REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Modne wnętrza Cienka płytka TPT - szlagier rynku budowlanego

Cienka płytka TPT – szlagier rynku budowlanego

-

AT_calacatta_maxfine

Przed rokiem specjaliści z branży płytek szukali odpowiedniej nazwy dla nowego typu ultracienkich, wielkoformatowych porcelanowych płytek. Dzisiaj znamy je pod nazwą Thin Porcelain Tile (w skrócie TPT), co tłumaczymy na „cienkie płyty porcelanowe”. Z powodu unikalnego formatu i właściwości mechanicznych popularność tego produktu szybko rośnie, warto więc przyjrzeć się mu bliżej i zastanowić, czy należy użyć TPT przy kolejnym remoncie.

REKLAMA

Płytki TPT, znane też jako cienkie płytki czy cienkie panele płytowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo niewielką grubością, od 1/8 do 3/8 cala, przy wielkich formatach osiągających wymiary nawet do 5 stóp szerokości i 10 stóp długości. Ponieważ są one nowym produktem, nie istnieją obecnie standardy w USA, które regulują ich produkcje lub montaż. Zalecane jest jednak, aby płytki o grubości 1/8 cala stosować jedynie w meblarstwie. Według producentów płytki o grubości 1/4 cala nadają się na okładziny ścian i posadzek. Natomiast te o grubości 3/8 – doskonale sprawdzają się jako blaty.

Kiedy w 2010 roku pierwsze płytki TPT pojawiły się w Stanach Zjednoczonych były dostępne jedynie w ograniczonej gamie kolorów. Dziś ich dostępność i wygląd uległy zdecydowanym zmianom. Do matowych wykończeń TPT dołączyły polerowane wersje, a ich gama kolorystyczna została poszerzona. Dodatkowo, nowe technologie umożliwiają umieszczanie na nich wszelkich wzorów graficznych i fotografii, co pozwala stworzyć zupełnie niepowtarzalne efekty.

Większość płytek TPT można stosować jedynie we wnętrzach, jednak znane są już na rynku produkty, które zostały zatwierdzone to montażu na zewnątrz. Płytki te znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach komercyjnych, jak i mieszkalnych. W konsekwencji są idelanym materiałem do użycia w projektach takich jak uniwersytety, szkoły, hotele, szpitale, restauracje, kawiarnie, baseny, łazienki, kuchnie, jachty oraz do budowy kominków, fontann, ławek i schodów.

Zalety płytek TPT:

1. Ochrona środowiska: płytki TPT to produkt w 100 proc. naturalny, bez zawartości LZO tj. lotnych związków organicznych. Sprzyjają one ochronie środowiska, ponieważ do ich produkcji zużywa się nawet do 70 proc. mniej materiału niż w przypadku standardowych płytek porcelanowych. Ponadto są one uznawane jako zielony produkt, ponieważ przy ich produkcji wykorzystuje się znacznie mniej energii, a przy trasporcie znacznie mniej benzyny, niż przy standardowych płytkach. Co więcej, jest to produkt nadający się do recyklingu.

2. Lekkość i unikalnie duży format: z natury lekkie płytki TPT o dużych formatach mogą z łatwością być instalowane na ścianach, co w przeszłości przy płytkach o standardowych grubościach, sprawiało poważne problemy. Nierzadko pozwalają one na bezspoinowe instalacje blatów kuchennych.

3. Szybkość i niższy koszt instalacji: z uwagi na duży format, płytki TPT o wiele szybciej są montowane, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas na ich instalację.

4. Podatność na zginanie: płytki TPT (te o grubości 1/8 i 3/8 cala) są podatne na zginanie, stąd ułatwiona jest ich instalacja na zakrzywionych ścianach i kolumnach.

5. Możliwość instalacji na istniejących powierzchniach: płytki TPT zyskują popularność zwłaszcza przy przebudowach i remontach, ponieważ można je instalować na istniejące i wykończone poprzednio powierzchnie, jeśli są one wcześniej idealnie gładki i wypoziomowane. A zatem można nimi pokrywać istniejące już ceramiczne płytki zarówno ścienne, jak i podłogowe, co pozwala uniknąć kosztów związanych z usunięciem tych materiałów i dodatkowo zaoszczędza czas trwania całego remontu.

6. Właściwości mechaniczne: płytki TPT są łatwe do utrzymania w czystości, są ognioodporne, wodoodporne i odporne na zarysowania.

7. Brak potrzeby uszczelniania: w przeciwieństwie do marmurów i granitów, płytki TPT nie wymagają uszczelniania.

8. Łatwość obróbki: cięcie płytek TPT jest proste, nawet przy użyciu tradycjonalnych urządzeń.

Cienkie porcelanowe płytki są obecne na amerykańskim rynku dopiero od kilku lat, ale ich stosowanie na ścianach i podłogach staje się szlagierem. Jeśli jednak sądzisz, że cieńsza płytka oznacza, że jest bardziej krucha, to jesteś w błędzie. Posiada te same zalety co regularna płytka porcelanowa, jest lekka i elastyczna. A zatem jest to obecnie jeden z najbardziej uniwersalnych produktów na rynku. Cena tego produktu jest jednak dość wysoka, a także do ich instalacji wymagani są fachowcy.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
annalineid@gmail.com
http://annalineid.wix.com/annalineid
https://www.facebook.com/annalineid
https://annalineid.blogspot.com/

 

  • AT_calacatta_maxfine
  • IMG_0685
  • IMG_2342
  • IMG_2344
  • IMG_2874
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks