REKLAMA

2132496639 views

REKLAMA

2132496637 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaModne wnętrzaMODNE WNĘTRZA. Kolor Roku 2014

MODNE WNĘTRZA. Kolor Roku 2014

-

Każdy zdaje sobie sprawę, że kolor odgrywa ważną rolę w naszym życiu. I tak na przykład niebieski spotykany w hotelowych spa działa na nas kojąco, a ognisty czerwony w klubie nocnym – pobudzająco. Ale nikt o kolorze nie myśli bardziej poważnie niż Pantone.

Kolor „Radian Orchid” na wachlarzu malarskim firmy Pantone
Kolor „Radian Orchid” na wachlarzu malarskim firmy Pantone

REKLAMA

Pantone to firma o światowym autorytecie, która specjalizuje się w standaryzacji kolorów dla różnych branż, takich jak kosmetyczna, farbiarska, produkcji tkanin, przemysłowa i drukarska. I choć dopiero od 2000 roku Pantone Color Institute ogłasza kolor roku, to już od ponad 50 lat firma ta bada, jak kolor wpływa na ludzkie procesy myślowe, emocje i reakcje fizyczne.

Ogłoszony, jako kolor roku 2014 promienna orchidea (Radian Orchid), według Leatrice Eiseman dyrektorki Pantone Institute, „jest on urzekającym kolorem fioletu, który przyciąga uwagę”. Eiseman uważa, że kolor ten „wzbudza zaufanie oraz emanuje radość, miłość i zdrowie”. Jej zdaniem zeszłoroczny kolor 2013 roku – emeraldowy (głęboki zielony) służył jako symbol odnowy i dobrobytu, natomiast promienna orchidea to barwa, która „intryguje oko, wyzwala wyobraźnię, zaprasza do innowacji oraz rozszerza kreatywność i oryginalność”.

Promienna Orchidea zastosowana we wnętrzach dobrze wygląda z kolorem oliwkowym i głębszymi zieleniami (jak Hunter). Pantone zaleca też połączenie tego koloru z różnymi odcieniami turkusu i jasnym żółtym. Tegoroczna śmiała barwa zdaniem firmy nie przytłacza, a pobudza prawie każdą inną paletę kolorów oraz nadaje jednolity charakter dla niejednolitych przestrzeni.

„Promienna Orchidea” zastosowana jako wiodący kolor do prezentacji różnych tkanin i materiałów wykończeniowych dla inwestorów przyszłego przedszkola w Chicago
„Promienna Orchidea” zastosowana jako wiodący kolor do prezentacji różnych tkanin i materiałów wykończeniowych dla inwestorów przyszłego przedszkola w Chicago

Nie do końca zgadzam się ze wskazówkami Pantone. Według mnie Radian Orchid użyty w nadmiernych ilościach może być przytłaczający. Z tego też pewnie powodu nieczęsto można spotkać dobrze udekorowane wnętrze w tej gamie kolorów. Według mnie, promienna orchidea (a szczególnie w połączeniu z zieleniami) kojarzy się z szalonymi trendami lat 80., gabinetami dentystycznymi i „stylem Miami”. Sam kolor jest piękny, ale nie powinno się go kłaść na wszystkie ściany w pomieszczeniu, bo jest on za intensywny.

Minęło już pół roku od ogłoszenia tej barwy kolorem roku, więc postanowiłam zapytać innych projektantów, co myślą na temat użycia jej we wnętrzach. Opinie były mieszane. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że nie jest to łatwy kolor do użycia. Ale tak naprawdę każdy kolor może dobrze wyglądać we wnętrzach, trzeba tylko wiedzieć jak go umiejętnie zastosować. Ponieważ użycie tego koloru jest wyzwaniem, aby osiągnąć zadowalający efekt dekorując nim ściany polecam trzymać się niżej wymienionych strategii:

1. Neutralne tło
Promienna orchidea dobrze wygląda z neutralnymi kolorami, a szczególnie z białym i czarnym. A więc, jeśli masz białe lub czarne ściany, tapicerka na krzesłach lub kanapach w kolorze fuksji, doda luksusu do twoich wnętrz.

