiany świec zapłonowych co 60 do 120 tys. mil. Dokładniejsze dane można znaleźć w instrukcji obsługi lub w internecie.

Inne czynności obsługowe

Z pozostałych czynności obsługowych należy pamiętać o okresowym sprawdzaniu elementów zawieszenia, pasków klinowych, urządzeń elektrycznych i piórek wycieraczek.

Na zakończenie przypominam, że dokładniejsze dane na temat przeglądów okresowych można znaleźć w internecie. Praktycznie wszystkie firmy samochodowe umieszczają na swoich witrynach informacje na ten temat. Można również zajrzeć na moją stronę internetową: www.autowusa.com i odszukać właściwy paragraf w dziale „Użyteczne witryny”. Można też zadzwonić do mnie – (773) 796 7015; postaram się podać informacje dostosowane do konkretnego samochodu.

Na zakończenie – wielkanocne życzenia dla czytelników: życzę Wam, abyście mogli w te święta zasiąść przy stole z całą swoją rodziną. Warto rozejrzeć się i zaprosić kogoś samotnego, kto nie ma z kim usiąść przy stole. Życzę, aby Święta Wielkanocne przyniosły wszystkim radość, pokój oraz wzajemną życzliwość.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

REKLAMA

2097987142 views

REKLAMA

REKLAMA

2097987375 views

REKLAMA

2099783767 views

REKLAMA

2097987518 views

REKLAMA

2097987619 views

REKLAMA

2097987729 views