REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Wielkanocne dekoracje na polskim stole

Wielkanocne dekoracje na polskim stole

-

Święta Wielkanocne to święta radosne i kolorowe. Dziś kilka porad i podpowiedzi na udekorowanie stołu, tak, by uczynić z niego małe dzieło sztuki a tym samym nadać mu niepowtarzalny wygląd.

Okres Wielkanocy to czas rodzinnych spotkań, odwiedzin znajomych i wielkiego ucztowania. Stół nabiera szczególnego znaczenia i staje się centrum domu, a na nim koszyczek z poświęconymi pokarmami. Ale obok niego – nie może zabraknąć kilku innych nieodłącznych elementów.

REKLAMA

Baranek wielkanocny z czerwoną chorągwią, na której widnieje złoty krzyż. Ma on swoje uprzywilejowane miejsce na stole, jako symbol Jezusa Zmartwychwstałego, ale także pokory i łagodności. Ta okolicznościowa dekoracja tradycyjnie umieszczana jest na „łące” z rzeżuchy lub młodych pędów owsa. Baranki najczęściej są zrobione z masy cukrowej lub wyciśnięte z masła.

Pisanki (malowanki, drapanki, nalepianki, kraszanki, oklejanki, wydmuszki i ażurki), czyli po prostu ozdobione różnymi technikami kurze jajka. Bez nich polski stół nie może się obejść. Pisanek nigdy za dużo. Można je wyeksponować w dekoracyjnej misie lub porozkładać na stole pośród talerzy i półmisków. Delikatniejsze wydmuszki radzę rozwiesić na gałązkach wierzbowych umieszczonych w szklanym wazonie.

Zastawa porcelanowa najlepiej biała lub z dodatkami o kolorach zaczerpniętych z natury, szczególnie z barwami wiosny, jak soczysta zieleń oraz słoneczna żółć. W sklepach roi się od zabawnych i kolorowych wytłaczanych półmisków czy kieliszków do jajek, które mogą być świetnym akcentem naszego stołu. Nie należy jednak popadać w przesadę zastawiając stół ceramicznymi figurkami króliczków, piskląt, plastikowymi jajkami czy innymi sztucznymi ozdobami.

Obrusy świąteczne prezentują się najbardziej elegancko, jeśli są śnieżnobiałe. Wróciły też do łask obrusy lniane i te wykonane ręcznie na szydełku lub haftowane barwnymi nićmi przez nasze babcie. Natomiast serwetki i bieżniki mogą być bardziej kolorowe i inspirowane wielkanocnymi motywami, jak żółte pisklęta, jajka czy bazie.

Świeże, wiosenne kwiaty są jedną z najlepszych dekoracji świątecznego stołu. Jeśli więc uważamy, że nasza porcelanowa zastawa nie jest efektowana, możemy ratować się kompozycjami roślinnymi. Wystarczy do każdej serwetki na talerzu przypiąć gałązkę bukszpanu lub wierzchy z kotkami. Wiosenną atmosferę gwarantują także tulipany, hiacynty, pączkujące forsycje i żonkile. Nie zapomnijmy o rzeżusze; wyeksponowana w ładnym pojemniku jest nie tylko doskonałym dekoracyjnym akcentem, ale również i przysmakiem, który możemy podskubywać i dodawać do sałatek.

Pastele: dekorując stół na Wielkanoc warto zachować określony porządek kolorystyczny i stylistyczny, pasujący do całego wnętrza. Wybór koloru jest sprawą bardzo indywidualną, ale dekoracja stołu będzie efektowna, jeśli wszystkie ozdoby będą tworzyły harmonijną całość kolorystyczną. W tym okresie powinny przeważać kolory budzącej się do życia przyrody, a przede wszystkim zielenie, żółcie, biele oraz pastelowe tonacje niebieskiego, fioletowego i różowego. Jeśli jednak nie lubisz cukierkowych barw, postaw na żywe nasycone wersje tych kolorów, które pozwolą domowym wnętrzom wypełnić się radosnym, nieco wakacyjnym klimatem i poprawią nastrój po ostrej zimie.

Przy dekorowaniu wielkanocnego stołu pamiętajmy, że nie musi on być udekorowany z przepychem, zastawiony masą porcelany i innymi gadżetami. Potrawy wielkanocne same w sobie są tak kolorowe i charakterystyczne, że wystarczy jeden lub kilka akcentów dekoracyjnych utrzymanych w tej samej kolorystyce.

Sympatycznym i wiernym Czytelnikom życzę radosnych świąt Wielkiej Nocy, wszystkiego, co dobre, piękne i mądre.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_1662
  • IMG_1681
  • IMG_1687
  • IMG_1715
  • IMG_1720
  • IMG_3683
  • IMG_3686
  • IMG_6393
  • IMG_6398
  • IMG_6405

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks