REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Motoryzacja Polisa serwisowa, czyli kontrakt na naprawy

Polisa serwisowa, czyli kontrakt na naprawy

-

fot.danvolks99/pixabay.com
fot.danvolks99/pixabay.com

Aby uchronić się przed kosztami związanymi z awarią samochodu jego posiadacz może wykupić polisę serwisową (ang. Service Contract), popularnie określaną jako „przedłużona gwarancja”. To swoisty kontrakt na naprawy naszego samochodu.

REKLAMA

Zasada jego działania polega na tym, że przy kupnie samochodu możemy za dodatkową opłatą wykupić coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej (ale nie gwarancji), która umożliwia nam naprawę samochodu na koszt firmy administrującej polisą. Zakres działania takiej polisy ograniczony jest zwykle tylko do niektórych zespołów samochodu i w wielu wypadkach obowiązuje nas uiszczenie wpłaty własnej, czyli pewnej sumy pieniędzy przy każdej naprawie. Suma ta wynosi zwykle od 50 do 250 dolarów. Z reguły sprzedawca, który oferuje nam kupno takich kontraktów, działa jako agent firmy zajmującej się administrowaniem takich polis i często w ofercie jest ich kilka rodzajów do wyboru.
Generalnie, polisy serwisowe nie są dobrą formą zabezpieczenia się przed kosztami napraw samochodu. Zasada ich działania polega przecież na zysku, a więc wystawiający polisę jest przekonany, że koszt ewentualnych napraw będzie niższy niż koszt polisy. W niektórych przypadkach jednak warto rozważyć jej zakup. Należy pamiętać, że zawsze powinniśmy negocjować cenę takiego kontraktu. Sprzedawca zwykle wlicza do ceny swój zysk, który może wynosić setki dolarów. Polisy o wartości 500 lub tysiąca dolarów nierzadko sprzedawane są w cenie ok. 2-3 tys. dolarów. Zysk ze sprzedaży takich polis jest często jedną z głównych form dochodu sprzedawcy. Należy także pamiętać o bardzo ważnej zasadzie – wszystkie te polisy wykluczają uszkodzenia, które powstały na skutek wypadku oraz te, które istniały przed zakupem polisy lub są skutkiem takich uszkodzeń.

Jak wybrać firmę oferującą polisy

Polisy wystawiane są przez trzy różnego rodzaju firmy: koncerny produkujące samochody (polisy fabryczne), duże firmy ubezpieczeniowe i firmy niezależne. Przy wyborze polisy powinniśmy kierować się trzema podstawowymi kryteriami:
1. Szeroka sieć punktów honorujących polisę. Tylko polisy fabryczne gwarantują, że jeżeli udamy się z naprawą do któregoś z dealerów danej marki samochodu, to będą one honorowane bez problemów. Niestety, słabą stroną wielu polis fabrycznych jest fakt, że czas przeznaczony na naprawy jest tak wyśrubowany (krótszy niż powszechnie przyjęte normy warsztatowe), że mechanicy niechętnie je wykonują. Natomiast przy wielu polisach niefabrycznych mamy problem z ich honorowaniem przez warsztaty naprawcze.
2. Łatwość w uzyskaniu zgody na naprawę i zwrot poniesionych kosztów. Każde przeprowadzenie naprawy objętej polisą wymaga jej uprzedniego zatwierdzenia. W wielu wypadkach uzyskanie takiego zatwierdzenia jest żmudne i czasochłonne. Tylko polisy fabryczne umożliwiają zatwierdzenie naprawy bez większych problemów.
3. Zakres działania polisy. Prawie zawsze polisa nie obejmuje wszystkich zespołów samochodu. W praktyce często można spotkać tak sformułowaną polisę, że niemal żadna naprawa nie jest nim objęta. Często tylko w polisie fabrycznej określony jest jasno i wyraźnie zakres napraw. Jak wynika z powyżej przeprowadzonej analizy, najwyższą wartość mają polisy fabryczne. Warto też wziąć pod uwagę polisy wystawiane przez firmy ubezpieczeniowe. Zdecydowanie natomiast powinniśmy unikać polis wystawianych przez mniej znane firmy, których istnienie za kilka lat może być wątpliwe.

Lista najlepszych firm sprzedających polisy serwisowe

1. Endurance
2. Autopom
3. Carchex
4. Delta Auto Protect
5. AAAuto Protect

Oferta polisy serwisowej przy kupnie nowego samochodu

Kupując nowy samochód mamy zwykle możliwość wykupienia dodatkowej, omówionej wyżej polisy serwisowej, która przedłuża działanie gwarancji fabrycznej. Jeśli spodziewamy się, że będziemy używali samochodu przez dłuższy czas, kupno takiej polisy powinniśmy wziąć pod uwagę. Przy wyborze powinniśmy przeanalizować, na jaki okres będzie ona nam potrzebna. Na ogół polisy oferujące naprawę samochodu po przekroczeniu 60 tys. mil są mało wartościowe. Natomiast polisy obejmujące przebieg samochodu w granicach 100 tys. i więcej – są warte zastanowienia. Zdecydowana większość samochodów przejeżdża pierwsze 60 tys. mil bezawaryjnie, a większe naprawy silnika i skrzyni biegów są zwykle i tak objęte gwarancją fabryczną (ang. powertrain). Opłacalność kontraktu powinniśmy przeanalizować tylko wtedy, jeśli mamy słaby samochód o ograniczonej gwarancji.

Oferta polisy serwisowej przy kupnie samochodu używanego

Trochę inna jest sytuacja przy kupnie samochodu używanego, zwłaszcza z większym przebiegiem. Kupno kontraktu może się okazać bardzo dobrym zabezpieczeniem przed niespodziewanymi wydatkami na naprawę, jeżeli nie mamy pewności co do stanu technicznego samochodu. Niestety w wielu wypadkach dobre kontrakty serwisowe nie obejmują samochodów używanych z przebiegiem powyżej 60 tys. mil.

Oferta „przedłużenia gwarancji” otrzymana pocztą lub telefonicznie

Bardzo przestrzegam przed korzystaniem z propozycji przedłużenia gwarancji, które otrzymujemy pocztą lub telefonicznie. Sprzedawcy starają się, aby zawiadomienia o „konieczności przedłużenia gwarancji” wyglądały jak najbardziej „oficjalnie”, niemal sugerując, że jest to konieczne. W rzeczywistości oferty te są bezwartościowe i w praktyce jest to tylko zwykłe wyłudzanie pieniędzy.

Za tydzień – jak sobie radzić w razie problemu z naprawą samochodu oraz o tzw. ukrytych gwarancjach.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: “Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks