0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaMotoryzacjaNaprawy gwarancyjne i blacharskie

Naprawy gwarancyjne i blacharskie

-

fot.danvolks99/pixabay.com
fot.danvolks99/pixabay.com

Niestety, nawet nowe samochody nie są odporne na awarie i usterki. Jeśli samochód objęty jest gwarancją, z naprawami z reguły nie powinniśmy mieć problemu, podobnie jak w przypadku napraw samochodu po wypadku.

Naprawy gwarancyjne
Każdy nowy samochód sprzedawany jest z gwarancją, która w niektórych przypadkach może rozciągać się na okres wielu lat. W razie psucia się samochodu w okresie gwarancyjnym, musimy oddać go do autoryzowanej przez fabrykę stacji obsługi, czyli do warsztatu w salonie sprzedaży. Przy odbieraniu samochodu z warsztatu zawsze zażądaj rachunku z dokładnym opisem uszkodzenia i wykonanych napraw. Pamiętaj, że naprawy wykonywane jako gwarancyjne są na ogół „zmorą” mechaników, ponieważ czas, jaki fabryka przewiduje na naprawę danej usterki jest na ogół bardzo napięty i mechanik jest w związku z tym gorzej opłacany.

REKLAMA

Typy napraw gwarancyjnych

Gwarancja podstawowa, czyli „od zderzaka do zderzaka” (ang. Bumper to Bumper). To gwarancja, która zapewnia nam naprawę wszystkich uszkodzeń, które powstały w wyniku wady fabrycznej, niedokładnej instalacji czy przedwczesnego zużycia. Gwarancja ta obowiązuje niezależnie od faktu, czy jesteśmy pierwszymi, czy kolejnymi właścicielami samochodu. Gwarancja ta natomiast nie obejmuje uszkodzeń powstałych na skutek przyczyn zewnętrznych (np. zawadzenie miską olejową o kamień). Pamiętaj też, że niektóre czynności regulacyjne wykonywane są za darmo w ściśle określonym czasie, np. po upływie jednego roku lub przejechaniu 12 tys. mil.

Gwarancja na układ napędowy (ang. Powertrain Warranty) obejmuje zwykle tylko mechaniczną stronę silnika i skrzyni biegów, a nie osprzęt i układy elektroniczne. Czasami też wiąże się z koniecznością wpłacenia udziału własnego w koszty naprawy (ang. deductible). W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli samochód ma gwarancję na więcej niż 60 tys. mil, gwarancja ta obejmuje wyłącznie pierwszego właściciela samochodu.

Gwarancja na urządzenia związane z emisją spalin w samochodzie – tzw. (ang. Emission Warranty). Jest wymagana przez prawo i przez pierwsze dwa lata lub 24 tys. mil dotyczy wszystkich elementów odpowiedzialnych za emisję spalin, a następnie – przez okres ośmiu lat lub 80 tys. mil gwarancją tą objęte są komputer pokładowy i katalizator spalin.

Naprawa powypadkowa samochodu

Najczęstszym powodem wizyty w warsztacie blacharskim jest chęć usunięcia skutków mniejszej lub większej stłuczki. Bardzo często firmy ubezpieczeniowe (zwłaszcza te gorsze) próbują nakłonić klienta do oddania samochodu do warsztatu przez nie wybranego. Warsztaty te na ogół starają się naprawić samochód jak najtaniej, często z jego szkodą. Na ogół klient nie jest zobowiązany do wyrażania zgody na takie żądanie. Klient ma prawo wybrania własnego warsztatu, pod warunkiem, że zapewni on odpowiedni poziom usługi. W praktyce oznacza to, że w razie zmuszania nas do skorzystania z usług warsztatu wybranego przez ubezpieczyciela, zawsze można z naprawą udać się do salonu sprzedaży danej marki.

Pamiętaj o kilku wycenach

Warsztat blacharski jest miejscem, gdzie można naprawić nie tylko uszkodzenia powypadkowe, ale również usunąć ślady rdzy, przemalować samochód i wymienić różne elementy nadwozia takie jak szyby, drzwi, zawiasy itp. Konstrukcja starszych, produkowanych przed laty samochodów oparta była na tzw. ramie, do której przykręcane były elementy nadwozia samochodu. W razie wypadku lub rdzy naprawa była prosta, polegała na wymianie uszkodzonych elementów. W chwili obecnej zdecydowana większość samochodów zbudowana jest na tzw. nadwoziu samonośnym, stanowiącym konstrukcyjną całość, do którego doczepiane są poszczególne elementy samochodu. Oznacza to, że często nie jest możliwa prosta wymiana lub prostowanie części, bez stosowania specjalnych urządzeń i technik w celu przywrócenia oryginalnego kształtu samochodu. Dlatego też, przy wyborze warsztatu należy się upewnić, czy będzie on zdolny do prawidłowego wykonania naprawy. Jeżeli mamy do czynienia z poważnym uszkodzeniem, to przed decyzją o wyborze warsztatu należy zebrać co najmniej trzy wyceny, które powinny dać nam pogląd na prawidłowy kosztorys naprawy. Nie należy jednak bezkrytycznie oddawać samochodu do warsztatu, który podał najniższą wycenę, ponieważ jakość wykonanej pracy może też być w takim warsztacie najniższa. Zwyczajowo, sporządzenie wyceny na naprawę blacharską jest bezpłatne.

Odbiór samochodu po naprawie blacharskiej

Należy przyjąć zasadę, że samochód po naprawie blacharskiej odbieramy zawsze przy świetle dziennym. Na prawidłowo pomalowanym nadwoziu nie powinno być widać absolutnie żadnej skazy i smugi, a tym bardziej zadraśnięć, zgrubień i bąbli. Lakier powinien błyszczeć. Sprawdzamy również, czy wszystkie osłony są prawidłowo przykręcone, a samochód dokładnie umyty i wyczyszczony w środku.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: „Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

REKLAMA

2091216620 views

REKLAMA

2091216919 views

REKLAMA

2093013378 views

REKLAMA

2091217200 views

REKLAMA

2091217346 views

REKLAMA

2091217490 views