REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Nie ma to jak stylowe łóżko

Nie ma to jak stylowe łóżko

-

IMG_8019

Podstawą elegancji i charakteru sypialni jest łóżko. Jest ono zwykle centralnym punktem pomieszczenia, styl jego ramy nadaje ton reszcie umeblowania, a co za tym idzie, wystrojowi całego wnętrza.

REKLAMA

Chciałabym podkreślić, że ten artykuł nie dotyczy łóżkopodobnych mebli, takich jak wersalka, tapczan czy kanapa. Dotyczy natomiast mebla, którego nigdy się nie składa, wskutek czego pościel jest zawsze wyeksponowana. Przy wyborze łóżka istnieje kilka elementów, które powinniśmy wziąć po uwagę. Ponieważ od wielu lat pomagam moim klientom w zakupie łóżek, dzisiaj podzielę się z moimi czytelnikami podstawową wiedzą na ten temat.

Łóżka mają różne kształty i wymiary, ale zazwyczaj składają się z miękkiego materaca, który wspierany jest przez ramę. Głównym zadaniem ramy jest podpieranie i zapewnienie stabilności całego łoża, stąd zwykle są one wykonane z solidnego drewna lub metalu. Rama stoi na stelażu lub kilkucalowych nóżkach aby cyrkulacja powietrza zapewniła materacowi odpowiednią wentylację.

Rozmiar i kształt ramy łóżka z zasady odpowiada wielkości podpieranego przez nią materaca. Większość państw na świecie rozróżnia cztery główne rozmiary materaców: pojedyncze (ang. twin), podwójne (ang. full), królewskie (ang. queen) oraz duże królewskie (ang. king). Należy jednak pamiętać, że rozmiary te nie są uniwersalne i standardowe w każdym kraju, np. europejskie nie równają się amerykańskim, stąd pościel kupowana w Polsce o rozmiarze królewskim najczęściej nie pasuje do materacy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście wielkość pokoju wpływa na to czy kupujemy łóżko pojedyncze, czy królewskie.

Warto też wiedzieć, że powszechnie stosowane łóżka w Stanach Zjednoczonych różnią się od typowych europejskich łóżek ramowych i płytowych. W Europie nazywane są one łóżkami kontynentalnymi albo hotelowymi, ale w Ameryce nie uda nam się ich znaleźć pod taką nazwą. Co jest innego w łóżkach amerykańskich? Oprócz materaca umieszczonego na stelażu lub platformie z nóżkami dodatkowo mają one drewnianą skrzynię wypełnioną sprężynami (ang. boxspring). Skrzynia, obłożona materiałem izolującym, wygląda zwykle jak dodatkowy materac. Jest ona umieszczana pod właściwym sprężynowym materacem z kilku powodów. Po pierwsze, taka konstrukcja łóżka zapewnia lepszą wentylację materaca od spodu. Po drugie, w porównaniu do innych łóżek, materac znajduje się stosunkowo wysoko nad podłogą, co ułatwia wstawanie, zwłaszcza seniorom. Łatwiej też pod takim łóżkiem utrzymać czystość. W końcu, dzięki odciążeniu materaca, wydłuża się jego żywotność.

Istnieją różnego rodzaju materace; wymieńmy kilka z nich: sprężynowe, piankowe, wodne i dmuchane. Wybór zależy od preferencji kupującego. Dlatego najlepszym sposobem jest wybranie się do sklepu i osobiste wypróbowanie materaca. Warto pamiętać, aby materac, ramę i stelaż dobierać i kupować razem.

Rama łóżka jest prostą konstrukcją. Do takiej ramy można dopasować bardziej ozdobne dodatki, jak zagłówek, podnóżek czy baldachim i to właśnie one decydują o stylu i wystroju sypialni.

Zagłówek zwany wezgłowiem lub zagłowiem; jak wynika z samej nazwy jest to oparcie łóżka od strony głowy, czy inaczej podwyższony komponent łóżka , o który opiera się poduszkę. Dawniej służyły one do izolacji przed przeciągami i zimnem w mało ocieplonych budynkach, stąd były wykonywane z drewna, które jest świetnie nadającym się materiałem do tego celu. Dzisiaj zagłówki mają przede wszystkim funkcję estetyczną oraz użytkową, ponieważ zapobiegają ześlizgiwaniu się poduszek pod łóżko i zabezpieczają ścianę przed zabrudzeniem. Niektóre zagłówki dodatkowo mogą mieć wbudowane półki na książki, światła do czytania czy gniazdka do prądu. Sypialnia z łóżkiem bez wezgłowia sprawia wrażenie miejsca zimnego i bezosobowego, dlatego polecam każdemu klientowi zainwestować przynajmniej w ten dekoracyjny detal, który może być dominującym elementem nadającym przestrzeni stylowego charakteru.

Podnóżek – podwyższony komponent łóżka od strony nóg, dla równowagi estetycznej jest uzupełnieniem i odzwierciedleniem zagłówka.

Baldachim składa się z daszka podpartego słupkami lub kolumnami umieszczonymi w rogach łóżka, do którego umocowane są zasłony. Podobnie jak zagłówek, w przeszłości miał on chronić śpiących przed przeciągami i zimnem hulającym po średniowiecznych zamkach; dzisiaj spełnia głównie funkcję dekoracyjną. Rodzajem baldachimu są również podwieszone pod sufitem obręcze z białą moskitierą, zabezpieczające śpiących przed insektami. Baldachimy zwykle stosuje się do aranżacji w duchu surowych zamków, rustykalnych dworków, bogatych pałaców oraz do wnętrz inspirowanych Orientem lub klimatem śródziemnomorskim. Przy zastosowaniu prostych, przewiewnych i naturalnych tkanin oraz minimalistycznej konstrukcji, sprawdzają się one też w nowoczesnych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że nie wyglądają dobrze w małych pokojach z niskim sufitem.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

  • IMG_1918
  • IMG_1994
  • IMG_8000
  • IMG_8019
  • IMG_8132
  • IMG_8197
  • IMG_8288
  • IMG_8454
  • IMG_8466
  • IMG_8897

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks