REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Poroża i rogi w dekoracji wnętrz

Poroża i rogi w dekoracji wnętrz

-

Wieszanie poroży na ścianach ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Bez względu na skrajności w ich postrzeganiu, pokój udekorowany rogami wzbudza ciekawość i robi duże wrażenie na odbiorcy. W sklepach i magazynach z najnowszymi trendami często pojawiają się poroża i akcesoria wykonane z rogów zwierzęcych. Trend nie jest nowy, ale w ostatnim roku znacznie się nasilił. Oto kilka porad dla tych, którzy chcą wprowadzić te naturalne dekoracje do swoich wnętrz.

Najpierw jednak o różnicy pomiędzy porożem (ang. antler), a rogami (ang. horn). Poroże  jest kostnym tworem wyrastającym z kości czołowej i jest corocznie zrzucane przez zwierzynę (np. u jeleni). Rogi natomiast są twardymi wytworami skóry właściwej (np. u owiec, żubrów, bydła) i w przeciwieństwie do poroża, nie są wymieniane, a zatem nie odrastają. Osobiście jestem przeciwna dekorowaniu wnętrz trofeami z polowań.  Istnieje wielu producentów produkujących dekoracyjne imitacje poroży i rogów z takich materiałów jak szkło, drewno, metal, tkanina, papier czy żywica, więc gorąco zachęcam do stosowania tego rodzaju humanitarnych akcesoriów.

REKLAMA

Dekorowanie porożem i rogami jest kwintesencją nurtu wprowadzającego naturę do wnętrz. Te elementy o bogatej naturalnej kolorystyce, podobnie jak skórzane meble lub dekoracyjne skóry z sierścią, dodadzą nie tylko charakteru pomieszczeniom, ale również luksusu.  Zanim jednak wybierzesz się na zakupy przeczytaj poniższe informacje:

 1. Poroże najczęściej kojarzy nam się z wystrojem pokojów myśliwskich czy gabinetów dżentelmenów, ponieważ w takich właśnie specjalnie projektowanych pomieszczeniach eksponowano trofea, jak np. wypchane zwierzęce głowy z rogami lub porożem upolowane przez właściciela domu.  Na szczęście dzisiaj moda ta minęła. Współczesne trendy nawołują do ekologicznego poroża, a zatem tego zrzucanego przez zwierzynę samoistnie lub do sztucznych wersji produkowanych z innych materiałów. Takie przyjazne dla środowiska egzemplarze są wspaniałym dodatkiem do dekoracji ścian zarówno w przytulnym, rustykalnym wiejskim domku, w eleganckim francuskim dworze czy we współczesnym apartamencie na Manhattanie. W obecnej dobie nie istnieją też ograniczenia ich lokalizacji. Możemy więc wieszać je wszędzie tam, gdzie się nam podoba, a zatem w sypialniach nad łóżkiem, w jadalniach nad kominkiem, itp.
 2. Egzotyczne i naturalne rogi zwierzęce o ciepłej kolorystyce, ze względu na wysoką cenę są popularnych elementem używanym do dekoracji luksusowych wnętrz. Należą one do niewielkiej grupy akcesoriów, które dopasowują się do każdego stylu, zarówno rustykalnego, jak i współczesnego. Do bardziej eleganckich wnętrz połącz rogi z polerowanymi elementami mosiężnymi. Natomiast, jeśli chcesz nawiązać do wiejskiego charakteru, zastosuj inne rustykalne elementy, jak surowe drewno, sznurek czy kute żelazo.
 3. Pojedyncze rogi i poroże lub ich luźna kolekcja są idealne do przyozdabiania kominków, ław i stołów. Są one na tyle interesującym elementem, że mogą pomóc nawiązać konwersację przy wizycie mniej znanych gości.
 4. Jeden lub kilka rogów lub poroży zawieszonych na ścianie w łazience jest zabawnym, rustykalnym rozwiązaniem do wieszania ręczników. Można też taką kolekcję rogów zamontować w przedpokoju, gdzie będzie ona służyć jako rzeźba pełniąca dodatkową funkcję: wieszaka na płaszcze i parasole.
 5. Poroże, powieszone na ścianie, czy luźno leżące na biurku, doskonale spełnia funkcję wieszaka na biżuterię.
 6. Mniejsze poroże lub cieńsze rogi da się wykorzystać do uchwytów mebli.
 7. Znalezione w lesie poroże można łatwo zamienić w imponujące żyrandole,  lampki nocne i świeczniki. Takie przedmioty oświetleniowe  do wnętrz rustykalnych zwykle pozostawia się w naturalnej kolorystyce, natomiast te, przeznaczone do wnętrz współczesnych, są często malowane farbą o wysokim połysku.
 8. W Europie obecność poroża na ścianie nie jest niczym nowym, ale dziś najczęściej używa się tego elementu do dekoracji wnętrz w surowym stylu skandynawskim.
 9. W Stanach Zjednoczonych:

– rogi krowy zwanej bighorn (tł. gruborogiej) są wizytówką aranżacji w stylu południowo-zachodnim (ang. southwestern  style);

– poroże jelenia (ang. deer antler) jest najpopularniejszym rodzajem rogów używanych do wzbogacenia wszelkich stylów projektanckich na całym obszarze USA;

– poroże łosia (ang. moose lub elk) jest powszechnie stosowane do wystroju wnętrz w północnych stanach, jak np. Alaska, Montana, Wisconsin, Maine.

Użycie poroża do wystroju wnętrz jest dla tych, którzy lubią podejmować ryzyko, gotowi są na odważniejsze podejście do dekorowania oraz śmiałe wyrażanie swojej osobowości i upodobań.

Urok poroży wynika z tęsknoty za przeszłością i nostalgią za autentycznością. Te niespodziewane odrodzenie mody na rogi wskazuje na powrót estetyki konserwatywnej. Współczesny konsument zmęczony jest minimalistycznymi liniami, beżową kolorystyką oraz gładkimi powierzchniami, które dotychczas dominowały w aranżacji wnętrz. Powrót do tych ozdób nie leży już wcale w złym guście.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 • IMG_1946
 • IMG_1948
 • IMG_1953
 • IMG_1955
 • IMG_2624
 • IMG_2928
 • IMG_3656
 • IMG_4771
 • IMG_7964
 • IMG_8493

1 KOMENTARZ

 1. Wydaje mi się, że obecnie mamy do czynienia z trendem odchodzenia od wieszania prawdziwych trofeów, za to popularne stało się wieszenie ozdób imitujących trofea, wykonanych ze sztucznych materiałów. Z drugiej strony chcemy, żeby wnętrza naszych domów były coraz bardziej niestandardowe i czymś się wyróżniały, dlatego widać wyraźny wzrost zainteresowania rękodzielniczymi przedmiotami, jak choćby żyrandolami z poroża.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks