REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Tajemnice karniszy

-

Karnisze dla wielu właścicieli czterech kątów stanowią wielką niewiadomą. Właściwie od czego zacząć przy ich zakupie? Jakie będą najwłaściwsze do naszych okien? Zagadek jest naprawdę wiele. A zatem dla tych, którzy chcą pogłębić wiedzę na ten temat i ułatwić sobie wybór przy zakupach, podaję krótką charakterystykę karniszy oraz kilka podstawowych opcji i zastosowań.

Ze względu na rodzaj montowania karnisze dzielimy na ścienne, sufitowe i wnękowe. Ze względu na wrażenia wizualne karnisze dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:
1. Karnisze drążkowe też zwane rurowymi (ang. curtain rod lub decorative pole) – to po prostu drążki służące do zawieszania zasłon i firan. Choć zazwyczaj znajdują się nad oknami lub wzdłuż krawędzi prysznica, można je również znaleźć nad drzwiami lub tam, gdzie przedzielają pokój, tworząc w ten sposób dwa mniejsze. Karnisze w łazienkach zwane są drążkami prysznicowymi (ang. shower rod) i zwykle są one teleskopowe (rozporowe), a więc można je zamontować bez wiercenia dziur w ścinach. Natomiast karnisze do innych pomieszczeń z reguły umieszczane są na dwóch ozdobnych wspornikach (ang. brackets) i przymocowane są do ścian śrubami. Takie drążki na ogół zakończone są dwoma dekoracyjnym końcówkami (ang. finals). Karnisze te posiadają tradycyjną zawieszkę z żabką i sprawdzają się świetnie tam, gdzie rzadko przesuwa się zasłony.
2. Karnisze szynowe (ang. hidden track decorative rod) wyglądają jak karnisze drążkowe, ale odróżniają się zastosowaniem odgórnego systemu mocowania wsporników, co umożliwia przesuwanie aranżacji okiennych na całej długości karnisza bez blokowania przez wsporniki. Dodatkowo, zasłony zawieszane są na żabkach lub agrafkach umocowanych na szynie wewnątrz drążka, a nie na kółkach wieszanych na drążku. Pomimo ograniczonych opcji jest to idealne rozwiązanie, kiedy nie chcemy rezygnować z możliwości całkowitego zsuwania tkanin poza światło okna i kiedy nie chcemy rozdzielać firan.
3. Karnisze linkowe (ang. curtain wire) składają się ze stalowej linki naciągniętej między dwoma wspornikami. Na linkę nakłada się również tzw. napinacze, które nie pozwalają odkształcić się lince na skutek ciężaru zasłony czy firany. Z racji dużej elastyczności tego karnisza, jest on przeznaczony jedynie do lekkich tkanin, bo tylko wtedy linka nie wygnie się w nieestetyczny łuk.

REKLAMA

Szyny karniszowe (ang. curtain track, KS track lub I-beam) często mylone są z karniszami szynowymi. A są to jedynie szyny montowane na suficie zwykle tam, gdzie osadzenie okna pod samym sufitem sprawia, że nia ma już miejsca na bardziej ozdobny karnisz. Takie szyny są również wskazane w przypadku, kiedy chcemy wyeksponować tkaninę i nie chcemy, aby rywalizowała ona z dekoracyjnym karniszem. Systemy szynowe zapewniają prostą i płynną regulację zaciemnienia okna. Są one najtańszą metodą stosowaną przy zawieszaniu draperii, jednak ze względów estetycznych nieczęsto polecane przez projektantów. Wyjątek stanowi takie zamontowanie szyn, kiedy się ich nie eksponuje, a wręcz maskuje, tak aby były niewidoczne.

Zarówno karnisze jak i szyny mogą być pojedyncze, podwójne, a nawet potrójne. Decyzja wyboru zależy od tego, czy jest potrzeba zamontowania na nich jednocześnie niezależnych prowadnic do zasłon, firan i żaluzji, czy wystarczy tylko jeden rodzaj osłony okna. Na przykład do rodzaju podwójnych zaliczamy popularne karnisze drążkowo-szynowe, których zaletą jest posiadanie przedniej i tylnej prowadnicy, na których umieszczone są w pierwszym rzędzie tradycyjne zawieszki (kółka z żabkami), natomiast w drugim znajduje się szyna. Umożliwia to korzystanie z walorów obydwóch wyżej wymienionych rodzajów, a mianowicie eleganckiego wyglądu karniszy drążkowych i łatwości w równomiernym przesuwaniu zasłon na szynie bez blokowania przez wsporniki.

Karnisze mogą być wykonane z różnych materiałów, jak np. drewno, metal i wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Są one dostępne w nieograniczonej gamie stylów i kolorów. Nie wszystkie są proste. Mogą być zakrzywione lub na zawiasach, co umożliwia ich instalację w wykuszach, wokół zakrzywionych ścian i w narożnikach. Jakość karniszy jest też różnorodna i zależy przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane oraz ich wykończenia. W konsekwencji cena karniszy podyktowana jest ich jakością, ale nie tylko. Ważnymi współczynnikami są również: rozmiar, kształt i oryginalność wyglądu. Stąd też niedrogie produkty można znaleźć w każdym sklepie ze sprzętem gospodarstwa domowego, natomiast wyrobów lepszej jakości lub bardziej unikatowych należy szukać u projektantów wnętrz.

Karnisze zwykle są jednym z ostatnich elementów wystroju wnętrz, o których myślimy przy urządzaniu pomieszczeń. I nie jest to błędem. Wybór karnisza warto zostawić na sam koniec, kiedy pokoje są już pomalowane i umeblowane. Dzięki temu będziemy w stanie znaleźć coś na potrzeby konkretnego wnętrza i stworzyć z nim harmonijną całość. Trzeba pamiętać, że karnisz to nie tylko element funkcjonalny wyposażenia, ale również ozdoba, która może dodać pomieszczeniu stylu i smaku.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
[email protected]
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

 • pojedynczy karnisz
 • podwojny karnisz (2)
 • KOncówki_1046
 • ROM (1)
 • Zasłony zamontowane na szynie karniszowej
 • SO 02
 • IMG_2681
 • koncowki 2
 • IMG_7729
 • Drewniane karnisze
 • IMG_7738
 • IMG_7742

REKLAMA

2122852190 views

REKLAMA

REKLAMA

2122852207 views

REKLAMA

REKLAMA

2124648527 views

REKLAMA

2122852217 views

REKLAMA

2122852223 views

REKLAMA

2122852227 views