REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Która farba jest zielona?

Która farba jest zielona?

-

W dzisiejszych czasach “ekologizacji” Ameryki jesteśmy na każdym kroku zalewani zielonymi  produktami i informacjami o nich. Producenci i sprzedawcy materiałów budowlanych mają przynajmniej jeden produkt, który reklamują jako green.  Zjawisko to jest szczególnie widoczne na rynku farb. Bardzo dużo mówi się o zielonych farbach i coraz popularniejsze w sprzedaży są takie, które mają Low-VOClub No-VOC. Ale czy na pewno wszyscy rozumieją co za tymi skrótami się kryje? I czy wszystkie farby, które ogłaszają producenci jako zielone, naprawdę nie szkodzą środowisku?

Co to jest VOC?

REKLAMA

VOC tj. volatile organic coumpounds możemy tłumaczymy jako lotne związki organiczne. Są to składniki chemiczne znajdujące się w farbie, które odparowują do atmosfery, kiedy farba schnie po rozprowadzeniu jej na powierzchni. Amerykańska agencja rządowa ds. ochrony środowiska (US Environmental Protection Agency, w skrócie EPA) restrykcyjnie podchodzi do regulacji związanych z VOC. Warto wiedzieć o co naprawdę chodzi.

No-VOCaLow-VOC

Jaka jest definicja farb No-VOC(tj. bez zawartości VOC ), w porównaniu z Low-VOC (tj. o niskiej zawartości VOC )? Ogólnie przyjmuje się, że farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych mają ich poniżej 50 gramów na litr. Test stosowany w USA do pomiaru VOC to EPA test 24. Test ten jest wprawdzie dokładny, ale nie na tyle, by w stu procentach stwierdzić czy zawartość konkretnej farby jest rzeczywiście bez VOC.

Czy kolor to też VOC?

Nie, kolor to nie VOC, chociaż barwniki stosowane w farbach zawierają niektóre z tych szkodliwych dla środowiska związków chemicznych. Eksperci od etycznego i zrównoważonego budownictwa omawiając kolor w debacie dotyczącej farb i VOC, biorą pod uwagę częstotliwość malowania ścian. Według nich, wybór odpowiedniego koloru jest tak samo ważny dla ochrony środowiska, jak trwałość powłoki malarskiej.

A zatem częsta zmiana kolorów, by nadążyć za trendami, jest mało ekologiczna. Pomalowanie wnętrz kolorami, które sprawdzają się przez wiele lat i podobają się większości użytkowników oznacza zminimalizowanie robót malarskich, zmniejszając w ten sposób negatywny  wpływ na środowisko. Należy więc pamiętać, że nie tylko farba w puszce, ale także proces jej produkcji, opakowanie i przesyłka, przyczyniają się do emisji szkodliwego związku. Dlatego często znawcy tematu podkreślają, że najbardziej ekologiczna puszka farby to ta, której nie trzeba kupować.

Dlaczego warto inwestować w farby z zerową lub niską zawartością VOC? 

Według agancji rządowej EPA, powietrze w pomieszczeniach jest co najmniej trzy razy bardziej zanieczyszczone, niż powietrze na zewnątrz. Lotne związki organiczne (VOC) w naszych domach, hotelach, sklepach, fabrykach i biurach emitowane są poprzez różnego rodzaju substancje lotne, gazy i ciała stałe, jak np. farby i lakiery, środki czystości, pestycydy, materiały budowlane, dywany, umeblowanie, kleje rzemieślnicze, a nawet mazaki.

Farby są jednym z największych zagrożeń zdrowia człowieka. Przeciętny dorosły spędza więcej niż 80 proc. swojego czasu w pomieszczeniach; jakość powietrza jest w związku z tym szalenie ważna. Tymczasem farba ścienna, która wydziela szkodliwe substancje chemiczne do środowiska, może być źródłem wielu zdrowotnych problemów. Niektóre osoby doświadczają chronicznych zawrotów i bólów głowy, zaburzeń widzenia i pamięci oraz podrażnienia dróg oddechowych.

Jeśli więc stoisz przed podjęciem decyzji jaką farbę kupić do malowania swoich ścian, decyzja powinna być prosta: Low-VOC (lub No-VOC). Farby z małą ilością VOC są nie tylko odpowiednie dla alergików, ekologów i pokoi dziecięcych. Low-VOC i No-VOC winny być standardem w każdym domu i biznesie. Jeśli dbasz o zdrowie swoje, swojej rodziny i swoich pracowników, pamiętaj o tym. Zielone farby są dla Ciebie!

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

  • IMG_0753
  • IMG_0754
  • IMG_0756

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks