REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Postanowienie noworoczne: wymarzona metamorfoza domu

Postanowienie noworoczne: wymarzona metamorfoza domu

-

Z nadejściem nowego roku wszyscy mówimy o swoich noworocznych postanowieniach, nosząc się z zamiarem zmiany swojego życia… na dobre, piękne, mądre. Ale czy pamiętamy o swoim otoczeniu, o pomieszczeniach, w których to życie spędzamy? Może warto poddać je metamorfozie? One też potrzebują naszej uwagi. By nie skończyło się na intencjach, na dobry początek proponuję zatrudnić projektanta wnętrz albo przynajmniej przeanalizować koszty jego zatrudnienia i zorientować się, czego możemy oczekiwać, decydując się na taką współpracę.

Wstępna konsultacja

REKLAMA

Wstępna konsultacja (ang. initial consultation) to bardzo prosta metoda, aby ustalić, czy designer będzie odpowiedni dla projektu. Na takim spotkaniu omawia się zakres projektu oraz preferencje obu stron. Klient zapoznaje się z projektantem, jego wiedzą i doświadczeniem. Projektant natomiast rozważa, czy jest zainteresowany przyjęciem projektu i czy jest w stanie sprostać wymaganiom klienta.

Niektóre osoby nie do końca wiedzą, jak wyrazić swój styl i preferencje. Projektant może im pomóc, zadając pytania, analizując obecny wygląd pomieszczeń i ich umeblowanie oraz poprzez wspólne przeglądanie magazynów dotyczących aranżacji wnętrz. Dobry projektant jest dobrym słuchaczem i obserwatorem i może uzyskać wiele informacji dzięki tym trzem prostym metodom. Dodatkowo może spytać o sklepy, które klientowi odpowiadają, i w których zwykle robi zakupy, aby uzyskać informacje na temat preferowanego stylu lub jakości.

Podczas pierwszej konsultacji designer zapyta o kwotę, którą klient chce zainwestować w projekt odnowy swojego pokoju czy domu. Czasami, szczególnie w przypadku, kiedy wymagane jest zatrudnienie pracowników budowlanych (jak np. stolarz, malarz itp.) odpowiedź na to pytanie jest trudna, ponieważ klienci nie znają cen materiałów budowlanych ani stawek fachowców. W tej kwestii projektant może pomóc przybliżyć wyobrażenie o takich kosztach, a także pomóc w znalezieniu odpowiednich specjalistów. Należy jednak pamiętać, że wszelkie budowy, przebudowy i dekorowanie domu może być zrealizowane na wielu poziomach budżetowych, co też wiąże się ze zwiększonymi opłatami za lepszej jakości meble i materiały, jak i za lepszych wykonawców.

Opłaty na początek

Niektórzy projektanci wnętrz pobierają opłaty za wstępną konsultację, a inni nie. Doświadczeni i rozchwytywani designerzy takie opłaty pobierają, co zwykle przyczynia się do bardzo profesjonalnego podejścia obu stron do pierwszego spotkania. Stawki za takie konsultacje w Chicago i okolicach wahają się od 50 do 200 dol. za godzinę.

Zazwyczaj niedoświadczony specjalista lub tzw. designer-sprzedawca nie wystawia rachunków za takie spotkanie. W przypadku niedoświadczonego specjalisty jest oczywiste, że niesprawdzony nowicjusz chce za wszelką cenę uzyskać projekt. W przypadku designera-sprzedawcy wiadomo, że zarobi on na sprzedaży oferowanych produktów (jak np. szafki kuchenne czy żaluzje) i koszty „darmowych” konsultacji są ukryte w ich cenie. Przestrzegam jednak, że bardzo często taki ekspert nie ma większego zainteresowania lub pojęcia o reszcie lub nie dba o ogólne powodzenie projektu. Konsultacje są u niego bezpłatne, ale zwykle jedyne istotne informacje, które można od niego uzyskać, to oszacowanie cenowe sprzedawanych produktów.

Opłaty za usługi projektanckie

Koszt dalszego zatrudnienia projektanta (po wstępnej konsultacji) będzie bardzo zróżnicowany i będzie zależał od rodzaju projektu. Jeden właściciel domu może prosić o pomoc w przeprojektowaniu lub wybudowaniu całego domu, podczas gdy inny będzie potrzebować jedynie fachowej opinii na temat koloru do jadalni. Dlatego trudno mówić o typowej opłacie za usługi projektanta. Istnieją natomiast cztery podstawowe rodzaje opłat, które są pobierane w zależności od porozumienia pomiędzy stronami, a mianowicie:

Koszt zamknięty lub całkowity (ang. fixed fees lub flat fees)

Jest to rodzaj opłaty, która najczęściej towarzyszy większym projektom, ponieważ usprawnia sposób rozliczania. Projektant ustala jedną ceną na wykonanie całego projektu. Sporządzany jest kontrakt, w którym wymienione zostaje dokładnie, co jest wliczone do zakresu pracy i kosztów. Na przykład: czas spędzony przez designera na projektowaniu; liczba i miejsce spotkań z konsultantem; czas i koszty dojazdu na konsultacje z klientem i podwykonawcami; czas spędzony na telefonie i w internecie związany z wyborem wyposażenia i materiałów budowlanych; sporządzanie dokumentacji i jej dystrybucja; wydatki na próbki materiałów oraz fachową literaturę itp. Warto więc poświęcić nieco czasu na przestudiowanie takiego kontraktu, aby później nie było niedomówień i aby uchronić się od niespodziewanych rachunków.

Koszt z dodatkiem (ang. cost plus)

Jest to metoda stosowana zwykle wtedy, kiedy designer zobowiązuje się nie tylko do zaprojektowania wnętrz i wyboru mebli, ale również do zakupu mebli i wszelkich dodatków (np. obrazy, zasłony, akcesoria). Klient może być zainteresowany taką metodą, kiedy zależy mu na kupnie luksusowego wyposażenia z możliwością uzyskania znacznej zniżki, którą mogą zaoferować designerzy (często 20, a nawet 50 proc. ceny sklepowej). Tą metodą często zainteresowane są też osoby, które nie mają czasu, aby zajmować się zakupem, kompletowaniem i składowaniem mebli miesiącami lub nie mają na to miejsca. Wolą, aby designer zgromadził zakupione meble, upewnił się, że wszystko jest gotowe, i aby o jednym czasie dostarczył takie kompletne wyposażenie do już przygotowanego pokoju, mieszkania czy domu i całkowicie urządził tę przestrzeń.

Stawki godzinowe (ang. hourly rates)

Bardzo wygodny sposób opłat przy małych projektach. W tym wypadku za pracę projektanta płaci się na podstawie rzeczywistej ilości godzin spędzonych nad konkretnym projektem. Np. liczba godzin spędzonych z klientem w sklepie przy doradzaniu zakupu mebli lub przy wyborze koloru farb ściennych. Metoda ta jest popularna wśród klientów, którym wystarczy jedno- lub kilkugodzinna konsultacja. Obecnie ceny za takie usługi wahają się od 50 do 200 dol. na godzinę i zależą od stawki projektanta.

Stawki za stopę kwadratową (ang. square foot basis)

Jest to standardowy sposób wynagradzania designerów projektujących wnętrza komercyjne. W tym przypadku projektant otrzymuje stałą kwotę za każdą stopę kwadratową. Prosty przykład: jeśli pomieszczenie ma 1000 stóp kwadratowych, a stawka projektanta za stopę kwadratową wynosi 1 dolara, oznacza to, że za cały projekt klient będzie musiał zapłacić 1000 dolarów.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj opłat zdecydujesz się przy zatrudnieniu projektanta, ważne jest, aby w nowym roku w swoim domu zrobić to coś, o czym myślałeś – coś nowego, modnego lub wystrzałowego, wypatrzonego w magazynach lub we własnej wyobraźni. Projektanci są po to, by wysłuchać twoich potrzeb, pragnień, zamiarów i przekształcić je w taki sposób, aby wywołać twój uśmiech za każdym razem, kiedy wracasz do domu. Nie zwlekaj w podjęciu decyzji – od niej należy zacząć. Poświęć więcej uwagi pomieszczeniom, w których spędzasz swój czas, pracując lub odpoczywając. Niech pomagają ci się relaksować i dodają radości. Życzę dobrych decyzji i gorąco polecam współpracę z projektantem, aby uzyskać pełny sukces w nadchodzącym 2015 roku.

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

 • 2549 Palm Spring Clubhouse
 • DSCF4031
 • DSCF4063
 • IMG_0496
 • IMG_1587
 • IMG_6717
 • IMG_7399
 • IMG_7646
 • IMG_7648
 • soares 2

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks