REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna medicare po polsku Czy mogę wpłynąć na koszt leków?

Czy mogę wpłynąć na koszt leków?

-

Problem kosztów lekarstw w Stanach Zjednoczonych wraca jak bumerang. Wiele osób nie zwraca na niego uwagi do momentu, w którym nie muszą wykupić recepty na schorzenie poważniejsze niż grypa lub przeziębienie. Wtedy następuje szok cenowy i frustracja dotycząca paradoksu cenowego. Niestety grupą wiekową, której najczęściej dotyczy ten problem, są osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Mimo że większość osób ubezpieczonych w Medicare zdaje sobie sprawę z potrzeby i obowiązku posiadania części D Medicare, czyli planu zniżkowego na leki na receptę, to bardzo często posiadanie części D nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy, a szczególnie te związane z kosztami leków firmowych.

REKLAMA

Wiele osób rozkłada ręce wiedząc, że ich sytuacja finansowa nie pozwala na pomoc stanową w systemie Medicaid myśląc, że jest to jedyne długoterminowe wyjście z sytuacji. Inni próbują korzystać z kuponów zniżkowych lub programów finansowania leków przez ich producentów, czyli firmy farmaceutyczne. Włos na głowie się jeży, gdy słyszymy, że nowe lekarstwo firmowe kosztuje 5 tys. dol., 8 tys. dol, a nawet czasami paręnaście tysięcy dolarów miesięcznie. Większość nas wtedy rozkłada ręce, traci majątek życia, by tylko ratować siebie lub swoich bliskich.

Czy ceny leków są wszędzie takie same?

Pamiętajcie Państwo o korzystaniu z aptek preferowanych w networku Waszego planu zniżkowego na leki na receptę. Każdy plan może posiadać inną grupę aptek, z którymi współpracuje. Ceny leków będą najniższe właśnie w sieci aptek preferowanych z networku Waszego planu. Sprawdźcie, korzystanie z których aptek pozwoli Wam zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.

Extra Help 

Wielu z nas zapomina, że mimo że nie kwalifikujemy się na Medicaid to nadal istnieje możliwość zakwalifikowania się na program federalny – Low Income Subsidy, zwany także Extra Help. Pomoc w zakresie tego programu może dotyczyć nie tylko koszu leków, kosztu stawki miesięcznej za plan, ale również rocznego deductible na leki. Nie każdy z nas wie, że jest to również jeden z niewielu sposobu na usunięcie kosztów związanych z karą finansową za zbyt późne zapisanie się na część D Medicare co suma summarum może pozwolić nam na wielotysięczne oszczędności w skali rocznej.

Jak się zakwalifikować?

By zakwalifikować się na pomoc w programie Low Income Subsidy urzędnik z biura Social Security Administration będzie weryfikować nie tylko poziom naszych dochodów indywidualnych lub rodzinnych, ale również nasze zasoby i oszczędności.

Aby otrzymać Extra Help w roku 2020 dochody na osobę indywidualną nie mogą być wyższe niż 18 735 dol.  lub 25 365 dol. na małżeństwo. Jednocześnie poziom zasobów nie może przekraczać on 14 610 dol. na osobę indywidualną lub 29 160 dol. na małżeństwo.

Przykładowe zasoby brane pod uwagę:

 • Nieruchomości (nie rezydencyjne)
 • Konta bankowe  (czekowe, oszczędnościowe, lokaty, CD)
 • Akcje, obligacje
 • Udziały w firmach
 • Plany emerytalne (IRA, 401K, 403B, itp.)
 • Gotówka

 

Przykładowe zasoby nie brane pod uwagę:

 • Dom rezydencyjny
 • Rzeczy osobiste
 • Samochody
 • Ubezpieczenia na życie
 • Odszkodowania

 

Przykładowe dochody nie brane pod uwagę:

 • Food stamps – kartki żywnościowe
 • Pomoc w kosztach utrzymania domu
 • Tax credits
 • Odszkodowania
 • Stypendia


Gdzie szukać pomocy?

Jak możemy złożyć aplikację na Low Income Subsidy:

 • Online:  www.socialsecurity.gov/extrahelp
 • Zadzwonić do Social Security pod numer 800-772-1213 ( TYY 1-800-325-0778).
 • Teoretycznie można wypełnić podanie osobiście lub w biurze Social Security Administration. Niestety na razie są one pozamykane ze względu na pandemię.
 • Można również zadzwonić do naszego biura lub umówić się na spotkanie z jednym z naszych licencjonowanych agentów pod numerem: 844-654-5185, by wypełnić aplikację osobiście lub przez telefon (pomoc ta jest całkowicie bezpłatna).

 

Po złożeniu podania, oficer Social Security przejrzy formę i zdecyduje, czy kwalifikujemy się na dodatkowa pomoc.  Jeśli tak i jeśli posiadamy Medicare od dłuższego czasu, to przysługuje nam jednorazowa możliwość dostosowania części D Medicare do naszej nowej rzeczywistości.

Jeśli w przyszłości będziemy zmienić plan (part D) zniżka Low Income Subsidy zostanie automatycznie dołączona do nowego planu, tak długo jak będzie nam nadal przysługiwała.

Pomoc w programie Extra Help przyznawana jest okresowo. Możemy zostać poproszeni o ponowną weryfikację naszych dochodów i zasobów, aby program ten został dla nas przedłużony. Często informacje o naszych dochodach dostarczane są z IRS bezpośrednio z naszych zeznań podatkowych.


Robert Sobczak-Słomczewski, MBA

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Indiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, South Carolina, Texas, Virginia i Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.
Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.
Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks