0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaOpony samochodowe – uwagi praktyczne

Opony samochodowe – uwagi praktyczne

-

fot.Pexels.com

Tydzień temu starałem się wyjaśnić znaczenie wszystkich ważniejszych oznaczeń na oponach samochodowych. Dzisiaj spróbujmy przyjrzeć się oponom od strony praktycznej.

Wiek opony
Wiek opony podany jest na końcu numeru DOT (np. DOT FD8J L321202 – ostatnie 4 cyfry – 1202 oznaczają, że opona wyprodukowana została 12 tygodnia 2002 roku). Należy pamiętać, że opona generalnie nie powinna być starsza niż 10 lat i eksploatowana dłużej niż sześć lat. W praktyce oznacza to, że jeżeli kupujemy 5-letnią oponę, to powinniśmy liczyć się z koniecznością jej wymiany po pięciu latach (wiek opony), a nie 6 latach (czas eksploatacji).

REKLAMA

Ciśnienie powietrza
Na oponie podane jest dopuszczalne ciśnienie powietrza – na ogół w jednostkach PSI (ang. pounds per square inch). Proszę pamiętać, że nie jest to ciśnienie, które powinniśmy utrzymywać w oponach naszych samochodów! Wysokość ciśnienia w oponach jest podawana w instrukcji obsługi, na lewym słupku drzwiowym, lewych drzwiach lub w schowku na desce rozdzielczej. W niektórych samochodach zalecana jest różnica pomiędzy ciśnieniem w przednich, a tylnych oponach. Proszę też pamiętać, że utrzymywanie zbyt wysokiego ciśnienia powietrza w oponach powoduje „twardszą” jazdę (choć również na ogół oszczędza nam to trochę paliwa). Opony zbyt nisko napompowane mogą spowodować poczucie tzw. „pływania” samochodu, choć oczywiście poprawiają odczucia twardości zawieszenia.
Warto zwrócić uwagę na dosyć częste przypadki zbyt wysokiego ciśnienia powietrza w oponach nowych samochodów. Opony dla celów transportowych pompowane są maksymalnie, a niektórzy sprzedawcy zapominają obniżyć ciśnienie do prawidłowego poziomu.

Wymiar opony
Opona powinna mieć zawsze wymiar identyczny z wymiarem sugerowanym przez producenta. Wszystkie opony powinny mieć identyczną rzeźbę bieżnika. Jeżeli nie jest to możliwe, to niezbędne jest, aby opony były identyczne po obu stronach tej samej osi. Jeżeli chcemy zamontować opony innego wymiaru niż oryginalny, to warto uświadomić sobie, że będzie to zawsze pociągało za sobą pewne problemy. Jednym z nich jest zmiana wskazań prędkościomierza. W niektórych wypadkach możliwe jest przestawienie programu komputerowego w samochodzie tak, aby kompensował zmianę wymiaru opony.

Zakładanie opon ponadwymiarowych i specjalnych felg
Amerykańska moda to zakładanie w samochodzie większych kół, szerszych opon itp. Z reguły pociąga to za sobą taką modyfikację zawieszenia, aby opony nie ocierały o podwozie, zwłaszcza w czasie skręcania kierownicą. Stąd też tak częste montowanie felg wystających poza obrys samochodu. W niektórych wypadkach montowanie szerszych opon na tyle zmienia geometrię przedniego zawieszenia, że powoduje jego nadmierne zużycie lub wręcz trudności w prowadzeniu pojazdu.

Kiedy należy wymienić oponę
Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie głębokości bieżnika. W sklepach samochodowych i na stacjach benzynowych można kupić za parę dolarów specjalny czujnik mierzący głębokość bieżnika. Przyjmuje się, że opony powinno się wymienić, kiedy ta głębokość spada poniżej 4/32 cala, a jeżeli wynosi 2/32 cala lub mniej – jest to już opona nienadająca się do eksploatacji. Innym sposobem sprawdzenia jest pomiar głębokości przy pomocy monet. Jeżeli wsadzimy w rowek opony monetę 25-centową i czubek głowy Waszyngtona jest widoczny w całości, to znaczy, że głębokość bieżnika spada już poniżej 4/32 cala. Jeżeli natomiast wsadzimy w rowek monetę 1-centową i widocznym jest czubek głowy Lincolna, to oznacza to, że opona ma głębokość bieżnika poniżej 2/32 cala, czyli trzeba ją jak najszybciej wymienić.

Zdecydowana większość produkowanych obecnie opon ma w rowkach bieżnika umieszczone od czasu poprzeczne wałki, które są wskaźnikami zużycia opony. Jeżeli wałek jest na równi z wierzchem opony, to znak, że bieżnik jest już zużyty, a opona nadaje się do wyrzucenia.
Jest jeszcze kilka innych czynników, które powinny nas skłonić do wymiany opon. Pierwszy taki czynnik to nierównomierne zużycie opony. Z reguły jest ono dowodem, że samochód ma problemy z elementami zawieszenie i niewłaściwie ustawioną zbieżność.
Oponę powinniśmy wymienić również, jeżeli widoczne są uszkodzenia tzw. kordu, w postaci wybrzuszeń lub pęknięć. Widoczne zwykle liczne pęknięcia gumowego poszycia opony nie są dowodem uszkodzenia kordu.

Za tydzień podpowiem, jak wybrać najlepszą oponę i poruszę temat opon zimowych.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

REKLAMA

2091201981 views

REKLAMA

2091202282 views

REKLAMA

2092998741 views

REKLAMA

2091202563 views

REKLAMA

2091202709 views

REKLAMA

2091202854 views