REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Motoryzacja Skąd dealerzy biorą używane samochody?

Skąd dealerzy biorą używane samochody?

-

Kupując używany samochód od dealera, dobrze jest wiedzieć, skąd ten samochód pochodzi. Dealerzy mają kilka sposobów na zaopatrywanie się w używane samochody.

Aukcje

REKLAMA

Najpopularniejszym źródłem używanych samochodów są aukcje. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.

Sieć aukcji Manheim – zastrzeżonych wyłącznie dla dealerów z odpowiednią licencją. Jest to największa sieć aukcji samochodowych w USA i 97 proc. dealerów tam właśnie kupuje i sprzedaje samochody. Na tych aukcjach, prowadzonych w praktycznie wszystkich większych miastach USA sprzedawanych jest od 7 do 10 milionów samochodów rocznie!
Aukcje te sprzedają samochody pozyskane z kilku podstawowych źródeł:
– Samochody z wypożyczalni (wypożyczalnie zwykle wymieniają swoje samochody po jednorocznej eksploatacji).
– Samochody zwrócone po leasingu – zwykle 2-4-letnie.
– Zwrócone do dealera buble – samochody te są dokładnie opisane i kupujący zawsze ma świadomość co kupuje.
– Samochody odebrane przez banki. Często w kiepskim stanie.
– Samochody przywiezione przez innych dealerów, którzy nie potrafili ich sprzedać lub z różnych powodów wolą ich nie sprzedawać.
Aukcje Manheim są zdecydowanie najlepiej zorganizowane. Zdecydowana większość samochodów przed wprowadzeniem do sprzedaży jest przeglądana przez odpowiednio wyszkolonych mechaników, którzy bardzo dokładnie je opisują.
Przeglądy te umożliwiają względnie bezpieczny zakup samochodu na aukcji nawet dealerowi, który jest oddalony o setki czy tysiące mil od aukcji. Praktycznie wszystkie aukcje prowadzone są “na żywo” czyli “online”. Niestety są dosyć kosztowne – sprzedający i kupujący płacą łącznie od 800 do tysiąca dolarów opłat manipulacyjnych.
Aukcje Manheim istnieją również jako tzw. “aukcje zamknięte” – prowadzone wyłącznie dla dealerów franczyzowych, czyli tych, którzy mają licencję na sprzedaż nowych samochodów danej marki. Na aukcjach zamkniętych sprzedawane są zwykle najnowsze modele samochodów.

Aukcje firmy Adesa mają obroty niższe o co najmniej 80 proc. w stosunku do sieci Manheim. Sprzedaż samochodów organizowana jest na podobnych zasadach.
Pojazdy, które się nie sprzedają na zamkniętej aukcji dealera, są zazwyczaj wysyłane na aukcję otwartą, na której może je licytować każdy licencjonowany sprzedawca samochodów. Wybór pojazdów sprzedawanych na otwartych aukcjach, począwszy od późnych modeli o niskim przebiegu, kończy się na tych, które wkrótce osiągną 300 tys. mil.

Aukcje firm ubezpieczeniowych. Na tych aukcjach sprzedawane są samochody po wypadku, powodzi lub kradzieży. Sprzedają je firmy ubezpieczeniowe, które oceniły, że naprawa samochodu jest dla nich nieopłacalna. Najpopularniejszą siecią aukcji sprzedających takie samochody są Copart i IAA (Insurance Auto Auction). Prawo do zakupu samochodu na takich aukcjach mają wyłącznie dealerzy i warsztaty z licencją “rebuilder”, ponieważ zdecydowana większość samochodów sprzedawanych jest jako przeznaczone na złom. Samochód taki można z reguły “odbudować”, ale może to zrobić wyłącznie warsztat z odpowiednią licencją. Większość dealerów zdecydowanie stroni przed kupowaniem samochodów na takich aukcjach, choć dla wielu warsztatów blacharskich są one głównym źródłem dochodu.

Trade-in, czyli samochód z wymiany

Jest to bardzo dobry sposób na zdobycie używanego samochodu, zwłaszcza dla dealerów nowych samochodów. Z reguły kupujący nowy samochód posiada starszy samochód, który chce zamienić na nowy. Umiejętne negocjacje dealera pozwalają mu czasem na zakup samochodu używanego w cenie, która jest nieosiągalna na aukcjach dealerowskich. Jedną z przyczyn, dla których sprzedającemu może się to opłacać, jest fakt, że wymieniając samochód w większości stanów płacimy podatek tylko od różnicy ceny pomiędzy wymienianym a nowym samochodem. Daje to znaczące oszczędności, np. wymieniając samochód za 10 tys. dol. w rzeczywistości oszczędza się od 700 do 950 dol., w zależności od lokalnych podatków.

Zakup u innego dealera

Istnieje wiele sklepów samochodowych, które oferują swoje produkty innym sprzedawcom przed ich wystawieniem na aukcjach hurtowych. Przyczyna jest oczywista – próba ominięcia znaczących opłat aukcyjnych. Niektórzy dealerzy urządzają wręcz aukcje na swoje samochody z wymiany.
47 proc. dealerów samochodowych kupuje bezpośrednio od innych sprzedawców.

Skup od osób prywatnych

Niektórzy dealerzy nastawiają się na zakup samochodów z rąk prywatnych. Takim największym skupującym jest sieć CarMax, która znana jest z dosyć szeroko prowadzonego skupu, zwłaszcza nowszych modeli samochodów, zwykle za atrakcyjną cenę.

Andrzej Babinicz

andrzej_babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella – niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: “Samochód w Ameryce”. W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
babinicz@autowusa.com
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa

fot.123RF

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks