REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Kominek - serce domu

Kominek – serce domu

-

Kiedy za oknem mróz i nie chce się nosa wychylić na zewnątrz, z przyjemnością siadamy w wygodnym fotelu przy rozpalonym kominku, otulamy się w ciepły koc i zanurzamy w dobrej lekturze. Nie ma to jak własny kominek! Nie tylko daje ciepło i światło, ale jest jedną z najpiękniejszych ozdób domu.

Jeśli jednak nie jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka, nie martw się, ponieważ nigdy nie jest za późno, aby to nadrobić. Przy dzisiejszej szerokiej ofercie różnorodnych rodzajów kominków każdy, nawet ten, kto wynajmuje mieszkanie, może znaleźć coś dla siebie.

REKLAMA

Dla projektanów wnętrz kominek stanowi punkt wyjścia do aranżacji salonów, a niejednokrotnie całego domu. Projektant zawsze będzie namawiał do inwestycji w kominek, ponieważ w mieszkaniach, gdzie go nie ma odczuwa się brak specyficznej atmosfery, którą przynosi ze sobą ogień. Nie bez powodu kominki są uznane za symbol domowego ogniska i serce domu. To przecież przy kominku siedzi się najwygodniej i najcześciej opowiada się stare i nowe historie.

Krótko o historii i nazewnictwie
Potrzeba posiadania kominka w domu istnieje od wieków. Kilkaset lat temu, kominki były bardzo ważnym elementem każdego domu, ponieważ ich główną funkcją było ogrzanie pomieszczeń. Jednakże wadą pierwszych krytych ognisk było produkowanie toksycznego i drażniącego dymu, który dostawał się do wnętrza pomieszczeń.

Do X wieku paleniska (ang. hearth) w izbach zwykle umieszczano centralnie tak, aby więcej ludzi mogło się przy nich zgromadzić i tak, aby niebezpieczny dym mógł bez przeszkód unieść się do otworu umieszczonego w dachu. W XI wieku w Europie północnej wymyślono kominy (ang. chimney), które lepiej odprowadzały szkodliwy dym na zewnątrz. Wraz z wprowadzeniem kominów, paleniska przesunięto pod ściany i dla lepszej kontroli (ognia, ciepła i spalin) zaczęto je obudowywać. Takie osłonięte paleniska nazwano kominkami (ang. fireplace).

Przyścienne kominki z reguły były lokowane tak, aby stanowiły punkt centralny na ścianie i skupiały na sobie wzrok. Przyczyniło się to dość szybko do ozdabiania ich zewnętrznej części bogatymi i skomplikowanymi elementami architektonicznymi, które nierzadko sięgały sufitu. Przez wiele wieków kominki były najbardziej ozdobnymi i najbardziej artystycznym elementami pomieszczeń. Z czasem jednak wprowadzono nowoczesne metody ogrzewania i stały się one mniej ważne, zmalało także ich znaczenie. Współczesne kominki pełnią zwykle funkcję eleganckiego elementu podkreślającego luksusowy charakter pomieszczenia, a ich funkcja ogrzewania domów jest minimalna.

[blockquote style=”4″]Dla dociekliwych: Kominki i piece do osiemnastego wieku były z reguły pojedynczymi egzemplarzami, piekielnie drogimi i absolutnie niedostępnymi dla przeciętnego człowieka. W zasadzie jedynie dwory królewskie i książęce mogły sobie na ten sposób ogrzewania pozwolić. Rewolucja w ogrzewnictwie zaczęła się dopiero po roku 1741, a więc dopiero w XVIII wieku, kiedy to amerykański polityk, naukowiec i wynalazca Benjamin Franklin opracował piec, który do dzisiaj jest zwany od jego nazwiska „franklinem” (ang. Franklin stove). Te kominki/piecyki dzięki dodatkowej przegrodzie umieszczanej w tyle komory spalania oraz przewodu kominowego, który działał jak „odwrócony syfon” wytwarzały więcej ciepła i mniej dymu.[/blockquote]

