REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Modernizacja wnętrz: od czego zacząć?

Modernizacja wnętrz: od czego zacząć?

-

W końcu mamy 2015 rok i jesteśmy gotowi, aby unowocześnić swoje mieszkanie. Oto kilka prostych sposobów, aby ułatwić zaktualizowanie wyglądu wnętrz, w których mieszkamy, pracujemy czy odpoczywamy.

Lista życzeń

REKLAMA

Jeśli myślicie o remoncie lub o budowie nowego domu, ale nie wiecie od czego zacząć, na początek proponuję ułożyć listę życzeń, która pozwoli poukładać i ukierunkować plany, jak również ułatwi rozmowę z innymi członkami rodziny i zatrudnionymi późnej fachowcami. Na tej liście nie bójcie się umieścić wszystkiego o czym marzycie, bo jest to tylko lista. Sporządzenie jej nie zobowiązuje do kompletnej realizacji. Jeśli nie jesteście na wszystko gotowi, to po prostu te rzeczy należy ominąć. Te wszystkie życzenia mogą być pomocne podczas całościowego projektowania. Najlepiej jest kompleksowo zaplanować wszystko na papierze, a później systematycznie realizować plany. Nie polecam aranżować przestrzeni pojedynczo, na przykład najpierw wybierać kolor na ściany, a potem martwić się co dalej. Wszystko, co znajduje się w mieszkaniu, włącznie z kolorem na ścianie, powinno być przeanalizowane i dobrane przed zakupem jakichkolwiek mebli czy materiałów wykończeniowych.

1

Zbieranie pomysłów do naszej listy życzeń jest jednym z najbardziej ekscytujących etapów remontu lub budowy; jest to czas poszukiwań. Wolno marzyć na dużą skalę! Swoje pomysły można uzupełniać podczas kartkowania magazynów, przy odwiedzaniu sklepów, podczas  przeglądania stron internetowych czy w rozmowach z przyjaciółmi i sąsiadami. Innym doskonałym sposobem jest ocena aktualnego umeblowania i wystroju wnętrz, a więc opisujemy co lubimy, co jest dla nas funkcjonalne i z czym jest już czas się pożegnać. Świetnym ćwiczeniem dla całej rodziny jest stworzenie przez każdego jej członka własnej listy życzeń, które później wspólnie składamy w jedną. Jeśli macie dzieci, pozwólcie im narysować swoje wymarzone pokoje, a następnie wyjaśnić na czym im najbardziej zależy. To będzie świetna zabawa, która pomoże wam ustalić co jest dla nich ważne.

Sprzątanie bałaganu

Jeśli chcecie wprowadzić zmiany w swoim domu, gruntowne sprzątanie będzie nieodzowne. Bałagan powoduje, że dom wygląda nieświeżo i przestarzale. Polecam przejść się po całym domu i pozbierać wszystkie stare graty, niewykorzystane lub wyszczerbione naczynia i niepotrzebne meble. Wiele domów zapchanych jest zbędnymi rzeczami i umeblowaniem. Otaczamy się często rzeczami, które nie bardzo lubimy, rzadko używamy lub zupełnie nie potrzebujemy. Nadszedł czas, aby wyrzucić ten bałagan lub przekazać go jako donację do organizacji, które mogą mieć z tego pożytek. Czysty i przestrzenny dom jest znacznie bardziej relaksujący i stwarza bardziej harmonijne środowisko do odpoczynku i pracy. Jeśli jednym z postanowień noworocznych jest zminimalizowanie stresu, taka akcja sprzątająco-charytatywna może być idealnym rozwiązaniem. Przegląd mieszkania pod kątem pozbycia się zbytecznych przedmiotów  pomoże również w zrobieniu miejsca dla nowych i przydanych sprzętów dekoracyjnych.

2-1

Nowe kolory ścian

Najprostszym i najtańszym sposobem, aby radykalnie zmienić wygląd pokoju jest wymalowanie go świeżymi kolorami. Barwy mają wielkie znaczenie w naszym życiu i często odgrywają ważną rolę w kształtowaniu naszego nastroju. Nie bójmy się eksperymentować z odważnymi kolorami, jak malinowy czy szmaragdowy (ang. emerald), które wniosą więcej optymizmu do wnętrz. Ostre kolory wyglądają szczególnie dobrze w łazienkach i pomieszczeniach piwnicznych (ang. basement). Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ich użyciem. Ciemniejsze kolory ścian są bardzo reprezentacyjne, ale należy być ostrożnym przy ich stosowaniu w pomieszczeniach małych lub bez okien. Przypominam, że jeśli kolor się nie spodoba, to nie będzie końca świata, zawsze można go zmienić.

3-1

3-3

Odchudzanie i dokształcanie

Wbrew pozorom wystrój wnętrz ma ogromne znaczenie na zachowanie i zmianę przyzwyczajeń. Naukowcy z Wydziału Żywności i Otyłości na uniwersytecie Yale swoimi badaniami potwierdzili, że „ludzie jedzą, to co jest dla nich łatwo dostępne i to co widzą”. Wynika z tego, że jeśli chce się zmienić swoje nawyki żywieniowe powinniśmy udostępnić i uwidocznić w swojej kuchni te produkty, które są świeże, naturalne i zdrowe. A zatem dla tych wszystkich, którzy chcą schudnąć lub lepiej się odżywiać, polecam dekorowanie blatów kuchennych przy pomocy misek wypełnionych świeżywi owocami. Słodkie przekąski powinny być usunięte z widocznego miejsca.

Natomiast dla tych, którzy z nowym rokiem postanowili nauczyć się nowego języka, gry na gitarze lub chcą zacząć regularnie ćwiczyć polecam, aby przedmioty, które mają w tym pomóc (książki, instrumenty, maszyny, itd.) wyeksponować we wnętrzach tak, aby nasze oko mogło się na nich zatrzymać i zainspirować nas do działania. Chowanie maszyn pod łóżkiem i książek w szafie zwykle kończy się zaniechaniem nauki.

4-1

4-2

Projektowanie lub przebudowa wnętrz jest o wiele trudniejsze niż to, co nam pokazują na telewizyjnym kanale na HGTV! Przy większych przeróbkach polecam najpierw skontaktować się ze specjalistą. Nie zamierzam odstraszyć od remontów, ale chcę przestrzec przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o renowacji. Bądźmy przezorni i przewidujący, umówmy się na spotkanie, chociażby wstępne, z projektantem, bo to zaoszczędzi czasu i kłopotów, a nawet pomieszkiwania miesiącami w remontowym kurzu i bałaganie.

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid

http://annalineid.blogspot.com/

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks