REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Nowy rok w kolorze czerwonego wina

Nowy rok w kolorze czerwonego wina

-

Początek nowego roku inspiruje do wprowadzania zmian w naszych wnętrzach. Najprostszym sposobem, aby radykalnie zmienić wygląd pokoju jest przemalowanie ścian. Jeśli sami nie mamy pomysłu na wybór farby, radzę skorzystać z porad fachowców, a szczególnie firmy Pantone, która jest światowym autorytetem w tej dziedzinie. To właśnie Pantone wybiera kolor roku. Tym razem jest to bardzo przyjemny i stonowany kolor czerwonego wina. Gorąco go polecam.

Na Kolor Roku 2015 wybrano bardzo intrygującą barwę o nazwie Marsala (Pantone 18-1438). Według Letrice Eisman, dyrektor Instytutu Kolorów Pantone: „Marsala wzbogaca umysł, ciało i duszę, wzbudza w nas zaufanie i stabilność. Podobnie jak wzmacniające nas wino Marsala (od którego pochodzi nazwa koloru), ten gustowny kolor uosabia satysfakcjonujące bogactwo zaspokajającego posiłku, podczas gdy jego czerwono-brązowa barwa emanuje wyrafinowaną naturalnością ziemi. Jest to kolor atrakcyjny, który łatwo przełożyć na potrzeby mody, kosmetyków (urody), wzornictwa przemysłowego i aranżacji wnętrz”.

REKLAMA

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, Marsala wspaniale nadaje się do tego zadania, ponieważ jest to efektowna, zwracająca na siebie uwagę, ale nie przytłaczająca barwa, która z łatwością jednoczy inne elementy w pomieszczeniu. Ten przyjemny kolor to idealny wybór na dywany i tapicerowane meble do salonów. Odcień od dawna jest używany zarówno w kuchniach i jadalniach (blaty, szafki, obrusy, serwety), jak i sypialniach (pościel). Kolor ten jest wyjątkowo popularny w wielobarwnych tkaninach o kwiecistych, pasiastych i kraciastych wzorach. Bez względu na styl, użyty jako dodatek – w formie akcentów takich jak poduszki czy akcesoria – swym ciepłym tonem wzbogaca każde pomieszczenie. Marsala wygląda bardzo efektownie, kiedy jest zestawiony z kolorami neutralnymi, jak ciepłe szarości i beże. Ze względu na swoją tonację ten namiętny kolor doskonale prezentuje się w parze z bursztynami, umbrą, żółtym złotem i zielenią, ale również z kolorem turkusowym i niebieskim.

Nie wszystkim jednak spodobało się wyróżnienie spokojnego winnego Marsala na kolor roku. W Internecie można znaleźć wiele krytycznych komentarzy. Główny powód to odejście od śmiałych i egzotycznych wyborów  z poprzednich lat (Promienna Orchidea 2014, Emerald 2013, Mandarynkowe Tango 2012) na rzecz dosyć asekuranckiego koloru. Nominacja Marsala uważana jest przez niektórych za „opóźnioną o co najmniej dziesięć lat” decyzję, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku kolor ten należał do modnej wówczas palety.

Osobiście uważam, że miło zobaczyć wyróżnienie klasycznego i bardziej uniwersalnego koloru w odróżnieniu do poprzednich lat, kiedy to dominowały śmiałe i niekonwencjonalne barwy. Proszę jednak zauważyć, że Marsala to bladoczerwony kolor, który we wnętrzach musi współpracować z dodatkowymi kolorami mającymi w sobie więcej życia. Całe szczęście bez wysiłku świetnie dopasowuje się do innych barw. Szczególnie lubię go zestawiać z zimnymi kolorami, takimi jak błękity, zielenie oraz jasne róże. Chyba jednak najpiękniej wygląda w zestawieniu z bladymi pastelami.

Przy malowaniu ścian najmodniejszym z odcieni należy jednak uważać na ilość i rozmiary ścian, które pokrywamy tym kolorem. Jeśli masz małe mieszkanie czy pokój i przesadzisz, mogą się wizualnie znacznie zmniejszyć, a sam kolor może wyglądać przytłaczająco.

Kilka dodatkowych rad:
1. Jeśli chcesz zastosować kolor Marsala, ale nie możesz malować nim ścian (bo np. wynajmujesz mieszkanie), wprowadź go do swoich wnętrz poprzez akcesoria, jak np. narzuty, poduszki, dywany i obrazy.
2. Aksamitna tkanina w tym głębokim kolorze winnym sprawia, że fotel lub sofa nią wytapicerowane osiągają wygląd pluszowego luksusu i przepychu.
3. Link do mojego artykułu dotyczącego Koloru Roku 2014: http://annalineid.blogspot.com/2014/06/kolor-roku-2014.html.
4. Link do mojego artykułu dotyczącego prognoz w kolorystyce w 2015:
http://annalineid.blogspot.com/2014/07/prognozy-kolorystyczne-na-2015-rok.html

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • 2005 Feb 042 - Copy
  • 2006-02-01 016
  • IMG_6777
  • IMG_7057
  • IMG_7059
  • 003 Cafe

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks