REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Motoryzacja Kontrolki na desce rozdzielczej (2)

Kontrolki na desce rozdzielczej (2)

-

fot.arch. red.
fot.arch. red.

 

REKLAMA

Zapaliła się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej… Co robić i co ona oznacza?
W zeszłym tygodniu zajmowaliśmy się pierwszą częścią świecących się kontrolek, poniższy artykuł to kontynuacja tematu i jego zakończenie.

Przypominam, że wszystkie te uwagi dotyczą samochodu, w którym pracuje silnik. Zapalenie się tych lampek na postoju, bez pracującego silnika jest zjawiskiem normalnym. Poniższy zestaw oparty jest na kontrolkach toyoty, ale zdecydowana większość to kontrolki uniwersalne używane również w innych samochodach. Zanim przejdę do wyjaśniana znaczenia poszczególnych kontrolek kilka uwag generalnych. Producenci samochodów przyjęli podstawową zasadę, jeśli chodzi o kolory takich kontrolek:
kolor czerwony – alarmowy – w zasadzie wymaga natychmiastowej reakcji z naszej strony – np. zapięcia pasów, udania się do warsztatu czy nawet zjechania na pobocze, aby zapobiec zniszczeniu układu napędowego w samochodzie
kolor żółty – ostrzegawczy – ostrzega, że któryś z systemów w samochodzie nie pracuje tak, jak powinien. W wielu przypadkach jest to informacja spowodowana naszym celowym działaniem, np. wyłączenie systemu antypoślizgowego
kolor zielony, niebieski – informacyjny – te kontrolki zwykle informują kierowcę o włączeniu (lub wyłączeniu) któregoś z urządzeń w samochodzie
kolor żółty lub czerwony – skrzynia biegów. Problem w automatycznej skrzyni biegów. Nie radzę jechać dalej takim samochodem. Powinniśmy się natychmiast wybrać do warsztatu.

Poniżej kolejne kontrolki, które mogą zaświecić się na desce rozdzielczej naszego samochodu.

21. Żółta – świeca żarowa w silniku Diesla. Ostrzeżenie, że jest zbyt zimno i nie należy uruchamiać samochodu z takim silnikiem, dopóki kontrolka nie zgaśnie.
22. Żółta – temperatura silnika zbyt wysoka. Podobna do kontrolki nr 13. Być może brak płynu chłodzącego. Wymaga natychmiastowej ingerencji. Grozi zniszczeniem silnika.
23. Czerwona – zatrzymaj samochód. Jeszcze jedno ostrzeżenie, że mamy poważny problem z samochodem.
24. Żółta – włączony jest cruise control, czyli tempomat. Można go wyłączyć odpowiednim przyciskiem, dźwigienką lub delikatnym naciśnięciem na hamulec.
25. Żółta – informacja, na którym biegu jedziemy.
26. Żółta – brak płynu w spryskiwaczu szyby.
27. Żółta – niski poziom paliwa. Trzeba uzupełnić paliwo.
28. Czerwona lub żółta – problem z systemem stabilizującym samochód. Często oznaczany jest literkami ESP, STC.
29. Żółta – ciśnienie powietrza w kole. Oznacza, że w jednym z kół jest zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie powietrza. Możliwe, że złapaliśmy tzw. gumę.
30. Żółta – wyłączony jest system antypoślizgowy. Zwykle system można wyłączyć ręcznie. Oznaczany też jest literami TRC, TCS, ASR lub TRAC.
31. Żółta – czujnik poślizgu kół. Zapala się w momencie poślizgu. Zwykle system antypoślizgowy próbuje to zniwelować.
32. Żółta – nadbieg jest wyłączony. Informacja, że tzw. nadbieg, czyli najwyższe przełożenie skrzyni biegów jest wyłączone.
33. Czerwona – przegrzanie skrzyni biegów.
34. Czerwona lub żółta. Nie działa Lane Keeping Assist (czasami LDW – lane departure warning). Kontrola trzymania się pasa ruchu nie działa. Ostrzeżenie, że system alarmujący przed zjechaniem z własnego pasa ruchu nie działa.
35. Czerwona – hamulce. Światełko ostrzegające, że hamulce nie działają prawidłowo. Potencjalnie wskazują na poważny problem – uszkodzenie systemu hamulcowego, bardzo często jednak wskazują na ubytek płynu hamulcowego spowodowanego stopniowym zużywaniu się okładzin hamulcowych.
36. Żółta. Przypomina o konieczności wykonania okresowego przeglądu.
37. Żółta lub zielona – światła przeciwmgielne. Informuje o włączonych światłach przeciwmgielnych.
38. Czerwona – włączony jest hamulec postojowy.
39. Zielona – eco mode. Informacja, że włączony jest system ograniczający emisję spalin i jednocześnie oszczędzający paliwo.

Powyższy zestaw nie obejmuje wszystkich kontrolek, które umieszczane są na deskach rozdzielczych w samochodach. Praktycznie każda firma ma jeszcze własne, więc najlepiej zapoznać się z nimi zaglądając do instrukcji obsługi lub w razie potrzeby pytając nieocenionego “wujka Google’a”.

Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: “Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
akbabinicz@gmail.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks