0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumMeble z litego drewna czy fornirowane?

Meble z litego drewna czy fornirowane?

-

Jeśli planujesz kupić meble do swojego domu na pewno zastanawiasz się czy powinny to być meble drewniane czy fornirowane. Wiele osób jest przekonanych, że meble z litego drewna są lepszej jakości, ale nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości, większość wysokiej klasy antycznych i współczesnych mebli wykonana jest z kombinacji obu materiałów. Poniżej przeanalizuję ich zalety i wady oraz zastosowanie, aby w przyszłości ułatwić podjęcie decyzji przy wyborze.

Meble z litego drewna, inaczej drewniane (ang. solid wood furniture), jak sama nazwa wskazuje, są całkowicie wykonane z naturalnych gatunków drewna, a więc wszystkie odsłonięte elementy są wykonane bez użycia sklejki czy płyty wiórowej. Istnieje wiele gatunków drzew liściastych i iglastych, które stosowane są do produkcji mebli, jednak kilka z nich zdobyło szczególną popularność. Są to: wiśnia (ang. cherry), klon (ang. maple), orzech (ang. walnut), dąb (ang. oak), sosna (ang. pine), mahoń (ang. mahogany), heban (ang. ebony) i palisander (ang. rosewood) . Drewno dostępne jest w bardzo szerokiej gamie kolorów i dodatkowo można je wybielać lub barwić. Choć przez wieki meble z litego drewna były normą, w dzisiejszych czasach należą one do wyposażenia luksusowego.

REKLAMA

Meble fornirowane (ang. wood veneer furniture) wykonane są najczęściej z tanich płyt wiórowych lub sklejek obłożonych cienką warstwą drewna wyższej jakości zwaną fornirem lub okleiną (ang. veneer). Ponieważ forniry to cienkie płatki drewna, są one dostępne w równie szerokiej gamie gatunków i kolorów oraz można je wybielać i barwić tak jak drewno.

Krótka historia fornirów:

Fornir nie jest współczesnym wynalazkiem. Tysiące lat temu wspaniałe wyroby fornirowe wykonywano już w starożytnym Egipcie. Techniki fornirowania zostały udoskonalone w epoce renesansu i baroku, kiedy to udoskonalono technikę intarsji polegającą na zdobieniu drewnianych powierzchni wzorami i scenami rodzajowymi z innych gatunków drewna. W XVIII wieku, kiedy możliwości techniczne pozwoliły na otrzymywanie większych arkuszy drewna, forniry stały się wyrobem bardziej ekonomicznym, ale też urosły do rozmiarów sztuki. Intarsjowane meble z tego okresu w stylu Chippendale są często eksponowane w największych muzeach świata i są dowodem na długowieczność tego materiału. W XX wieku, kiedy w okresie II wojny światowej brakowało drewna, forniry były najlepszym wyjściem, aby stworzyć dużo tanich mebli. Niestety, w tym czasie brakowało dobrych rzemieślników, a kleje stosowane do oklein były słabej jakości, stąd forniry zyskały złą sławę. W XXI wieku drewniane okleiny wróciły do łask. A stało się to za sprawą ulepszenia i doprowadzenia prawie do perfekcji klejów fornirowych. Dodatkowym atutem są także ich przystępne ceny.

Zalety i wady mebli z litego drewna:

Największą zaletą tych mebli jest fakt, że lite drewno ma taką samą charakterystykę na powierzchni, jak i wewnątrz, w przypadku uszkodzenia można je więc stosunkowo łatwo wyszlifować i naprawić. W konsekwencji dobrze wykonane meble z litego drewna są niezwykle odporne na uszkodzenia, wymagają minimalnej konserwacji i mogą służyć nie długie lata.

Wadą takich mebli jest duży ciężar, mała giętkość materiału i wysoka cena. Dodatkowo, drewno jest materiałem, który pod wpływem działania ekstremalnych warunków atmosferycznych może się rozszerzać lub kurczyć, a zatem jest podatne na pękanie wzdłuż słoi. (Należy unikać narażania takich mebli na silne działanie promieni słonecznych lub bezpośrednich źródeł ciepła).

Zalety i wady mebli fornirowanych:

Najlepsze bale drewniane producenci przeznaczają na forniry, aby uzyskać materiał o najlepszej jakości. Stąd wzory słojów na okleinach są najbardziej wyrafinowane. Forniry można wyginać, dlatego stolarze często po nie sięgają, kiedy styl mebli wymaga zagięć i łuków. Meble fornirowe są znacznie lżejsze od drewnianych oraz tańsze. Często egzotyczne gatunki drewna litego są niezwykle drogie lub wręcz nieosiągalne, ale za to są szeroko dostępne w postaci forniru.

Lubię forniry ze względu na ich prawie idealną powtarzalność słojów, co umożliwia ich zestawianie i łączenie w różne wielkoformatowe wzory. Forniry swoją popularność zawdzięczają nie tylko urodzie, ale także odporności na odkształcenia pod wpływem wilgotności i temperatury. Dzięki temu nie pojawiają się na nich szpecące szczeliny, które z reguły są przekleństwem wykończeń z litych drewnianych elementów.

W przeciwieństwie do mebli z litego drewna naprawy mebli fornirowanych są znacznie bardziej utrudnione, a przeważnie niemożliwe. Meble fornirowe wykonane przed rokiem 1970 charakteryzują się grubszymi okleinami, które mogą nadawać się do renowacji. Natomiast współczesne meble w większości są skonstruowane w taki sposób, żeby cieszyć się nimi tylko kilka lat. Forniry wykorzystane do ich budowy są tak cienkie, że nie nadają się do szlifowania i naprawy. Problem takich mebli nie leży jednak w fornirach, ale pod nimi. Jakość takich mebli zależy od rodzaju płyt, materiałów, klei i innych chemikaliów, które zostały użyte do ich konstrukcji, a których na powierzchni nie widać., Nie warto ich trzymać, jako pamiątkę dla potomstwa, bo niewiele są warte. Oczywiście są wyjątki, za które trzeba słono zapłacić; są to wyroby najwyższej klasy, wykonane na zamówienie przez wykwalifikowanych stolarzy.

Anna Grochowska, NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN
[email protected]
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
http://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_0415
  • IMG_0447
  • IMG_2472
  • IMG_7407
  • IMG_7931
  • IMG_7941
  • March 380

REKLAMA

2091269738 views

REKLAMA

2091270041 views

REKLAMA

2093066504 views

REKLAMA

2091270331 views

REKLAMA

2091270478 views

REKLAMA

2091270625 views