0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaModne wnętrzaGobeliny nie tylko do pałaców

Gobeliny nie tylko do pałaców

-

Dekorowanie wnętrz gobelinami to wspaniały sposób, aby dodać klasy i elegancji naszemu domowi. Również, kiedy chcemy stworzyć nastrój i nadać pomieszczeniom charakter zamków czy pałaców; wówczas nie obejdzie się bez pomocy tych ozdobnych tkanin ściennych.

Na początek kilka słów o tym, czym są gobeliny.

REKLAMA

Gobelin to potoczny termin słowa tapiseria (ang. tapestry), które oznacza jednostronną tkaninę dekoracyjną tkaną na krosnach według wzoru dostarczonego tkaczowi przez artystę malarza. Przedstawiane są na nich sceny mitologiczne, biblijne, ale głównie myśliwskie, heraldyczne oraz zwierzęco-roślinne. Tapiserie produkowane są z nici wełnianych i jedwabnych oraz często uzupełniane są nićmi złotymi i srebrnymi. Przyjęło się, że tapiserie produkowane do końca XVI wieku nazywamy arrasami (od miejscowości Arras we Francji) i należą do szczególnie cennych wyrobów (jak te zamówione przez Zygmunta II Augusta na Wawel). Natomiast te produkowane od XVII wieku nazywamy gobelinami (od nazwiska rodziny Gobelin, od której odkupiono paryską manufakturę i przekształcono na królewską).

W połowie XX wieku świat zachwycił się dekoracyjnymi tkaninami produkowanymi w Polsce. Najbardziej znaną polską artystką tworzącą współczesne gobeliny − zwane od jej nazwiska abakanami − jest Magdalena Abakanowicz.

Dzisiaj dekorowanie wnętrz gobelinami nie jest zarezerwowane dla arystokracji; te ozdobne tkaniny ścienne są dostępne na każdą kieszeń i dla każdego, kto docenia ich urok i charakter. Współcześni artyści i producenci tapiserii nie ograniczają się do tematyki biblijnej, myśliwskiej czy heraldycznej, stąd zwolennicy zarówno stylów tradycyjnych, jak i nowoczesnych, mogą z łatwością wybierać z szerokiej oferty. Ponadto gobeliny uważane są za dobrą inwestycję, którą można przekazać dalszym pokoleniom.

Gobeliny nadają swoisty ton wnętrzom i dlatego właściwy ich wybór jest bardzo ważny. Jeśli dekorujemy pomieszczenia znajdujące się nad oceanem, najlepiej wybrać sceny o tematyce morskiej. Za to do wiejskich rezydencji pasują sceny o tematyce myśliwskiej lub farmerskiej. Indiańskie gobeliny dodadzą żywych kolorów i świetnie prezentują się we współczesnych wnętrzach. Natomiast te z obrazami impresjonistów wpływają na widza uspokajająco i relaksująco. Do mebli mahoniowych doskonałym uzupełnieniem są gobeliny barokowe.

Tym, którzy dużo podróżują i podczas wyjazdów nabywają różnorodne gobeliny, kilimy czy dywany, polecam rozwiesić je razem na ścianach tak, aby opowiedziały historię wojaży.

Gobeliny postrzegane są jako duże okna, ponieważ pomagają stworzyć iluzję przestrzeni. Jeśli chcemy przyozdobić dużą, pustą i nieciekawą ścianę, należy powiesić na niej kilka małych gobelinów. Jeśli ściana ta będzie głównym tematem pokoju, zasłaniamy ją jedną większą tkaniną. W przypadku mniejszych pomieszczeń trzeba rozważyć wybór gobelinu z horyzontalnym krajobrazem z perspektywą tak, aby stworzyć wrażenie szerszego pokoju.

Jeśli powiesimy wertykalny krajobraz na standardowej ścianie, to wizualnie ją podwyższymy. Natomiast umieszczenie gobelinu z perspektywą na końcu małego korytarza, pozwoli na jego przedłużenie. Często polecam gobeliny do dekoracji dużych pomieszczeń, ponieważ w przeciwieństwie do dużych obrazów, łatwo je zwinąć i wnieść przez standardowe drzwi; są także lżejsze i łatwiejsze przy mocowaniu do ścian. Szczególnie zalecam wyeksponowanie gobelinów o dużych rozmiarach na wysokich ścianach ponad schodami.

Gobeliny mogą upiększyć pomieszczenia poprzez stworzenie punktu centralnego. Zawieszenie gobelinu o tematyce romantycznej powyżej łóżka, to doskonałe tło dla zagłówka. Zawieszenie zabytkowego gobelinu za antycznym fotelem lub stolikiem, zwróci większą uwagę na oba elementy. Natomiast gobelin w przedpokoju robi na gościach wrażenie. Jeśli decydujemy się użyć go, jako punktu centralnego, jego wybór powinien być zdefiniowany przed zakupem reszty umeblowania, ponieważ kolorystyka i styl wybranej tkaniny będzie dominowała w przestrzeni, stąd reszta przedmiotów musi być do nich dostosowana.

Dekorowanie domu gobelinami nadaje wnętrzom ciepło i głębię. Są one jednym z najlepszych sposobów, aby wzbogacić pomieszczenia w każdym stylu. Dla tych z nieograniczonym budżetem, polecam zakup gobelinu na zamówienie. Jest wówczas musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ produkcja tych ręcznie tkanych arcydzieł może potrwać nawet rok.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

  • 2004 December 31 102
  • IMG_0106
  • IMG_0114
  • IMG_0216
  • IMG_0217
  • IMG_9423
  • March 244

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

REKLAMA

2121792693 views

REKLAMA

REKLAMA

2121792713 views

REKLAMA

REKLAMA

2123589033 views

REKLAMA

2121792724 views

REKLAMA

2121792733 views

REKLAMA

2121792737 views