REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Sztuka trejażu

-

Znajomość historii trejażu i jego zastosowanie w projektowaniu wnętrz nie są często omawiane przez popularne magazyny dekoratorskie. Szkoda, bo jest to piękna sztuka i warto ją zastosować w swym własnym domu.

Co to jest trejaż?
Trejaż jest spolszczonym słowem pochodzącym od francuskiego treillage, a oznacza ażurowe konstrukcje ogrodowe służące do podtrzymywania pnących się roślin. Te formy powstają w wyniku krzyżowania się ze sobą (na ogół pod kątem prostym) drewnianych listewek.  Inne nazwy, które przyjęło się używać na te konstrukcje to kratownica, krata ogrodowa lub po prostu krata.

REKLAMA

Kratownica była już znana w czasach rzymskich, kiedy to zaczęto takie drewniane elementy wykorzystywać do wspierania winorośli. Przez kolejne wieki kraty służyły jedynie do tego celu, dopiero w XVII wieku we Francji za panowania króla Ludwika XIV krata ogrodowa nabrała bardziej ozdobnej formy i urosła do rangi sztuki trejażu.

Trejaż zawdzięcza swój artystyczny status genialnemu architektowi krajobrazów Andre Le Notre’owi, który w projektowanych dla Króla Słońce rozległych ogrodach Wersalu wznosił z kraty ogrodowej letnie altany, pergole i galerie.
Z początkiem 20. wieku trejaż trafił na pierwsze strony gazet, kiedy to amerykańska projektantka wnętrz, Elsie de Wolfe wprowadziła te zewnętrzne elementy architektoniczne do wnętrz nowojorskiego Colony Club, nadając mu eleganckiego, ale też przewiewnego charakteru ogrodowych budowli. Od tego czasu kratownice były często stosowane do wystroju jadalni, przedsionków i werand.

Dla tych, którzy chcieliby dekorować swoje wnętrza trejażem, a nie wiedzą od czego zacząć, podaję kilka rad.
Niedrogie kratownice są dostępne w lokalnych sklepach ogrodniczych. Najważniejsze przy takiej instalacji jest wcześniejsze dokładne rozrysowanie projektu i precyzyjne obliczenie wymiarów. Jeśli wymiary są złe, niemożliwym będzie stworzenie zbalansowanego i proporcjonalnego wzoru.
Aby prawidłowo zamontować takie kratownice należy zatrudnić stolarza, który przytnie je do odpowiednich rozmiarów i zakryje łączenia pomiędzy listewkami poziomymi i pionowymi.

Jak powinny być wykończone ściany, jeśli trejaż jest montowany bezpośrednio na nich?
1. Kratownica prezentuje się wspaniale na tle postarzanego (lub zwykłego) lustra.
2. Klasycznym rozwiązaniem jest ściana pomalowana na jasny pastelowy kolor, a kratownica na ciemniejszy. Kraty powinny być malowane farbami z wysokim połyskiem (ang. high gloss), jednak powinno się unikać zbyt jaskrawych barw.
3. Ciemniejszy kolor ściany użyty jako podkład do jaśniejszych krat nadaje wnętrzom  lżejszy i bardziej przestrzenny charakter.
4. Jeśli otwory kraty ogrodowej są wystarczająco duże, krata wspaniale prezentuje się na tle tapety o wzorach kwiecisto-roślinnych. Aby uzyskać bardziej niepowtarzalny efekt warto zatrudnić artystę malarza, który namaluje całą konstrukcję trejażową.
5. Blask i przepych uzyskać można dzięki pozłacanym lub posrebrzanym kratownicom lub ścianom.
Dla tych, którzy nie są gotowi, aby wykładać swoje wnętrza trejażem lub dla tych, którzy wynajmują mieszkanie, proponuję inne elementy dekoracyjne o tym motywie. Najbardziej popularnymi substytutami kratownic są tapety i materiały zasłonowe z nadrukowanymi wzorami trejaży. W sklepach i biurach projektanckich wybór ich jest nieograniczony. Również pojedynczy mebel lub akcesoria o motywie kratownicy mogą być wystarczającym elementem do stworzenia w pomieszczeniu atmosfery relaksująco-ogrodowej.
Trejaż nawiązuje do dekoracji w klasycznym europejskim stylu. Lubię to odniesienie do historii i poczucie specyficznego charakteru, jakie kratownice wnoszą do wnętrz. Dodatkowo lubię kiedy za kratą znajduje się nietypowy kolor lub materiał, dlatego polecam innym takie rozwiązania. Trejaż rekomenduję przede wszystkim tym, którzy potrzebują radykalnej, lecz niedrogiej transformacji w swoim domu. Życzę udanego remontu i efektownych rozwiązań!

Anna Grochowska

NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_0119
  • IMG_0159
  • IMG_0428
  • IMG_1915
  • IMG_2000
  • IMG_2034
  • IMG_2039
  • IMG_7417
  • IMG_8485
  • IMG_8552

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks