REKLAMA

2130478821 views

REKLAMA

2130478820 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównalekarzeNiepożądani goście – pajączki żylne

Niepożądani goście – pajączki żylne

-

fot.123RF Stock Photos

 

REKLAMA

Niechciane i brzydkie pajączki żylne najczęściej pojawiają się niespodziewanie. To częsta dolegliwość, bo aż 70 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn cierpi z powodu pajączków.

Tak jak nie możemy uciec od tematu schorzeń żylnych, tak i temat pajączków jest nie do pominięcia. Zwłaszcza, że przebarwione żyłki na nogach potrafią odebrać radość letniego wypoczynku na plaży i zniechęcić do wkładania krótkich spódnic i sukienek.

Całe szczęście, że żyjemy w XXI wieku. Medycyna estetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Leczenie, zwane zamykaniem pajączków, jest teraz codziennością każdego specjalisty od schorzeń żylnych, czyli lekarza flebologa.

Jak każde schorzenie żylne, pajączki powinny być zbadane przez specjalistę. Chociaż uważa się je za problem kosmetyczny, to jednak w niektórych przypadkach te drobne nieprawidłowości żylne wywodzą się z niewydolności naczyń krwionośnych umieszczonych głębiej pod skórą. Wizyta u flebologa, połączona z badaniem diagnostycznym, umożliwi odpowiednie zakwalifikowanie pajączków. A te mogą być problemem medycznym, szczególnie gdy połączone są z objawami bólów nóg, skurczów łydek, opuchniętych kostek, czy widocznych żylaków.

Prawidłowe sklasyfikowanie tych zmian jest ważne, gdyż w momencie udowodnienia bardziej zaawansowanego stanu chorobowego, leczenie jest konieczne, a jego koszty może zostać pokryte przez ubezpieczenie.

Pajączki może mieć każdy i w każdym wieku. Osoby naznaczone genetycznie mają większe predyspozycje do tej dolegliwości. Z drugiej strony, posiadanie genu chorób żylnych nie oznacza, że pajączki będą widoczne. Zapobieganie chorobom żył nie jest możliwe, ale otyłość, zmiany hormonalne, papierosy i leki antykoncepcyjne są uważane za czynniki sprzyjające pajączkom.

Pajączki są małymi, bardzo powierzchownymi żyłkami na skórze. Potrafią przybierać różne kolory (czerwone, niebieskie, sine, purpurowe) i kształty. Mogą być związane ze zmianami żylakowatymi. Jednak same pajączki nie powodują powstawania żylaków. Są one z reguły bezobjawowe. W nielicznych przypadkach związane są z uczuciem pieczenia i swędzenia. W połączeniu z żylakami mogą powodować krwotoki lub przyczyniać się do zmian skórnych w postaci przebarwień i owrzodzeń. Stany zapalne żył czy skrzepy są raczej niespotykanymi powikłaniami pajączków.

Flebolog oceni wygląd i strukturę pajączków. Badanie ultrasonograficzne z powodzeniem zdiagnozuje poważniejszy problem. Tylko flebolog może zaplanować odpowiednie leczenie, jego tempo i ilość zabiegów. Leczenie jest efektywne, gdy zabieg zostaje wykonany przez doświadczonego specjalistę.

Obecnie medycyna dysponuje dwoma szeroko stosowanymi typami leczenia pajączków. Są to skleroterapia i terapia powierzchownym laserem. Skleroterapia jest najbardziej efektywna. Polega na nastrzyknięciu pajączków roztworem leku, który spowoduje rozpuszczenie chorej żyłki. Laser również bywa stosowany, ale to terapia bardziej bolesna i związana z większym ryzykiem powstania przebarwień. Leczenie laserowe powierzchownych pajączków jest zabiegiem zupełnie odmiennym od leczenia laserem samych żylaków i większych żył. Są to różne lasery, o odmiennej częstotliwości i sile, a także przeznaczeniu.

W zależności od ilości zmian pajączkowatych, ilość wymaganych sesji może być różna. Zdarza się, że już jedna seria zabiegów przyniesie oczekiwane rezultaty. W większości przypadków konieczne są dwie lub trzy serie.

Efekty uboczne leczenia są bardzo rzadkie. Czasami mogą pojawić się przebarwienia. Zwłaszcza, że pajączki nie znikają natychmiast. Muszą one przejść fazę miejscowego zniszczenia, aby następnie ulec wygojeniu.
Pajączki żylne są bardzo powszechne. Leczenie ich jest dostępne i bezpieczne. Coraz więcej osób korzysta z nowych typów terapii. Zagonieni przez codzienność, często nie dostrzegamy naszych potrzeb. A tak niewiele potrzeba, abyśmy poczuli się lepiej. Dbajmy o siebie, bo tylko wtedy będziemy mieli dość zdrowia i siły, aby zadbać o innych, może bardziej potrzebujących

Dr Piotr Brukasz


flebolog, specjalista chorób żył. Absolwent Akademii Medycznej w Białymstoku i University of Illinois at Chicago. W swojej wieloletniej praktyce zajmuje się tylko schorzeniami żylnymi. Laureat wielu wyróżnień. Wielokrotnie wśród najlepszych lekarzy miesięcznika „Chicago Magazine”. Nauczyciel akademicki wielu roczników studentów University of Illinois at Chicago. Dr Brukasz przyjmuje pacjentów w dwóch gabinetach Institute for Vein Health przy 1450 W. Lake St. w Addison oraz przy 10510 S. Roberts Rd w Palos Hills. Telefon po polsku (888) 216-5453. www.instituteforvein.com

REKLAMA

2126317402 views

REKLAMA

REKLAMA

2126317419 views

REKLAMA

REKLAMA

2128113739 views

REKLAMA

2126317429 views

REKLAMA

2126317433 views

REKLAMA

2126317437 views