2. Akcent
Użyj tego koloru, jako akcentu, a nie głównej barwy. A więc nie kupujemy fioletowej kanapy, a tylko kilka poduszek, które po niej rozrzucimy. Można też zainwestować w nieduże akcesoria w tym kolorze, jak klosz do lampy, narzuta, obraz czy ciekawy dywan i użyć ich, jako elementów uzupełniających. Dodatki w tym intrygującym fioletowym kolorze w sposób niebanalny i nowoczesny odmienią niejedno wnętrze.

3. Dla odważnych
Dla odważnych proponuję jedną ścianę pomalować kolorem Radiant Orchid lub położyć wzorzystą tapetę, na której dominuje ten kolor. Osiągniemy wtedy pomieszczenie o dramatycznym, aczkolwiek wyrafinowanym i unikalnym charakterze. Taka fioletowa ściana bardzo dobrze dopasowuje się do biało-czarnej palety wnętrz.

4. Maroko
Zastosowanie gorących czerwieni i pomarańczy w połączeniu z fioletowym to szybki i łatwy sposób, aby nadać pomieszczeniu marokański charakter.

5. Złoto
Złote dodatki w połączeniu z promienną orchideą nadają wnętrzom atmosferę luksusu i elegancji. Złoty kolor wyjątkowo dobrze prezentuje się na tle fioletu, tak więc polecam na ścianę o takim kolorze zawieszać obrazy w złotych ramach, co nada im charakter muzealny.

„Radian Orchid” użyty w prezentacji materiałów wykończeniowych jako wiodący kolor do wnętrz przyszłej kawiarni „Tea & Coffee House” w Chicago
„Radian Orchid” użyty w prezentacji materiałów wykończeniowych jako wiodący kolor do wnętrz przyszłej kawiarni „Tea & Coffee House” w Chicago

Podsumowując, Radiant Orchid nadaje wnętrzom charakter unikalny, egzotyczny i intrygujący, ale w mieszkaniach należy stosować go z umiarem. Wyjątkiem od tej reguły będzie dekorowanie pokojów dziecinnych, a szczególnie tych dla dziewczynek, ponieważ różowy i fioletowy to kolory dominujące w takich wnętrzach od wielu lat. Pomieszczenia komercyjne również rządzą się swoimi własnymi prawami i jeśli chodzi o kolor roku to nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań, aby użyć go w dużych ilościach. Wręcz przeciwnie, jako egzotyczny kolor promienna orchidea zwraca na siebie uwagę i przyciąga wzrok, a o to przecież każdy biznes zabiega (stomatolog też!).

 

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska
ANNALINE INTERIOR DESIGN
annalineid@gmail.com
annalineid.wix.com/annalineid

 

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C jest zarejestrowanym w Illinois projektantem wnętrz z ponad piętnastoletnim doświadczeniem. Jej firma projektuje zarówno wnętrza mieszkalne, jak i komercyjne. Anna jest aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektowania Wnętrz (IIDA). Ponadto posiada profesjonalny certyfikat Narodowej Rady Kwalifikacji Projektowania Wnętrz (NCIDQ). Jest też jednym z członków ogólnokrajowej komisji oceniającej formalne testy kandydatów na projektantów wnętrz w Ameryce Północnej. Anna ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz projektowanie wnętrz na Harrington Instytut of Interior Design w Chicago. Interesuje ją ekologiczne projektowanie wnętrz, dlatego uzyskała akredytacje US Green Building Council (LEED AP ID+C), dzięki czemu może pomóc klientom poprowadzić projekt poprzez skomplikowany proces certyfikacji LEED. Po kilku latach pracy jako menedżer i dyrektor projektów dla znanych firm w Chicago, Anna założyła swoje własne biuro projektanckie Annaline Interior Design, LLC.

 

REKLAMA

2129551474 views

REKLAMA

REKLAMA

2129551489 views

REKLAMA

REKLAMA

2131347809 views

REKLAMA

2129551499 views

REKLAMA

2129551502 views

REKLAMA

2129551506 views