REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Cztery porady przy wyborze luksusowej pościeli

Cztery porady przy wyborze luksusowej pościeli

-

Ponieważ spędzamy jedną trzecią naszego życia w łóżku, inwestowanie w dobrą pościel i materac jest szalenie ważne. Nasze łóżko ma nie tylko dobrze wyglądać, również ma być wygodne i służyć nam przez wiele lat. Z uwagi na ogromne znaczenie wizualne pościeli w sypialni, dziś kilka porad na temat pościeli.

Tkanina

REKLAMA

Rodzaj tkaniny przy wyborze na pościel zależy wyłącznie od osobistych preferencji.  Należy jednak pamiętać, że jest to materiał, który będziemy „mieć na sobie” przez osiem godzin dziennie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że do luksusowych sypialni stosuje się pościel jedynie z materiałów naturalnych. Syntetyczne produkty nie sprzyjają zdrowiu i komfortowemu wypoczynkowi. Zatem poniżej podaję najbardziej popularne tkaniny naturalne stosowane na luksusową pościel:

Bawełna: pościel bawełniana jest produktem najczęściej spotykanym w naszych sypialniach, ponieważ jest ona przyjemna dla ciała,miękka i ciepła w dotyku oraz łatwo ją utrzymać w czystości. Warto zaznaczyć , że do pościeli bawełnianych należą również te o splotach satynowych, często zwane po prostu pościelą satynową lub atłasową. Do najbardziej ekskluzywnej bawełny zalicza się:

– bawełnę egipską: najdroższy materiał na pościel, z uwagi na wyjątkowo długie włókna, nadające pościeli luksusowy wygląd i wytrzymałość

– bawełnę Pima: dzięki swym nadzwyczajnie długim włóknom, uważana jest za najlepszą bawełnę na świecie.  Znana jest ze swojej miękkości, jedwabistego połysku, odporności na mechacenie oraz bardziej przystępnej ceny niż bawełna egipska. Niższa cena wynika zapewne z faktu,  że jest ona produkowana na lokalnym rynku: w Arizonie i Kalifornii.

Len: jest lekką, przewiewną tkaniną, o dobrej wentylacji. Jest idealnym materiałem na pościel do gorących klimatów. Ze względu na swoją wtrzymałość oraz ponieważ jest to materiał antystatyczny i antyalergiczny należy również do najdroższych opcji. Osobiście polecam popularną obecnie na rynku lnianą pościel zmiękczoną dzięki przepłukiwaniu jej enzymami. Taka obróbka lnu nadaje pościeli miękkości zarówno w dotyku, jak i wyglądzie.

Jedwab: pościel z jedwabiu świetnie wentyluje, jest przyjemna w dotyku oraz nie przyciąga kurzu, a zatem jest popularna wśród alergików, astmatyków oraz osób cierpiących na artretyzm i choroby zatok. Dodatkowo mówi się, że pościel ta jest dobra na choroby układu nerwowego oraz na różne choroby skórne, wliczając opóźnienie procesu starzenia.

Wełna: charakteryzuje się wyjątkowo skuteczną termoizolacją podczas zimnych nocy i dobrą wentylacją podczas nocy cieplejszych. Specjaliści podkreślają zbawienny wpływ tej pościeli na dolegliwości reumatyczne. Do najbardziej kosztownych należy pościel z wełny merynosów, z kaszmiru, z wełny alpaki oraz wyjątkowo miękkiej wełny wielbłądziej.

 

Splot tkaniny

Splot to po prostu sposób, w jaki materiał jest tkany, co ma bezpośredni wpływ na to, jak odczuwa się go w dotyku. Do najbardziej luksusowych splotów zaliczamy miękkie i lśniące sploty satynowe (ang. sateen)  oraz lekkie i ciasno tkane perkale (ang. percale). Warto również pamiętać o flaneli, która jest splotem najlepiej nadającym się na pościel do zimnych klimatów.

Gęstość tkaniny

Gęstość tkaniny odnosi się do liczby nitek poziomych i pionowych mieszczących się na cal kwadratowy. Ogólnie rzecz biorąc, im większa liczba nici, tym tkanina jest miększa i bardziej wytrzymała na zużycie.  Dobre tkaniny na pościel to takie, które wynoszą od 200 do 800 nici na cal kwadratowy. Czasami można nawet zobaczyć w sprzedaży pościel z materiału przekraczającego liczbę 1000, ale nie warto obsesyjnie trzymać się tych numerów, ponieważ ilość nici w tkaninie nie jest jedynym wyznacznikiem jakości pościeli. Osobiście lubię pościel o numerze 400, ze względu na to, że jest miła, ale chłodna w dotyku. Dla tych, którzy lubią miękkie i ciepłe łóżko, rozciagające się bawełniane lub wełniane tkaniny mogą być lepszym wyborem. W tym wypadku jednak nie chodzi już o liczbę nitek, ale rodzaj materiału.

Wzór i kolor tkaniny

Wbrew pozorom charakterystyczną cechą luksusowej pościeli nie jest  jej wymyślny wzór czy egzotyczna kolorystyka. Wręcz przeciwnie. W ekskluzywnych domach najbardziej cenione są pościele w kolorze białym lub jasnym oraz minimalne wzornictwo. Również w luksusowych hotelach nie znajdziemy czarnej lub wzorzystej pościeli, ponieważ są one świadectwem niższych standardów czystości. Na białej pościeli dość szybko widać najmniejsze zabrudzenia oraz zgniecenia, stąd aby utrzymać ją w nienagannej czystości, trzeba ją często prać i prasować.

A zatem zgodnie ze starym przysłowiem, „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” warto przemyśleć inwestycję w naturalną pościel o najwyższej jakości. Dzięki niej uda nam się stworzyć posłanie godne koronowanych głów, co zapewni nam zasłużony relaks oraz zdrowy i regenerujący sen.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C

ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC

annalineid@gmail.com

http://annalineid.wix.com/annalineid

https://www.facebook.com/annalineid

https://annalineid.blogspot.com/

 

  • IMG_0629
  • IMG_6024
  • IMG_6820
  • IMG_7369
  • IMG_7414
  • IMG_7985
  • IMG_7992
  • IMG_8106
  • IMG_8441
  • IMG_9166

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks