0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumZe stodoły do salonów

Ze stodoły do salonów

-

Worki z juty modnym trendem dekoracyjnym

Na łamach fachowej literatury, ale także i w sklepach – coraz więcej mebli tapicerowanych starymi workami od kawy. Ta moda jest częścią trendu ekologicznego, który rewolucjonizuje świat projektowania.

REKLAMA

Obecnie liczy się każdy pomysł, aby efektownie recyklingować stare umeblowanie i materiały oraz powrócić do naturalnych surowców, które w XX wieku zostały wyparte przez syntetyki. A zatem popularność tkanin z juty (ang. burlap), z której produkuje się worki na kawę, wzrasta i warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

Wyroby produkowane z juty to dziś nie tylko worki używane w rolnictwie, jej zalety odkryli też projektanci wnętrz. Od kilku lat zaczęli wykorzystywać tkaniny z juty do swoich aranżacji, stąd wzrosła w sklepach podaż wyrobów z tej rośliny, takich jak naturalne dywany, rustykalne zasłony i tkaniny tapicerskie. Z pewnością swoje powodzenie zawdzięczają modzie na materiały przyjazne środowisku, ale również dostępnej cenie (juta jest najtańszym ze wszystkich włókien roślinnych).

Tkaniny z juty pasują zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i do nowoczesnych pomieszczeń. Czasami nie bardzo jednak wiemy, jak się do tego zabrać. Oto kilka pomysłów:

  1. Tkaniny z juty nie tylko dostępne są w formie worków po ziemniakach i kawie, które można nabyć jedynie w hurtowniach lub w internecie. Te niedrogie tkaniny kupuje się również na jardy i metry w sklepach z materiałami (ang. craft stores) takich jak np. Jo-Ann, Michaels, Hancock’s czy Walmart. Zaletą tych sklepowych produktów jest ich doskonały stan. Dodatkowo, jeśli ktoś jest zainteresowany wielokolorowymi nadrukami, w sklepach jest ich bardzo duży wybór. Kropki, paski, rowery czy klatki z ptaszkami – to tylko niektóre ze wzorów na jutowych tkaninach.
  2. Tkaniny z juty można użyć praktycznie wszędzie. Najbardziej popularne zastosowanie to wytapicerowane krzesła lub narzuty na krzesła przy stole w pokoju  jadalnym; serwety, bieżniki i obrusy; abażury przy żyrandolach lub lampkach; wytapicerowane zagłówki łóżek; dekoracyjne poduszki z monogramami; fotele wytapicerowane tkaniną z obcojęzycznymi nadrukami; zewnętrzna i dekoracyjna część pościeli; zasłony, rolety i zazdrostki w sypialniach, jadalniach i kuchniach, zasłony prysznicowe; podstawki do szklanek; tapety na ścianach oraz na tylnych ściankach kredensów.
  1. Aby nadać swoim pomieszczeniom oryginalny styl iatmosferę dalekich podróży najlepiej zastosować do tapicerowania mebli lub do dekoracyjnych poduszek i dodatków tkanin z juty z nadrukami obcojęzycznymi, mapami lub przedmiotami symbolizującymi egzotyczne kraje. Takie nadruki komponują się świetnie również we wnętrzach o stylu industrialnym.
  1. Na neutralnych dywanach z juty świetnie się prezentują ciemne lub rzeźbione meble do jadalni. Można też takie tkaniny użyć jako tło do tablic ogłoszeń lub zawiesić je na ścianie w roli tapety, na której wspaniale będzie prezentować się kolekcja oprawionych zdjęć rodzinnych.
  2. Dla tych, którzy chcą użyć tkanin jutowych w małej ilości polecam zastosowanie ich na kilku poduszkach na sofie lub łóżku lub jako bieżnika na stół w jadalni czy na pufie przy fotelu w biblioteczce. Natomiast dla odważnych radzę wykorzystać tę tkaninę do zasłon czy wytapicerowanie całego narożnika lub sofy.
  3. Dla tych, którzy uwielbiają style francuskie, obowiązkowo należy zaopatrzyć się w stylowe fotele lub krzesła tapicerowane tkaniną z juty i wykończone dekoracyjnymi gwoździami tapicerskimi.
  4. Tkanina z juty jest bardzo dobrym wyborem do kuchni, jeśli chcesz dodać jej stylu rustykalnego. Szczególnie haftowane rolety lub zazdrostki nadają jej charakter uroczej wiejskiej chałupy.

Lubię dodatki z jutowych tkanin, ponieważ ich rustykalny charakter wprowadza ciepło i dodatkową fakturę tak potrzebne każdemu pomieszczeniu.  Bardzo przemawiają także do mnie jej ekologiczne właściwości oraz niska cena. Mam nadzieję, że przekonałam Państwa, by wypróbować jutę w waszych wnętrzach.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

[email protected]

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_3654
  • IMG_7409
  • IMG_7441
  • IMG_7505
  • IMG_7589
  • IMG_7592
  • IMG_7596
  • IMG_7601
  • IMG_7603
  • IMG_7607
  • IMG_8197
  • IMG_8293
  • photo 3 (2)
  • photo 3 (3)

REKLAMA

2091335432 views

REKLAMA

2091335731 views

REKLAMA

2093132190 views

REKLAMA

2091336012 views

REKLAMA

2091336158 views

REKLAMA

2091336302 views