Przy rekonstrukcjach i przy projektowaniu wnętrz w stylu historycznym (np. gotyckich, renesansowych, wiktoriański, itd.) kominki odgrywają niebagatelną rolę, ponieważ niejednokrotnie definiują styl wnętrza. Dla tych, którzy planują zakup tradycyjnego kominka polecam zapoznać się z nomenklaturą, która pomaga określić jego poszczególne elementy zewnętrzne:
 obudowa kominka (ang. fireplace mantel lub mantelpiece) – ogólna nazwa wszystkich zewnętrznych elementów kominka. Obudowa jest wyjątkową okazją dla jej wykonawcy, aby wykazać się umiejętnościami i dlatego często mówi się, że jest ona encyklopedią sztuki rzeźbiarskiej.
 gzyms kominka lub półka (ang. mantel shelf) – element architektoniczny zwykle w postaci poziomej drewnianej belki wystającej przed lico kominka, która chroniła go przed okopceniem; w obecnych czasach pełni zwykle funkcję ozdobną;
 portal kominkowy – oznacza bezpośrednią obudowę otworu kominka wliczając gzyms kominkowy; portale najcześciej wykonane są z kamienia, na przykład z marmuru czy piaskowca.

Dziś decydujemy się na kominki z uwagi na ich dekoracyjny charakter. Co ciekawe, kominki instalujemy nie tylko w wolno stojących domach, ale również w mieszkaniach w blokach z betonowych płyt. Umieszczamy je głównie w salonach, ale coraz częściej powraca się do montowania ich w sypialniach, a nawet łazienkach.

Podstawowe zasady przy projektowaniu wnętrz z kominkiem:
1. Kominek jest prawie zawsze centralnym punktem w pokoju, więc wybór jego stylu powinien dyktować to, co się będzie w okół niego działo (np. rodzaj mebli czy wybór kolorów).
2. Nie zasłaniaj kominka dużymi meblami z wysokimi oparciami. Jeśli brakuje ci w pokoju miejsc siedzących, kup niską ławę, tapicerowane pufy, lub małe stołki, które nie zastawią widoku na kominek, a szczególnie na palenisko.
3. Jeśli koniecznie musisz mieć telewizor umieszczony nad kominkiem, czego nie polecam, ponieważ urządzenia elektryczne nie lubią ciepła, a zatem można znacznie skrócić ich żywotność, ukryj go za specjalnym lustrem tak, aby nie było go widać, kiedy nie jest włączony.
4. Wygaszony i zwykle nieużywany kominek podczas sezonu letniego może być doskonałym miejscem do wyeksponowania roślin doniczkowych, świeczek lub różnorodnych podświetlonych akcesorii, które nadadzą mu zupełnie nowy, niepowtarzalny charakter.
5. Jeśli planujesz instalację tradycyjnego kominka rozpalanego drewnem, rozważ podniesione palenisko, co pozwoli stworzyć miejsce na składowanie drewna opałowego.
6. Na portalu kominkowym nie powinno się umieszczać lamp, które zwykle na nich się nie mieszczą lub ich zwisające przewody nie są atrakcyjnym dodatkiem. Lepszym rozwiązaniem są świeczki, świeczniki albo zamontowane powyżej portalu kinkiety ścienne.
7. Przed zakupem kominka tradycyjnego lub na gazowego, sprawdź przepisy prawne, które dotyczą urządzeń grzewczych i przewodów kominowych, których należy przestrzegać w twojej miejscowości czy budynku.

Ponieważ kominek jest sercem domu i zawsze przyciąga uwagę, sposób w jaki udekorujemy jego gzyms ma ogromny wpływ na cały pokój. To, co postawimy na półce kominkowej powie nam wiele nie tylko o stylu pomieszczenia (np. minimalistyczny, klasyczny, współczesny, eklektyczny), ale również o jego właścicielu. Dlatego szczególnie przed świętami, wrato przyłożyć się do tego zadania, aby odwiedzający nas goście mieli co podziwiać. Zachęcam do dekorowania!

Tekst i zdjęcia: Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 • 006Lounge
 • Burling (2)
 • DSCF7272
 • IMG_0046 Hospital at Rockford
 • IMG_3150 City Winnery - wood burning fireplace (1)
 • IMG_3150 City Winnery - wood burning fireplace (2)
 • IMG_7154
 • IMG_7155
 • Main Lounge 079
 • Picture1_052
 • small fireplace
 • SO 02

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks