REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Skóry dekoracyjne nie tylko na podłogę

Skóry dekoracyjne nie tylko na podłogę

-

Niedawno pisałam o meblach, do których użyto skór garbowanych; dziś proponuję się skoncentrować tylko na naturalnych skórach z sierścią (ang. hair on hide). Użycie takich skór we wnętrzach, jest jednym z tegorocznych trendów dekoracyjnych, dlatego warto poświęcić mu kilka słów.

Sama nazwa „skóra z włosem” brzmi dość nieprzyjemnie. Jednakże użycie takiej skóry w pomieszczeniu nadaje mu niepowtarzalny charakter: od zabawnego, poprzez nowoczesny, surowy, wiejski, tradycyjny, aż do klasycznego. Od dawna skóry z sierścią stosowane są na podłogach, jako przykominkowe chodniki, a nierzadko kładzione są na większym dywanie, jako ozdoba-trofeum. W meblarstwie owłosione skóry wykorzystywano zwykle na tyłach krzeseł, foteli i kanap. Ostatnio jednak można je znaleźć na poduszkach, całych meblach tapicerskich a także zdobią one stoły, komody, ściany, a nawet wanny i sufity!
Dekorowanie wnętrz futrzakami to wprowadzenie elementu egzotycznego luksusu − poprzez dodatkowy wzór, fakturę oraz poczucie ciepła i przytulności. Te „owłosione” dodatki nawiązują do ducha globalnej przygody. Każdy szanujący się podróżnik ma w swoim domu przynajmniej jeden przedmiot z takiej naturalnej skóry.

REKLAMA

Style dekoracyjne
Dekoracyjna skóra bydlęca (ang. cowhide) to najbardziej popularny futrzak. Żadne wnętrze w stylu dzikiego zachodu nie może się bez niej obejść. Inne, bardziej egzotyczne skóry z zebry, pantery, czy geparda, to doskonały pomysł na pokój w stylu afrykańskiego safari. Z kolei skóry owcze i jagnięce (ang. sheepskin i lambskin) są regularnie wykorzystywane w mieszkaniach nawiązujących do stylu skandynawskiego, czy dla nas, Polaków, stylu zakopiańskiego.

Kolorystyka i nadruki
Skóry najlepszej jakości są pozostawione w ich naturalnym kolorze, a więc brązy, biele i czerń. Skóra bydlęca niższej jakości zazwyczaj zarezerwowana jest do farbowania i nierzadko naśladuje egzotyczne skóry tygrysie lub z zebry. Dodatkowo te mniej wartościowe produkty barwi się na setki bardziej i mniej jaskrawych kolorów, które są dość popularne wśród klientów zainteresowanych niestandardowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Gorszej jakości skóry (np. z uszkodzeniami) są również często wykorzystywane do produkcji skórzanych dywanów mozaikowych.

Powraca do łask drukowanie naturalnych skór, które imitują egzotyczne zwierzęta. Taki nadruk spryskiwany jest zwykle silikonem. Jest on dość trwały i nieszkodliwy dla zdrowia. Należy jednak unikać składania takich skór; może to spowodować odbarwienie druku.

Skóry nie tylko egzotyczne
Skóry z zebry czy lamparta nie brzmią już dla nas egzotycznie. Ze względu na wzrost popytu można napotkać je w każdym salonie meblarskim, bowiem ich ceny znacznie spadły. Klienci, którzy chcą mieć w domu coś odmiennego mają dość duży wybór zaczynając od skór z tygrysa, jaguara, pantery, do kangurów, strusi, reniferów, zajęcy, koni i niedźwiedzi. Inne naturalne i egzotyczne skóry coraz bardziej popularne wśród najbogatszych, to te z hipopotama, słonia, węży, rekinów, płaszczek, krokodyli oraz aligatorów. Są to z natury gładkie skóry, bez owłosienia.
Wiele z tych naturalnych skór, zgodnie z przepisami amerykańskiego urzędu celnego oraz departamentu „Fish & Wildlife”, jest całkowicie legalnie importowana do Stanów Zjednoczonych. Jednak najlepszym i najpewniejszym sposobem na uzyskanie prawdziwego i legalnego produktu jest skorzystanie z usług licencjonowanych dostawców.

Ekoskóra
Skóry dekoracyjne, te bardziej i mniej egzotyczne, są wspaniałymi dodatkami do wystroju wnętrz. Jeśli szukasz czegoś niebanalnego spróbuj użyć takich akcesoriów, ponieważ doskonale uzupełniają one każdy projekt nowym kolorem, czy dodatkową fakturą. Nie namawiam jednak do używania prawdziwych skór. Uważam, że prawdziwe skóry najlepiej prezentują się na zwierzętach. Polecam więc wyroby skóropodobne. Na rynku można z łatwością znaleźć wiele doskonałych produktów naśladujących oryginalne skóry. Sztuczna skóra (ang. faux leather), wykonana z tkaniny poliuretanowej, znana jest również, jako winyl, ekoskóra, czy ultrasuede. Takie syntetyczne materiały są nie tylko tańszą alternatywą, ale i bardziej etycznym wyborem.

Podsumowanie
Skóry dekoracyjne są dobrą inwestycją. Szczególnie te naturalne, ponieważ nie tylko są jedyne w swoim rodzaju, ale po latach używania, są milsze w dotyku i dla oka. „Owłosione” dywany i narzuty są dostępne w szerokiej gamie kolorów – od naturalnych i neutralnych – do bardzo krzykliwych i odważnych, a więc można zawsze znaleźć coś specjalnego do każdego stylu i mieszkania. Odpowiednio użyte, mogą dodać klasy, ale można też przesadzić i zeszpecić wygląd pomieszczenia. W aranżacji wnętrz polecam stosować zasadę, że futrzaki są jedynie akcentem dekoracyjnym. Nie powinny one zdominować przestrzeni.

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 • IMG_1337
 • IMG_1336
 • IMG_1333
 • IMG_1330
 • IMG_1329
 • IMG_1328
 • IMG_1327
 • IMG_1326
 • IMG_1325
 • IMG_1324
 • IMG_1323
 • IMG_1321
 • IMG_1319
 • IMG_1182
 • IMG_1177
 • IMG_1176
 • IMG_1130
 • IMG_1098
 • IMG_0915

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks